Książki i sztuka. Grudniowy miszmasz w Centrum Dialogu

Zapraszamy do Centrum Dialogu  w niedzielę, 1 grudnia, w godz. 12:00-18:00 na przedświąteczne spotkanie wokół literatury i rękodzieła. Zaplanowaliśmy dla Was wytchnieniową niedzielę, podczas której:

  • o godz. 12:00 // będziecie mogli spróbować swoich sił w układaniu puzzli z przepięknymi grafikami łódzkiego mistrza iluminacji Artura Szyka,
  • o godz. 13:00 // przygotujecie kolażową kartkę świąteczną z Zachwytami, którą – jesteśmy pewni – gdy wyślecie, zachwycicie swoich bliskich mieszkających gdzieś hen!,
  • o godz. 13:00 // posłuchacie opowieści o przyjaźni dwóch łodzianek, pisarki Chavy Rosenfarb oraz pisarki i rzeźbiarki, Zeni Marcinkowskiej-Larsson.  Obie były swoimi wiernymi towarzyszkami życia od lat najmłodszych – najpierw na dziecięcych podwórkach w Łodzi, potem w getcie i obozach koncentracyjnych, a po wojnie w korespondencji, łącząc Sztokholm z Montrealem nieregularnymi, choć trwającymi ponad 60 lat listownymi dialogami w jedynym wspólnym dla nich języku – polskim,
  • o godz. 14:30 // nabędziecie ostatnie egzemplarze „Psów gończych” Joanny Ufnaskiej z pierwszego (już wyczerpanego!) i zdobędziecie autograf bezpośrednio od autorki,
  • o godz. 15:00 // posłuchacie rozmowy Asi Ufnalskiej z Marcinem Nowickim, autorem książki „Nawrotem tam i z powrotem. Czasoprzestrzeń łódzkiej ulicy”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Księży Młyn
  • o godz. 16:00 // porwie Was rozmowa Joanny Podolskiej z Joanną Roszak, badaczką i poetką, wokół jej książki „Krall. Tkanie”, w której – jak podkreśla Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego – Roszak utkała z różnych nitek własną narrację o wybitnej pisarce,
  • o godz. 17:30 // będziecie mogli stanąć mata w matę z Joanną Roszak i popraktywać z nią JOGĘ ilustrowaną wierszami inspirowanymi mądrością i pięknem zwierząt. (Zabierzcie koniecznie swoje maty!).

WYDARZENIA DLA DZIECI:

LITERACKO-ARTYSTYCZNE WARSZTATY TWÓRCZE z BIBLIOTEKĄ WOLNOŚĆ // obowiązują zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w mailu prosimy podać imię, nazwisko i wiek dziecka). Ilość miejsc ograniczona!

  • godz. 15:00 „Poznaj swoje supermoce i zostań Superbohaterem" (5-10 lat)
    Zajęcia wokół książki „Wielka księga supermocy" S. Isern
    Poczytamy, porozmawiamy, a na finał każdy przygotuje dla siebie strój Superbohatera/Superbohaterki
  • godz. 16:00 „Dotknij” (5-10 lat)
    Warsztaty na podstawie książki „Czarna książka kolorów” Menena Cottin, poruszającej wątek widzenia i niepełnosprawności. Zajęcia uwrażliwią uczestników na to, jak świat postrzegają osoby niewidome i pozwolą również poznać alfabet Braille’a. Do prac zostaną wykorzystane materiały o zróżnicowanych fakturach. W ich efekcie stworzymy książkę dotykową. 

12:00-18:00 TARGI KSIĄŻKI I SZTUKI

W tym dniu w przestrzeni Centrum Dialogu odbędą się także kameralne targi w godz. 12.00-18.00, na których wystawią się twórcy i twórczynie z Łodzi i nie tylko, którzy w Łodzi żyją, pracują i tworzą w swoich pracowniach. To u nich będziecie mogli nabyć prezenty świąteczne dla swoich Bliskich!

