To "wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? Entuzjastycznie przyjęty w Cannes „Pamfir” pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady" (Gutek Film).
Zapisy dla grup zorganizowanych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
CO // film "Pamfir" w reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk 27 lutego o godz. 11:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach cyklu Kino Wielu Kultur
KIEDY // 27 lutego godz. 11:00
KINO WIELU KULTUR to cykl pokazów filmowych oraz spotkań z filmoznawcami prezentujący dorobek kina różnych kultur, zarówno tych, które miały historyczny wpływ na rozwój miasta Łodzi, jak i tych, które kształtują jego tożsamość współcześnie. W jego ramach pokażemy między innymi filmy produkcji izraelskiej, polskiej, niemieckiej oraz inne dzieła kinematografii europejskiej, poruszające tematykę wielokulturowości, mniejszości etnicznych i subkultur. Pokazom będą towarzyszyły prelekcje filmoznawców: Michaliny Majewskiej, Emila Sowińskiego i Tomasza Poborcy. Oddamy również głos młodszemu pokoleniu twórców. Dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L.Schillera w Łodzi będziemy mogli w ramach Festiwalu zaprezentować szerokiej publiczności produkcje studentów i absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej, ukazujące problemy wielokulturowości często z zupełnie innej, nowej perspektywy.
Emil Sowiński – historyk filmu, adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych), wykładowca PWSFTViT w Łodzi. Specjalizuje się w badaniach nad kinem polskim. Obecnie prowadzi projekt badawczy poświęcony działalności Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W 2018 roku otrzymał nagrodę główną w Konkursie im. prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską o kinie polskim. W 2023 roku został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody im. Alicji Helman za najlepszą rozprawę doktorską.
Tomasz Poborca – absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, redaktor portalu Pełna Sala oraz koordynator kina Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Publikował w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych” i „Ekranach”. Interesuje go szeroko rozumiane kino europejskie. Współpracował z Instytutem Francuskim, niemieckimi Goethe-Institut, Filmfest Hamburg czy Deutsches Filminstitut & Filmmuseum, i innymi. Był członkiem międzynarodowego jury European Film Academy złożonego z przedstawicieli europejskich uczelni. Prowadzi kurs o kinie autorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, wygłasza prelekcje w kinach studyjnych i instytucjach kultury, organizuje spotkania z twórcami i twórczyniami, donosi z zagranicznych festiwali filmowych (Rotterdamu, Wiesbaden, Berlina, Tallina itd.).
Michalina Majewska – z wykształcenia filmoznawczyni i historyczka, autorka projektu popularyzatorskiego Kino po żydowsku. Prowadzi wykłady i warsztaty poświęcone szeroko pojętym filmom żydowskim oraz przedstawieniom historii w kinie. Współpracuje m.in. z JCC Krakow oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.