Gdzie // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Partnerzy // HaKoach, Instytut Tolerancji, Łódzki Szlak Kobiet, Centrum Służby Rodzinie, Fundacja Audionomia, Fundacja Viva!, Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Fundacja Koper Pomaga, Ukrainian Center, Galeria Odlot
Wśród zaproszonych partnerów znalazły się organizacje i instytucje, które na co dzień zajmują się działalnością pomocową, edukacyjną i wielokulturową. Udało się nam wspólnie stworzyć program, który odpowiada na różne potrzeby różnych grup odbiorców.
Będzie się działo!
WARSZTATY
11.00 Tworzenie obrazu drzewa wykonanego z mchu / tura 1 UWAGA! BRAK MIEJSC
Motyw drzewa wiąże się nierozerwalnie z Chavą Rosenfarb, łodzianką i pisarką jidysz, która w swojej trzytomowej powieści „Drzewo życia” opisała Łódź. Podczas warsztatów uczestnicy_czki będą mieli okazję stworzenia obrazu z mchu. Takie instalacje zachowują trwałość nawet do 3 lat!
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztat dla osób w wieku od 12-100 lat!
Uwaga! Podczas warsztatów można się pobrudzić, więc warto zabrać ubrania na zmianę lub założyć robocze:)
Podczas warsztatów
-przejdziemy proces tworzenia od projektu po realizację;
-wspólnie zakomponujemy drzewo życia;
-poznamy rodzaje mchu dekoracyjnego;
-ułożymy koronę drzewa używając różnych odcieni zieleni ;
- poznamy materiały i technikę układania obrazów z mchu.
14.30 Warsztat wspierająco-integracyjny dla kobiet – prowadzą Edyta Pietrzak i Inga Kuźma.
Warsztat przeznaczony jest dla kobiet pełnoletnich, osoby słabo mówiące w języku polskim mogą przyjść z koleżanką lub inną osobą, która będzie tłumaczyć. Wstęp wolny, ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Prowadzące:
Edyta Pietrzak - politolożka i antropolożka kulturowa, interesuje się naukowo m.in. herstory, profesorka Politechniki Łódzkiej, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego; członkini Rady Fundacji Łódzki Szlak Kobiet.
Inga Kuźma - antropolożka kultury, badaczka m.in. herstory, profesora Uniwersytetu Łódzkiego i wykładowczyni na Uniwersytecie Łódzkim, edukatorka herstoryczna i przewodniczka Fundacji Łódzki Szlak Kobiet oraz członkini Zarządu tej fundacji.
14.30 Tworzenie obrazu drzewa wykonanego z mchu / tura 2 UWAGA! BRAK MIEJSC
Motyw drzewa wiąże się nierozerwalnie z Chavą Rosenfarb, łodzianką i pisarką jidysz, która w swojej trzytomowej powieści „Drzewo życia” opisała Łódź. Podczas warsztatów uczestnicy_czki będą mieli okazję stworzenia obrazu z mchu. Takie instalacje zachowują trwałość nawet do 3 lat!
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztat dla osób w wieku od 12-100 lat!
Uwaga! Podczas warsztatów można się pobrudzić, więc warto zabrać ubrania na zmianę lub założyć robocze:)
Podczas warsztatów
-przejdziemy proces tworzenia od projektu po realizację;
-wspólnie zakomponujemy drzewo życia;
-poznamy rodzaje mchu dekoracyjnego;
-ułożymy koronę drzewa używając różnych odcieni zieleni ;
- poznamy materiały i technikę układania obrazów z mchu.
15.00 Warsztaty malowania na torbach (z wykorzystaniem motywu drzewa) UWAGA! BRAK MIEJSC
Warsztaty, podczas których będzie możliwość zaprojektowania unikatowego wzoru na torbie bawełnianej. Wzór będzie inspirowany motywem drzewa. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, w wrasztacie mogą wziąć też udział dzieci i bliscy im dorośli, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
15.00 Warsztaty z plecenia wianków słowiańskich
Słowiańskie wianki symbolizują szczęście, radość, mają także chronić dom przed złymi duchami, ale przede wszystkim są ozdobą. Kiedyś wianki zakładały panny i kobiety, które wychodziły za mąż. Kultura słowiańska łączy kilka tradycji, dlatego współcześnie zaplatane są z różnych kwiatów i roślin. Efekt jest zawsze ten sam, są piękne!