Na targach spotkacie takie marki jak:

  • Botanikarium, twórczyni obrazów i kompozycji z suszonych kwiatów, działająca w Łodzi;
  • Burudika Design, łódzka marka tworząca nietuzinkowe akcesoria dla psów, w krótkich seriach i w myśl idei "slow fashion"
  • Cześć Studio, absolwentka łódzkiej ASP, prowadząca mikro studio ceramiczne z Łodzi;
  • Dobre Intencje, autorka biżuterii, w której ezoterykę i fantastykę łączy z nowoczesnymi trendami;
  • hellokostek & M.Snis collab, Mariia Snisarenko – artystka i animatorka kultury, a także malarka i graficzka, i Maciej Kostek Kosteczka – aktor, tancerz, malarz, rękodzielnik. Tworzą wyjątkowe notatniki od początku do końca wykonane z papieru z odzysku;
  • KtoToTaki, artystyczne maskotki kolekcjonerskie, wykonane z  resztek tkanin z pracowni krawieckich;
  • Sad Human, młody projektant mody zrównoważonej, tworzący ubrania monochromatyczne, laureat łódzkiego konkursu Modopolis;
  • Up-Life, łódzka artystka, graficzka i malarka, autorka grafik, kolaży oraz asamblaży, a także galanterii i biżuterii z użytych już materiałów reklamowych;
  • zACHwyty, łódzka twórczyni, autorka bardzo osobistych kolaży analogowych, tworząca zarówno małe jak i duże formy w postaci obrazów, które samodzielnie oprawia w stare ramy;

15:00-18:00 // STOISKO WYDAWNICTWA UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
12:00-18:00 // STOISKO Z KSIĄŻKAMI WYDANYMI W RAMACH BIBLIOTEKI CENTRUM DIALOGU
(do każdego zakupu książkowego dodamy magnes z reprodukcją dzieła Artura Szyka, a do zakupów powyżej 100 zł torbę BAŁUTY!)

Podczas wydarzenia będzie można też przejrzeć ofertę książkową Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i zakupić wydane przez nich książki.

 

PARTNERZY WYDARZENIA: WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO, BIBLIOTEKA MIEJSKA W ŁODZI, ZACHWYTY.



♿︎ Przestrzeń Centrum Dialogu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową.


O GOŚCIACH/GOŚCINIACH I CH KSIĄŻKACH:

„Krall. Tkanie” Joanny Roszak

O KSIĄŻCE:
"Reporterka jest ważna tylko dzięki historiom, które opowiada". Tak mówi o sobie Hanna Krall - autorka wybitnych reportaży o Zagładzie, która zgodziła się zostać bohaterką książki prof. Joanny Roszak.

"Krall. Tkanie" stanowi próbę zrekonstruowania postawy twórczej i elementów biografii Hanny Krall z uwzględnieniem jej sposobu budowania historii. Autorka – Joanna Roszak – utkała z różnych nitek własną narrację o wybitnej pisarce:

"Pisze głównie o małych i dużych końcach świata – zamykaniu rozdziałów życiowych, zmianie życiowych scenariuszy. Ma rzadki i cenny talent, by dzielić się mądrością, a nie głosić nauki z katedry. Bo jej książki czyta się jak rozmowę, niepobieżną, głęboką, po zwalającą wyczuć w głosie autorki sprzeciw, ale nigdy sarkazm. Hanna Krall pisze o kruchości szczęścia, ale i jego chwilowej osiągalności, o niewielkim fragmencie wielkiej rany. Stara się ją leczyć, jednocześnie o niej nie zapominając".

Czytelnik dzięki lekturze otrzymuje fascynujący i osobny wzór: obraz pisarki, która jest opiekunką i strażniczką opowieści porwanych, zniszczonych, a sam akt pisania sakralizuje, traktuje go jako gest uzdrawiający i ocalający pamięć. Kolekcjonując szczegóły, okruchy, sklejając je, tkając z nich opowieść o Zagładzie i ocalonych, Hanna Krall włącza się w "naprawę świata" określaną w szesnastowiecznym mistycyzmie żydowskim jako tikkun olam, przezwyciężanie nieładu. Pisząc o codziennych wyborach między życiem a śmiercią, podejmuje tematy uniwersalne, ale zarazem oddaje głos swoim bohaterom, ofiarom. Uprawia życiopisanie, pisze zarówno z życia, jak i konsekwentnie po stronie życia.

"Krall. Tkanie" należy do serii Projekt: Egzystencja i Literatura, która jest poświęcona wybitnym polskim pisarkom i pisarzom.

