Lebensborn, dzieciństwo utracone na zawsze.

 DSC5651

18 grudnia o 18.00 zapraszamy do Centrum Dialogu im. Mmarka Edelmana na premierę słuchowiska "Lebensborn, dzieciństwo utracone na zawsze". Wstęp wolny.

Lebensborn niem. Źródło życia – instytucja niemiecka oficjalnie funkcjonująca jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie „Lebensborn e.V.” (niem. Lebensborn eingetragener Verein, pol. Stowarzyszenie zarejestrowane Źródło życia), utworzona w strukturach organizacyjnych SS. Została powołana na mocy rozkazu Reichsführera-SS Heinricha Himmlera w 1936. Lebensborn w założeniach miała stworzyć odpowiednie warunki w sieci swoich ośrodków do „odnowienia krwi niemieckiej” i „hodowli nordyckiej rasy nadludzi” poprzez odpowiednią selekcję kobiet i mężczyzn przeznaczonych do rozmnażania.



Jeden z największych i najważniejszych ośrodków Lebensborn został założony w Helenówku pod Łodzią. Do ośrodka, w którym stworzono bardzo dobre warunki pobytowe, przywożono młode Niemki z terenu Rzeszy w wieku 15–18 lat. Umieszczano w nim także kobiety i mężczyzn z Polski. Młodzież polską (zarówno kobiety i mężczyzn) o „odpowiednim wyglądzie” fizycznym zatrzymywano na ulicach, pociągach lub nakazywano stawienie się w odpowiednim miejscu. Po przejściu szeregu badań rasowych prowadzonych przez lekarzy niemieckich zamykano ich w „ośrodku poprawy rasy” prowadzonym przez Lebensborn, gdzie wymagano stosunków seksualnych. W przypadku udanego zapłodnienia kobiety były wywożone do Rzeszy, żeby urodzić tam dziecko. Na skutek zmuszania do obcowania płciowego, wśród kobiet zdarzały się przypadki samobójstw. W 1942 w ośrodku w Helenówku znajdowało się 500 osób (dziewcząt i chłopców), ośrodek działał do 1945.

Chcemy przybliżyć proces przymusowej germanizacji na terenie województwa Łódzkiego w okresie II wojny światowej, w szczególności funkcjonowanie organizacji Lebensborn, ośrodka w Helenowie, o którym starsze pokolenie pamięta, a młodsze nie wie. W trakcie spotkania premierowo wysłuchamy fragmentu słuchowiska “Lebensborn, dzieciństwo utracone na zawsze”.

Muzyka: Rafał Kołacki i Zofia Olszewska

gościnnie:
Jacek Doroszenko – organy Hammonda, fortepian preparowany, elektronika
Michał Gurczyński – klarnet kontrabasowy
Piotr Komosiński – gitara basowa
Processing, Mastering: Jacek Doroszenko, www.jacekdoroszenko.com

Czytali:
Tomasz Mycan
Mirosława Sobik
Radosław Smużny
Agnieszka Wawrzkiewicz
Paulina Wyżykowska

Edycja i wybór tekstu: Rafał Kołacki
Koordynacja: Katarzyna Krawczyk
ArtWork: Łukasz Zbieranowski, www.fajnechlopaki.com

Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380