Bojowniczki z getta warszawskiego

Łódzki Szlak Kobiet oraz Centrum Dialogu im. M. Edelmana zapraszają w najbliższy wtorek /30 maja/ o godz. 18:00  do siedzimy Centrum Dialogu na spotkanie z Zuzanną Hertzberg oraz Natalią Judzińską, współautorkami książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”, wydanej przez Wydawnictwo Czarne.
 
Książka ta, pod redakcją Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman, jest poświęcona przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. „To kwestia charakteru”, mówi syn jednej z nich. Być może.
Prowadzenie spotkania: Joanna Podolska, Ewa Kamińska-Bużałek
 
Wstęp wolny.

 
Zuzanna Hertzberg – córka Anny, wnuczka Krystyny i Janiny. Artystka interdyscyplinarna, aktywistka i badaczka. Na jej praktykę̨ artystyczną składają̨ się̨ malarstwo, działania performatywne, tkanina oraz asamblaże. Jest autorką instalacji i kolaży wykorzystujących zasoby archiwalne. Zaangażowana w indywidualne i kolektywne praktyki przeciwdziałające dyskryminacji oraz przemocy wobec osób i grup marginalizowanych. W 2018 roku otrzymała stopień́ doktory na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. jej interdyscyplinarny projekt artystyczny "Ochotniczki Wolności" o żydowskich uczestniczkach Brygad Międzynarodowych był prezentowany w ramach wystaw "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2018/19), na wystawie "Difficult Pasts. Connected Worlds" w Łotewskim Muzeum Narodowym w Rydze (2020/2021), a następnie w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie (2022). Oparty na badaniach projekt artystyczno-aktywistyczny zatytułowany "Mechica. Indywidualny i zbiorowy opór kobiet podczas Zagłady" był wystawiany w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (2019), w ramach "Still Present!" 12. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie (2022) oraz w Center for Jewish History w Nowym Jorku (2022/23).
 
Natalia Judzińska – kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Współinicjatorka (z Niną Boichenko) grupy Badaczki i Badacze na Granicy, zajmującej się dokumentacją i naukowym opracowaniem trwającego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się międzywojennym antysemityzmem na uczelniach wyższych i Zagładą oraz materialnym wymiarem kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Aktywistka, gitarzystka i basistka niezależnych zespołów muzycznych, współtwórczyni kliku nieformalnych grup artystycznych i aktywistycznych.
--
Projekt „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety?” jest finansowany z budżetu miasta Łodzi. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380