20 listopada 2019 r.o 18.00 zapraszamy na premierę filmu "Martwa natura" Sławomira Grünberga.
Prosimy o rezerwację miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Po filmie zapraszamy na rozmowę z reżyserem, Sławomirem Grünbergiem oraz Lilką Elbaum, Roni Ben Ari, Paulem Cellerem.
Duży obraz – martwa natura – wisiał na ścianie, nad dziecięcym łóżkiem Lilki Elbaum w Łodzi. To była pierwsza rzecz, jaką widziała, kiedy się budziła, i ostatnia, zanim zasnęła.
Ten obraz wisiał w tym samym miejscu, być może od czasu, gdy budynek został po raz pierwszy zamieszkany pod koniec lat 90. XIX wieku. Do wojny zamieszkiwały go rodziny żydowskie, następnie podczas wojny niemiecka rodzina, a po wojnie żydowska rodzina Lilki. W rezultacie więc ten obraz stał się cichym świadkiem tragicznej historii łódzkich Żydów. Martwa natura została usunięta z mieszkania w październiku 1968 r., kiedy rodzina Lilki – wraz z większością polskich Żydów – została wydalona z Polski.
Metafora obrazu martwej natury jest użyta w narracji filmu i opowiada historię mieszkającej w Bostonie Lilki Elbaum, która wraca do Łodzi w poszukiwaniu przedmiotów ze swojej pamięci. W podróży towarzyszy jej nowojorczyk Paul Celler i Izraelka Roni Ben Ari. Wszyscy mają wspólne historie, które wiążą ich z Łodzią, i dążą do odnalezienia śladów rodzinnych wspomnień.
Reżyser Sławomir Grünberg, wybitny twórca filmów dokumentalnych i laureat prestiżowej nagrody Emmy, opowiada historię niegdyś tętniącej życiem społeczności żydowskiej w Łodzi, jej całkowitego zniszczenia podczas Shoah, jej powojennego odrodzenia, wydalenia z Polski w 1968 r. i wreszcie historię obecnej społeczności żydowskiej.
Ten nowatorski esej, wykorzystujący innowacyjny format, łączy unikalne materiały archiwalne, autentyczne rysunki z getta, elementy nowoczesnego języka twórczej animacji i efekty specjalne ze współczesnymi scenami dokumentalnymi.
Film Sławomira Grünberga wykorzystuje animowane rekonstrukcje wspomnień i badań głównych bohaterów filmu. Dopełniają je niezwykle oryginalne re-fotografie autorstwa Stefana Brajtera oraz powojenne dzieła Davida Friedmanna (1893–1980), przedstawiające wstrząsające życie codzienne w getcie łódzkim, Oświęcimiu oraz sceny marszu śmierci. Wśród materiałów archiwalnych znajdują się wyjątkowe sceny z łódzkiego getta, zdjęcia i materiały filmowe z Litzmannstadt, jak Niemcy nazywali Łódź podczas wojny.
Materiały archiwalne pokazują między innymi wjazd wojsk niemieckich w 1939 r. i wojsk radzieckich w 1945 r. oraz archiwalia powojennej Łodzi. Ta multimedialna technika sprawia, że widz otrzymuje wyjątkowy punkt widzenia i możliwość zrozumienia Łodzi, Holokaustu i historii rodzin, które są bohaterami filmu.
Wyjątkowym walorem artystycznym jest również skomponowana przez Wojciecha Lemańskiego muzyka do filmu, nagrana z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ, pod batutą dyrygenta Łukasza Błaszczyka.
„Martwa natura”
Film dokumentalny Sławomira Grünberga
Według scenariusza Lilki Elbaum i Sławomira Grünberga
Czas trwania: 75 minut
Produkcja: Polska/USA, 2019
Producent: Fundacja LOGTV Films Polska w koprodukcji z EC 1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi, LOGTV, Ltd. oraz National Center for Jewish Film