Więcej o książce na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/krall-tkanie/

O AUTORCE:

Joanna Roszak – profesorka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, literaturoznawczyni. Propagatorka edukowania na rzecz pokoju. W 2021 roku otrzymała Nagrodę im. Romana Czerneckiego (nagroda specjalna) za teksty poświęcone edukacji, w tym samym roku – wyróżnienie specjalne w ramach Nagrody im. Ireny Sendlerowej oraz nagrodę drugiego stopnia przyznawaną przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za „szczególny wkład w edukację artystyczną dzieci i młodzieży”. Poetka (m.in. Tego dniaPrzyszli niedokonaniPloso, om). Wydała m.in. książki: Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia (2014), Słyszysz synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej (2015) oraz Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie (2019), a ostatnio: Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa (2024) i Krall. Tkanie (2024). Zredagowała i współredagowała m.in. monografie poświęcone: F. Pessoi, I. Bachmann, P. Celanowi, M. Świetlickiemu, N. Sachs, P. Matywieckiemu, musicalom.

_____________________

„Nawrotem, tam i z powrotem. Czasoprzestrzeń łódzkiej ulicy" Marcina Nowickiego to nieoczywista biografia miejsca – czerpie po trochu z przewodnika, reportażu i monografii historycznej, więc wymyka się klasyfikacjom.

Pod pozorną przeciętnością współczesnej ulicy Nawrot kryje się olbrzymi ładunek pamięci. I właśnie na wędrówkę w przeszłość połączoną z przedzieraniem się przez to co „teraz" zabiera czytelnika autor. Podczas tej podróży zanurzymy w Łódź, której już nie ma. Odkryjemy na nowo zapomniane miejsca i odwiedzimy nieistniejące budynki. Przeczytamy o wydarzeniach tragicznych, ale też zabawnych i absurdalnych. Spotkamy ludzi różnych profesji: kupców, rzemieślników, robotników, artystów, polityków, duchownych, sportowców i wojskowych. Poznamy prawdziwych bohaterów, szarych obywateli chcących po prostu przetrwać oraz groźnych renegatów. Zetkniemy się z postaciami kontrowersyjnymi, targanymi namiętnościami i wyrzuconymi poza nawias społeczeństwa. Krótko mówiąc doświadczymy całego kalejdoskopu życiorysów i sytuacji, które są siłą historyczną Nawrotu.

To jedna z niewielu książek opisująca szeroko jedną tylko łódzką ulicę – lektura obowiązkowa dla miłośników historii, miejskich wędrówek i odkrywców miejsc nieoczywistych.

O AUTORZE:

Marcin Nowicki – z wykształcenia historyk, ale od wielu lat specjalista od komunikacji społecznej. Animator kultury i twórca facebookowego bloga Nawrot Ending Story – zajmującego się pamięcią ulicy Nawrot w Łodzi oraz współzałożyciel Fundacji Kwela – pielęgnującej dorobek ludności niemieckiej i czeskiej w regionie łódzkim. Organizator wystaw, spacerów i wydarzeń edukacyjnych. Nominowany do łódzkiej nagrody „Wiosła Kultury" w 2023 roku.

__________________________

„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej

O KSIĄŻCE:

Łódź roku 1922 to fabryczne miasto próbujące poskładać się po wojnie. Jakub, funkcjonariusz Łódzkiego Urzędu Śledczego, prowadzi sprawę morderstwa księdza. Oprócz tego w świeżym grobie znaleziono kilkanaście urn z prochami, a młody chłopak z dobrego domu znika. Co łączy te sprawy? I jak lekarz sądowy o ciekawej przeszłości pomoże je rozwikłać?

Przekrój społeczeństwa, mnóstwo ciekawostek umiejętnie wplecionych w fabułę kryminału utrzymującego się w kanwie gatunku, ale niosącego nową jakość. Sporo życia codziennego zwykłych łodzian i uliczki, które porywają urokiem.

Ufnalska jest mocno związana ze swoim miastem, a efekt tej fascynacji, przykładnego researchu i wielkiej pasji trzymacie w rękach. Łódź to najciekawszy nieosobowy bohater literacki ostatnich lat.

O AUTORCE:

Łódzka projektantka gier i przewodniczka, od lat oprowadza po mieście, ukazując historie — te zapisane, nagrane czy zagrane. Jej specjalność  to opowiadanie o miejscach poprzez emocje. Pierwszą książkę napisała już w wieku ośmiu lat, lecz porzuciła literackie ambicje na rzecz nauki matematyki. Książki jednak na zawsze pozostały jej bliskie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380