Wstęp wolny.
15.00 Warsztaty rękodzieła ukraińskiego
Przy stole warsztatowym zasiądą ukraińskie twórczynie, które pokażą jak powstają zabawki, ozdoby i słynne ukraińskie kwiaty. Wstęp wolny.
Prowadzące: Liliia Tkaczyk (zabawki); Horetska Iryna Anioł Stróż (lalka -motanka); Kytsenko Liliia woskowe kwiaty i wianki; Olena Drahan warsztat wiązania ukraińskiej chusty; Iryna Stepas, Nataliia Nazarova świeczki, bransoletki.
W trakcie warsztatów będzie możliwość zobaczenia gotowych prac, zrobionych wcześniej przez prowadzące.
16.00 Warsztaty kulinarne Fundacji „Kobiety Wędrowne” UWAGA! BRAK MIEJSC
Warsztaty dla osób w każdym wieku. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Celem warsztatów kulinarnych jest przeciwstawienie się przeważającemu negatywnemu dyskursowi na temat islamu i muzułmanów. Dostarczamy uczestniczkom i uczestnikom warsztatów zróżnicowaną wiedzę na temat muzułmanów i muzułmanek w Polsce, w oparciu o wspólne przygotowanie potraw, jedzenie i rozmowę, w formule zmiany świadomości poprzez interakcję.
Realizatorkami warsztatów są pracowniczki Fundacji Kobiety Wędrowne, pod kierunkiem Khedi Alievy, muzułmanki pochodzącej z Czeczenii, uchodźczyni, pedagożki i animatorki społecznej, która łączy w programie warsztatów zaangażowanie osób uczestniczących we wspólne działania kulinarne z opowieścią i dyskusją na temat wyobrażeń o muzułmanach i islamie. Na podstawie własnej biograficznej opowieści prezentowanej w formie swobodnej rozmowy, osoby prowadzące odnajdują wraz z uczestnicz/kamie podobieństwa i różnice kulturowe, religijne, obyczajowe i wspólnie ustalają pożądane kształty wzajemnych odniesień i relacji. Warsztaty są pomyślane jako seria małych, ale potrzebnych zmian wśród przedstawiciel/ek różnych grup społecznych.
Efekty warsztatów pokazują niezawodne działanie hipotezy kontaktu, czyli rozpraszania uprzedzeń poprzez bezpośredni kontakt z przedstawicielami stygmatyzowanej czy stereotypizowanej grupy. Z ankiet ewaluacyjnych wynika, że dla wielu osób uczestniczących był to pierwszy w życiu kontakt z muzułmanką. Zdecydowana większość doceniła ten sposób edukacji i interakcji.
17.30 Warsztat integracyjny - O ważnych dla nas miejscach.
Integracyjny krąg opowieści dla osób mieszkających w Łodzi od niedawna, jak i od wielu lat (spotkanie dedykowane osobom cudzoziemskim i lokalnym; zapraszamy osoby z każdym poziomem języka polskiego, w tym słabszym - wtedy ze wsparciem kogoś bliskiego do uczestnictwa w warsztacie, kto jęz. polski zna lepiej. Wstęp wolny, ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Prowadzące: Edyta Pietrzak i Inga Kuźma.
SPOTKANIA
13.00 „Film bez obrazu” – odsłuch reportażu radiowego „W naszych rękach” autorstwa Magdy Świerczyńskiej-Dolot. Wstęp wolny.
