Zapraszamy 15 czerwca, o godzinie 18.00 na ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu ŁÓDZKIE ABC. Wykład dotyczyć będzie jednego z ważniejszych wydarzeń dla Polski i Łodzi początku XX wieku, które ukształtowało krajobraz polityczny kraju na kolejne dziesięciolecia: Rewolucji 1905 roku w Łodzi i jej skutków dla dziejów miasta. Spotkanie poprowadzi Michał Gauza.
Michał Gauza opowie o przyczynach wybuchu Rewolucji (wojnie rosyjsko-japońskiej, zaborach i sytuacji materialnej obywateli) i jej przebiegu, z naciskiem na łódzkie wydarzenia, bo Łódź była jednym z ważniejszych ośrodków buntu.Omówi działalność partii rewolucyjnych i dążenia emancypacyjne warstw ludowych. Przedstawi Rewolucję jako pierwszy przypadek stosowania na masową skalę agitacji antysemickiej w walce politycznej.Przytoczy politykę pamięci względem Rewolucji w XX-leciu międzywojennym i w trakcie II wojny światowej. Opowie o śladach Rewolucji w Łodzi w XXI wieku.
Michał Gauza, rocznik 1983, magister informatyki na Uniwersytecie Łódzkim oraz scenarzysta z PWSFTViT. Pracuje jako informatyk. Jest członkiem klubu Krytyki Politycznej w Łodzi. Popularyzator wiedzy o Rewolucji 1905 roku, współautor tekstów do książki "Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej"; prowadzi stronę internetową http://rewolucja1905.pl/