Centrum Dialogu zaprasza na weekend z Salonem Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 7 - 9 grudnia 2012.
Wstęp
- Bilet jednodniowy - 4.00 PLN
- Bilet jednodniowy z elektroniczną migawką MPK - 2.00 PLN
- Bilet jednodniowy po zakupie on-line poprzez stronę www.mtl.lodz.pl/ksiazka - 2.00 PLN
- Dzieci do lat 10 bezpłatnie - 0.00 PLN
Godziny zwiedzania
- 2012-12-07 - od 10:00 do 18:00
- 2012-12-08 - od 10:00 do 18:00
- 2012-12-09 - od 10:00 do 17:00
Centrum dialogu im. Marka Edelmana przygotowało cykl spotkań "Literackie obrazy Łodzi"
8 grudnia 2012 (sobota)
godz. 14.00
"Patroni łódzkich ulic"
spotkanie poświęcone książce Jarosława Kity i Marii Nortonowicz-Kot (wyd. Księży Młyn 2012)
Z około 2300 łódzkich ulic nazwy pamiątkowe związane z osobami posiada nieco ponad 700 ulic, placów, alei i skwerów. Ich patroni-lodzkich-ulic19282patronami zostawali bojownicy o niepodległość Polski z różnych okresów historycznych, powstańcy, bohaterowie czasów I i II wojny światowej, a po 1989 roku „żołnierze wyklęci”, ludzie kultury i nauki, działacze społeczni i polityczni, święci i duchowni. Wśród nich pojawiają się również postaci literackie, biblijne oraz legendarne.
Łódź – miasto pełne niespodzianek – i w tej dziedzinie zaskakuje. W mieście są np. dwie ulice tego samego króla Bolesława – Śmiałego i Szczodrego; Michała Wołodyjowskiego i Małego Rycerza, Piasta i Piasta Kołodzieja.
Książka Patroni łódzkich ulic składa się z dwóch części: pierwsza ukazuje proces kształtowania się nazewnictwa łódzkich ulic i polityki historycznej prowadzonej przez władze Łodzi i centralne od XIX wieku po czasy współczesne; drugą tworzą biogramy patronów w większości uzupełnione unikatowymi fotografiami.
Publikację uzupełniają wykazy ulic, placów i parków, których nazwy zostały zmienione w okresie transformacji po 1989 roku, oraz indeks osobowy.
[źródło: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/]
godz. 15.00
"Hotel Savoy" Josepha Rotha
spotkanie z Jarosławem Skowrońskim, tłumaczem, znawcą twórczości Josepha Rotha, autorem przedmowy do "Hotelu Savoy"
„Wszyscy, którzy tu mieszkają, będą ofiarami hotelu Savoy. Nikt nie ujdzie cało z hotelu Savoy”– pointuje u kresu życia Sanczin, jeden z bohaterów powieści Rotha „Hotel Savoy”.
W przemysłowym mieście, pełnym kominów, robotników i przejeżdżających, powracających z frontu tysięcy żołnierzy ścierają się społeczne obrazy ówczesnego świata – wielkiej finansjery i małych interesów, szczęście życia z tragedią śmierci. A wszyscy ciągle czekają na milionera Henry’ego Bloomfielda, który ma wybawić miasto od wszelkich trosk i problemów. Łódź – choć nigdy nie przytacza się jej nazwy w książce – jest najbardziej znaczącą postacią utworu. Opisy ulic, skwerów, targowisk, dworca są realnym obrazem powojennych lat.
Roth zestawia dwa światy: przeszłości, starych zasad i wartości, które przechodziły do historii, oraz żywiołu młodego, prężnego, zmiatającego wszelkie przeciwności – rewolucji.
O książce Rotha i epoce, której portret pisarz kreśli opowie Jarosław Skowroński, tłumacz, znawca twórczości Josepha Rotha, autor przedmowy do "Hotelu Savoy".
godz.16.00
Spotkanie z Lidią Ostałowską, autorką zbioru reportaży "Bolało jeszcze bardziej".
Prowadzenie: Joanna Podolska
Bolało jeszcze bardziej to zbiór reportaży, które powstawały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dwanaście historii z całego kraju, z Przerośli Gołdapskiej, łódzkich Bałut, katowickich Bogucic, Wrotnowa, Białej Podlaskiej. Dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka – Polska B. Niechciana, zagubiona, gorzej ubrana, cierpiąca na syndrom poaborcyjny. Bolało jeszcze bardziej to niema skarga ludzi, którzy sobie nie radzą. Jednak gdzieś w tle książki Lidii Ostałowskiej znajdziemy także bezcenną opowieść o nas i naszej niewrażliwości społecznej.
[źródło: http://www.czarne.com.pl/]
Szczegółowy program Salonu Ciekawej Książki znajduje się tutaj: PROGRAM