To historia o nadziei na lepsze jutro, chęci zapewnienia sobie i bliskim godnych, ale przede wszystkim bezpiecznych warunków do życia. Aby jednak to osiągnąć, trzeba zdecydować się na bardzo ryzykowny krok – ucieczkę z ojczyzny, w nieznane, i przemierzenie tysięcy kilometrów. Taką dramatyczną decyzję podjęło kurdyjskie małżeństwo, które opuściło Irak i po wycieńczającej wędrówce razem z pięciorgiem dzieci nielegalnie przekroczyło granicę polsko-białoruską. Zapłaciło za nią jednak bardzo wysoką cenę.
Historię uchodźców poznajemy dzięki Piotrowi Mateckiemu, bohaterowi reportażu „W naszych rękach”, jednemu z wolontariuszy Grupy Granica. Mężczyzna dotknięty informacjami o kryzysie migracyjnym postanowił przyjechać z Norwegii do Polski i zaangażować się w pomoc. Podczas jednej z interwencji na swojej drodze spotkał Aveen i Baravana wraz z dziećmi, wycieńczonych wędrówką i ucieczką przed pogranicznikami. Rodzinę poznajemy w jednym z ośrodków dla uchodźców, do którego Piotr zabrał Magdalenę Świerczyńską-Dolot. Nie ma w nim jednak Aveen. Będąca w ciąży kobieta nie wytrzymała trudów wędrówki. Zmarła w szpitalu po ponad trzech tygodniach od pamiętnego spotkania w lesie. Reportażystka towarzyszy Baravanowi i jego dzieciom w ostatnim pożegnaniu żony i matki. Ta pełna silnego i bardzo trudnego ładunku emocjonalnego scena na długo zapada w pamięć odbiorcy.
Magda Swierczyńska-Dolot mieszka w Gdańsku. Z radiem i dźwiękiem związana od kilkunastu lat. Pracowała w Polskim Radiu i rozgłośniach prywatnych. Uwielbia opowiadać dźwiękiem ludzkie historie. Oprócz reportaży, tworzy też audio przewodniki i podcasty. Laureatka Stypendium im. Jacka Stwory, nominowana do Prix Europa, Grand Press, nagrodzona Prix Bohemia (wraz z Katarzyną Michalak) za projekt www.nieslysze.pl. Prowadzi zajęcia w przedszkolach i szkołach z uważnego słuchania.
15.00 Superbohater_ka zwierząt to Ty! Fundacja Viva!
Tuż przed rozpoczęciem 17. Tygodnia Wege, największej i najstarszej imprezy promującej weganizm w Polsce, Fundacja Viva! przygotowała specjalne stoisko, na którym każdy może stać się superbohaterem zwierząt. Wolontariusze i wolontariuszki łódzkiej Vivy! opowiedzą o tym, czym jest weganizm i jakie korzyści płyną z wyboru diety roślinnej. Nie zabraknie informacji o produktach, które wzbogacają posiłki w niezbędne składniki odżywcze, a przy tym są pyszne i zdrowe. Na gości stoiska czekać będzie kilka rodzajów interaktywnego quizu wiedzy o zwierzętach z nagrodami oraz darmowe materiały edukacyjne - ulotki, broszury, magazyn Vege.
15.00 Wystawa rękodzieła „Galerii Odlot” Wstęp wolny.
„Galeria Odlot” jest miejscem, w którym swoją sztukę prezentują podopieczni „Domu na Osiedlu”. Znajdziemy tam prace tworzone w nurcie Art. Brut. Podczas pikniku będzie można nabyć "odlotowe" prace: makatki, grafiki i prace malarskie, biżuterię, zabawki, magnesy, zabawki, biżuterię etc.
„Dom na Osiedlu” powstał w oparciu o autorski program Anny Dyrki-Brzozowskiej z 1992 r. Zawierał projekt stworzenia DOMU w bezterminowej perspektywie czasowej dla 6ciorga dzieci i młodzieży z głębszą niesprawnością intelektualną, sierot społecznych, dla których jedyną propozycją pomocy był Dom Pomocy Społecznej. Proponował aktywność wychowanków we wszystkich czynnościach życia codziennego we własnym domu, który będzie docelowym miejscem pobytu. Nauka poprzez doświadczenie, czynione przy wsparciu asystenta w tworzeniu domu, rozpoznaniu obowiązków w prowadzeniu go, poznaniu osiedla, miasta, nawiązywaniu kontaktów z sąsiadami, budowaniu relacji z otoczeniem i jeszcze długą listę innych do opanowania umiejętności.
