11 października o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Klubu Książki Centrum Dialogu. Joanna Sikorzanka porozmawia z Natalią Judzińską, autorką książki "Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie", wydaną przez Krytykę Polityczną.
Wstęp wolny!
W swojej debiutanckiej książce "Po lewej stronie sali" autorka bada antysemicki klimat międzywojennej Polski oraz okoliczności towarzyszące wprowadzeniu getta ławkowego na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Analizując dokumenty, korespondencję i ówczesną prasę, autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do instytucjonalizacji segregacji etnoreligijnej w salach wykładowych. Zastanawia się również nad językiem, który tę antysemicką praktykę umożliwił. Czy faktycznie język ten jest już tylko kwestią historyczną?
"Po lewej stronie sali" to kulturoznawczo-historyczna opowieść o antysemityzmie, który krył się za prawnymi rozporządzeniami, mikro przejawami agresji. Ku przestrodze!
Natalia Judzińska – kulturoznawczyni, aktywistka, doktorka nauk humanistycznych. Adiunktka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Naukowo zajmuje się międzywojennym antysemityzmem na uczelniach wyższych i Zagładą oraz materialnym wymiarem trwającego na polsko-białoruskiej granicy kryzysu humanitarnego. Współinicjatorka grupy Badaczki i Badacze na Granicy, zajmującej się dokumentacją i naukowym opracowaniem tegoż kryzysu. Współtwórczyni kliku nieformalnych grup artystycznych i aktywistycznych. Od października 2021 niesie pomoc humanitarną ludziom w drodze na granicy polsko-białoruskiej