17.00 Prezentacja albumu fotograficznego „Surżyk” i spotkanie z autorami. Wstęp wolny.
„Wybuch wojny to próżnia, w którą w jednej chwili strąceni są wszyscy. Niknie dotychczasowa hierarchia, zawala się ustalony porządek rzeczy, przypisanych ról i wzajemnych relacji, codzienne rutyny muszą odejść w niepamięć. To czas strachu, niepewności, głodu, śmierci. Piekło, w którym każdy musi się jakoś odnaleźć i w miarę możliwości urządzić. W takich chwilach to ludzka solidarność wznieca na nowo płomień nadziei. Daje siłę do życia dającym i obdarowywanym.” Magdalena Melnyk
Choć iskra niesienia pomocy Ukrainie gaśnie, są tacy ludzie, których życie ta sytuacja odmieniła bezpowrotnie. Aktywizm staje się dla nich dniem powszednim, zaangażowanie nadaje sens i wagę temu, co robią. Tak jest w przypadku Ani Korzeniowskiej i Marcina Banasiaka z Fundacji Koper Pomaga, którzy jeździli z pomocą humanitarną do ukraińskich miejscowości w okolicach frontu. Podczas tych podróży zrodził się pomysł stworzenia albumu fotograficznego ukazującego losy ludzi próbujących, odnaleźć się w nowej sytuacji, w kraju ogarniętym wojną. Po wielu miesiącach przygotowań i starań, możemy z dumą zaprezentować Wam ich historie. Przyjdźcie koniecznie na spotkanie autorskie.
Podczas wydarzenia będziecie mieli możliwość zakupu albumu „Surżyk”, który jednocześnie pełni rolę cegiełki charytatywnej. Całość uzyskanych tą drogą środków zostanie przekazana na zakup pomocy humanitarnej, którą Fundacja Koper Pomaga zawiezie do najbardziej tego potrzebujących w Ukrainie. Liczymy na Wasze wsparcie.
Album powstał dzięki pomysłowi Ani Korzeniowskiej, ze zdjęciami Marcina Banasiaka, pod redakcją Magdaleny Melnyk.
MUZYKA
17.30 Występ chóru Namysto
Wstęp wolny!
Chór Namysto tworzą osoby, które do łodzi przyjechały po wybuchu wojny w Ukrainie oraz te, które mieszkały tu wcześniej. Połaczyła je miłość do ojczyzny i kultury ukraińskiej. Wierzą, że muzyka pomaga w leczeniu bólu, jednoczy i tworzy niewidzialną więź. Chór powstał z inicjatywy Natalii Nazarovej i Iryny Stepas ze wsparciem fundacji „Koper Pomaga” oraz Stowarzyszenia Ekologicznego „Feniks”. Chórmistrzyni zespołu Tetiana Lopuga.
18.15 Występ Kateryna Samborskiej
Absolwentka Dnieprowskiej Akademii Muzycznej im. Hlinki. Specjalizuje się w wokalach pop-jazzowych. Jest zwyciężczynią programu „Karaoke na Majdanie" w 2016 roku. Do Łodzi przyjechała po wybuchu wojny w Ukrainie. Włącza się aktywnie w życie kulturalne miasta, występując, włączając się w organizację wydarzeń kulturalnych. Wykonuje utwory ukraińskie.
19.00 Warsaw Balkan Madness
Wstęp wolny!
Warsaw Balkan Madness to przede wszystkim radość.... radość, która płynie prosto z magicznych melodii i rytmów muzyki Europy południowo-wschodniej. Bogate dziedzictwo cygańsko-słowiańskiej kultury półwyspu bałkańskiego zostaje przeniesione w XXI wiek. Szybkie partie trąbek i innych "dęciaków" skonfrontowane są z klubowymi beatami a przejmujące brzmienia skrzypiec czy akordeonów okraszone głębokim i pulsującym bassem. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki. To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością. Łączy ze sobą elementy muzyczne jak i wizualne.
INNE
CARNIVAL / OTWARTA PRZESTRZEŃ CYRKOWA
14:00-18:00 Przed budynkiem Centrum Dialogu na trawie będą się odbywać animacje dla dzieci, m.in. akrobacje na linie i warsztaty cyrkowe.
Wstęp wolny.
ZAADOPTUJ ZABAWKĘ
Podczas pikniku ustawiony będzie kącik, w którym wyłożone zostaną zabawki czekające na swój nowy dom. Jeżeli szukasz prezentu, albo po prostu chcesz dać drugie życie zabawkom, które oddali poprzedni właściciele i właścicielki, wystarczy, że znajdziesz tę wybraną dla siebie i ją zabierzesz.
AKCJA UBRANIE DAJE MOC
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Ubranie, które daje moc organizowanej przez Centrum Służby Rodzinie, Fundację Huśtawka oraz Port Łódź.
Co to za ubranie? Takie, któremu chcemy dać drugie życie i które niesie ze sobą historię – sukienka, która dodawała pewności siebie, bluza, w której czuliśmy się bezpiecznie, marynarka, w której zdobyliśmy pracę albo braliśmy udział w ważnej konferencji. Moc jest w nas i tą siłą możemy się podzielić z osobami, które swoją moc utraciły z powodu różnych trudnych doświadczeń czy kryzysów – przemocy, bezdomności, wojny, utraty, choroby i wielu innych. Robiąc tak niewiele, można dać komuś nadzieję na zmianę, dać komuś moc!
To ubranie będzie jak uścisk! Pełne mocy!
Zabierz je ze sobą na Piknik i podziel się swoją mocą!
TATUAŻE DLA DZIECI
12:00-14:00 Leila Tevonian, wolontariuszka Łódzkiego Centrum Wielokulturowego, będzie wykonywała wodne tatuaże dla dzieci. Zapraszamy wszystkich młodych, którzy są gotowi ozdobić swoje ciało wybranym przez siebie kolorowym obrazkiem.
Wstęp wolny.
ZABAWY I ANIMACJE DLA DZIECI, GRY PLANSZOWE z Łódzkim Centrum Wielokulturowym
FUNDACJA I KSIĘGARNIA HERBOOKS
Fundacja i księgarnia o sobie: Naszym celem jest propagowanie wartości feminizmu, równości płci i inkluzywności społecznej oraz wzmacnianie pozycji kobiet w społeczeństwie przez dostarczanie literatury i materiałów edukacyjnych, które poruszają zagadnienia związane z feminizmem, dyskryminacją płciową, przemocą wobec kobiet, polityką równouprawnienia, a także inne tematy związane z kulturą, historią i polityką kobiet. Jesteśmy nową, łódzką organizacją poszukującą kanałów dystrybucji naszych wartości.
ENG
THE ŁÓDŹ PICNIC OF DIVERSITY
Date and time // 21.05.2023, 11.00-20.00
Venue // The Marek Edelman Dialogue Center in Łódź
Partners // HaKoach, Łódzki Szlak Kobiet, Centrum Służby Rodzinie, Fundacja Audionomia, Fundacja Viva!, Łódzkie Centrum Wielokulturowe, Fundacja Koper Pomaga, Ukrainian Center, Galeria Odlot
WORKSHOPS
11:00 Making a tree figure with the use of decorative moss, part 1. The motive of the tree is inextricably connected with Chava Rosenfarb, a Yiddish writer from Łódź, who described the city in her three-volume book “The Tree of Life”. The workshop participants will make a tree figure with the use of decorative moss. The lifespan of such installations may be as long as three years. Admission is free, the number of participants is limited. To register, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Registration closes on 19 May 2023.
Attention! You can get dirty during the workshops, so it's worth preparing a change of clothes or putting on work clothes :)
The workshop includes:
-designing and building a tree of life;
-learning about types of decorative moss;
-creating the treetop with the use of different shades of green ;
-learning the craft of creating figures made of moss.
14:30 Integration/support workshop for women – On women important to us. The workshop will be run by Edyta Pietrzak and Inga Kuźma. It is aimed at women over the age of 18, from all ethnic backgrounds. Persons less fluent in Polish are encouraged to come with a friend who will act as an interpreter. Admission is free, the number of participants is limited. To register, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Registration closes on 19 May 2023.
Organizers
Edyta Pietrzak is a political scientist and cultural anthropologist. Her scholarly interests include herstory. She is an Associate Professor at the Łódź University of Technology, a lecturer at the University of Łódź, and a member of the board of the Łódzki Szlak Kobiet [Łódź Women’s Trail] foundation.
Inga Kuźma is a cultural anthropologist, Associate Professor at the University of Łódź, and a member of the board of the Łódzki Szlak Kobiet foundation. She researches and promotes herstory.
14.30 Making a tree figure with the use of decorative moss, part 2 – The motive of the tree is inextricably connected with Chava Rosenfarb, a Yiddish writer from Łódź, who described the city in her three-volume book “The Tree of Life”. The workshop participants will make a tree figure with the use of decorative moss. The lifespan of such installations may be as long as three years. Admission is free, the number of participants is limited. To register, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Registration closes on 19 May 2023.
Attention! You can get dirty during the workshops, so it's worth preparing a change of clothes or putting on work clothes :)
The workshop includes:
-designing and building a tree of life;
-learning about types of decorative moss;
-creating the treetop with the use of different shades of green ;
-learning the craft of creating figures made of moss.
15.00 Bag painting (incorporating the motive of the tree)
The participants of this workshop will invent a unique design – inspired by the motive of the tree – to be painted on a cotton bag. Admission is free, the number of participants is limited. To register, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Registration closes on 19 May 2023.
15.00 Weaving of Slavic wreaths – Slavic wreaths symbolize happiness and joy. They are supposed to protect dwellings against evil spirits, but their chief function is decorative. Wreaths used to be worn by maidens and brides. Slavic culture combines a number of traditions, so these days, wreaths are made of various flowers and plants, but the end product is beautiful, invariably!
Free admission!
15.00 Ukrainian handicraft – The workshop will be run by Ukrainian handicraft artists, who will let the participants in on the art of making toys, decorations, and the famous Ukrainian flowers. Free admission.
The artists: Liliia Tkaczyk (toys); Horetska Iryna (motanka rag doll); Kytsenko Liliia (wax flowers and wreaths); Olena Drahan (workshop on tying the Ukrainian scarf); Iryna Stepas, Nataliia Nazarova (candles and bracelets).
The workshop participants will have a chance to admire the artists’ finished works.
16.00 Culinary workshops by the “Kobiety Wędrowne” [Wandering Women] foundation – No age restrictions apply, the number of participants is limited. To register, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Registration closes on 19 May 2023.
The aim of these culinary workshops is to counter the decidedly negative narrative surrounding Islam and the Muslims. The workshop participants will learn various facts about the Polish Muslims through a shared experience of preparing meals and conversation, in an effort to change perception by way of interaction.
The workshops are organized by the staff of the Kobiety Wędrowne foundation, run by Khedi Alieva, a Chechen Muslim, refugee, educator, and social activist. Her idea for the workshop is to engage the participants in a joint culinary effort, combined with a discussion on the perception of the Muslims and Islam. By sharing their personal stories in a casual conversation, the workshop organizers encourage the participants to look for similarities and differences between their respective cultures, religions, and customs, in order to arrive at the optimal model of mutual relations. The workshops are intended to foster gradual, but much-needed change in contacts between different social groups.
The results of the workshops vindicate the contact hypothesis, which posits the eradication of prejudices through direct contact with members of stigmatized or stereotyped groups. Post-event surveys indicate that many participants had never engaged in contact with a Muslim person before, and the overwhelming majority of them appreciated this model of education and interaction.
17.30 Integration workshop – On places important to us. A workshop for newcomers to, and long-time residents of, the city of Łódź (the meeting is aimed at both foreigners and locals; we welcome participants at all levels of fluency in Polish, who are encouraged to come in the company of friends and acquaintances to act as interpreters). Admission is free, the number of participants is limited. To register, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Registration closes on 19 May 2023.
Organizers: Edyta Pietrzak and Inga Kuźma.
SPOTKANIA
13.00 „Film bez obrazu” [A movie with no images] - „W naszych rękach” [In our hands] radio documentary by Magda Świerczyńska-Dolot. Free admission.
This is a story about hoping for a better future, where you and the people you care for will enjoy honest wages and life in safety. But in order to get there, you have to take a huge risk: flee your country and venture into the unknown, thousands of miles from home. This dramatic decision had faced one Kurdish couple who left Iraq with their five children and crossed the Belarusian-Polish border after an exhausting journey. However, they paid a steep price for their audacity.
The story of the refugees is recounted by Piotr Matecki, the documentary’s protagonist and one of the activists of the Grupa Granica [Border Group]. Moved by the coverage of the migrants’ crisis, he decided to leave Norway for Poland and join the humanitarian effort. During one of his interventions, he crossed paths with Aveen, Baravan, and their children, all of them ravaged by the journey and constant efforts to evade the border patrol. We meet the family in one of the refugee centers, where Piotr took the author of the documentary. But Aveen is not there: the pregnant woman did not survive the grueling journey and died in a hospital three weeks after Piotr met the family in the borderlands forest. Świerczyńska-Dolot accompanies Baravan and his children as they bid farewell to a wife and a mother. This poignant scene is forever etched in the memory of those who witness it.
Magda Swierczyńska-Dolot lives in Gdańsk. She has been in the radio industry for more than a decade. She has worked for the Polish Radio and private radio stations. She loves to create audio narratives about people and their stories. Aside from documentaries, she produces audio guides and podcasts. Winner of the Jacek Stwora Scholarship; Prix Europa and Grand Press award nominee; winner of the Prix Bohemia (together with Katarzyna Michalak) for the www.nieslysze.pl initiative. She teaches classes in close listening at kindergartens and schools.
15.00 You are the animals’ superhero! The Viva! foundation.
Awaiting the start of the 17th Vege Week, Poland’s first and biggest initiative for promoting veganism, the Viva! foundation has prepared a dedicated stand where everybody can become the animals’ superhero. The Viva! activists will teach the participants about veganism, the benefits of a plant-based diet, and delicious foods rich in nutrients. The stand will offer you an opportunity to win prizes in interactive quizzes about animals. Free educational materials will also be provided
15.00 “Galeria Odlot” handicraft exhibition. Free admission.
“Galeria Odlot” art gallery is a platform where the charges of “Dom na Osiedlu” [Home among the Blocks] present their Outsider Art works. During the picnic you will be able to buy works: tapestries, graphics and painting works, jewelry, toys, magnets, toys, jewelry, etc.
The brainchild of Anna Dyrka-Brzozowska, “Dom na Osiedlu” was founded in 1992. Its purpose was to provide permanent home for six children and teenagers with serious intellectual disabilities. Socially neglected, their only alternative was a social welfare facility. The initiative encouraged the Home’s charges to engage in all manner of everyday activities, in a place of their own. With the help of a dedicated assistant, they learned – among many other skills – how to run a household, become familiar with the neighborhood and the city, build rapport with the neighbors and society.
Dom na Osiedlu will have its own stand, where the works of its charges will be displayed.
17.00 Presentation of the “Surżyk” photo album and meeting with authors. Free admission.
“The outbreak of war creates a void which sucks everybody in at an instant. The old hierarchies are gone, the established order collapses, traditional roles and mutual relations are erased, and everyday routines must be forgotten. It is a time of fear, uncertainty, hunger, and death. It is a hell in which everyone has to find their feet somehow. In times like these, it is human solidarity that sparks the flame of hope anew. It gives vital strength to those who offer it, and to those who receive it”. Magdalena Melnyk
Although the spark igniting the relief effort for Ukraine is dying down, there are people whose lives it has changed forever. Activism is becoming their routine, and commitment gives them purpose. This is the case of Ania Korzeniowska and Marcin Banasiak, from the Koper Pomaga foundation, who provided humanitarian aid near the Ukrainian frontline. These visits gave rise to the creation of a photo album chronicling the fates of the people who try to adapt to life in a war-torn country. Following months of preparations, we are proud to share these stories with you. Don’t forget to attend the meeting with the authors.
The event will offer you an opportunity to buy the “Surżyk” album: the proceeds will help fund humanitarian aid which the Foundation will deliver to those in Ukraine who need it most at the moment. We are counting on your support.
Original concept by Ania Korzeniowska, photos by Marcin Banasiak, edited by Magdalena Melnyk.
MUSIC
17.30 Namysto Choir’s performance
Free admission!
The Namysto Choir is composed of individuals who came to Łódź after the war in Ukraine broke out and those who had already lived there. What brought them together is their love of Ukraine and Ukrainian culture. They believe that music eases pain, unites people, and forges an invisible bond between them. The choir was formed at the initiative of Natalia Nazaroca and Iryna Stepas, with the backing of the Koper Pomaga foundation. Tetiana Lopuga is choir leader.
18.15 Kateryna Samborska’s performance
A graduate of the Hlinka Dnipropetrovsk Music Academy, who specializes in pop-jazz vocals. Winner of the 2016 “Karaoke in the Maidan” program. She came to Łódź after the war in Ukraine broke out. She actively participates in the city’s cultural life by giving live performances and organizing cultural events. She performs Ukrainian compositions.
19.00 Warsaw Balkan Madness Promo
Free admission!
Warsaw Balkan Madness is first and foremost about joy, which comes straight from the magical sounds of the music of South-Eastern Europe. The rich legacy of the Gypsy-Slavic culture of the Balkan Peninsula is adapted to the 21st-century setting. Rapid wind-instrumental solos are confronted with club beats, while the poignant sounds of violins are sprinkled with a pulsating bass. The folk meets the electronic esthetics of modern music. Welcome to the topsy-turvy world of unbridled joy, reminiscent of Emir Kusturica’s pictures. Each performance is a unique show of energetic spontaneity, combining music with theatricals.
OTHER
ADOPT A TOY
The event will feature a dedicated spot with toys looking for a new home. If you are looking for a gift, or if you want to give a second life to toys donated by their previous owners, all you need to do is take your pick.
ACTION CLOTHING GIVES POWER
We cordially invite you to take part in the Clothes that give you power campaign organized by the Family Service Center, the Huśtawka Foundation and Port Łódź.
What is this clothes? One that we want to give a second life and that carries a story - a dress that gave us confidence, a sweatshirt in which we felt safe, a jacket in which we got a job or took part in an important conference. The power is within us and we can share this power with people who have lost their power due to various difficult experiences or crises - violence, homelessness, war, loss, illness and many others. By doing so little, you can give someone hope for change, give someone power!
This garment will be like a hug! Full of power!
Take them with you on a picnic and share your power!
The Foundation and the bookshop about us: Our goal is to promote the values of feminism, gender equality and social inclusion, and to strengthen the position of women in society by providing literature and educational materials that address issues related to feminism, gender discrimination, violence against women, equality policy, and other topics related to women's culture, history and politics. We are a new organization from Lodz looking for distribution channels for our values.
12:00-14:00 WATER TATOO FOR CHILDREN
Leila Tevonian, a volunteer of the Lodz Multicultural Center, will make water tattoos for children. We invite all young people who are ready to decorate their bodies with a colorful picture of their choice.
Free entrance.
GAMES AND ANIMATIONS FOR CHILDREN, BOARD GAMES with the Lodz Multicultural Center
HERBOOKS FOUNDATION AND BOOKSTORE
The Foundation and the bookshop about us: Our goal is to promote the values of feminism, gender equality and social inclusion, and to strengthen the position of women in society by providing literature and educational materials that address issues related to feminism, gender discrimination, violence against women, equality policy, and other topics related to women's culture, history and politics. We are a new organization from Lodz looking for distribution channels for our values.