Wstęp na wydarzenie jest wolny.
ISLAM WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE // Syria po 2023 roku
23 października (w środę) o 18:00 zapraszamy na wykład Jacka Małeckiego pt. "Syria po 2023 roku – nowe oblicza wieloletniego konfliktu". Spotkanie jest częścią cyklu "Islam we współczesnym świecie", realizowanego we współpracy z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Trwający od 2011 roku konflikt w Syrii rozpoczął się od masowych demonstracji przeciwko prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi, na fali tzw. „Arabskiej Wiosny", która przyczyniła się do obalenia przywódców innych państw arabskich – Tunezji, Egiptu, Jemenu oraz Libii. W Syrii proces ten ewoluował z fazy protestów do wielostronnego konfliktu wewnętrznego, w który zaangażowały się inne państwa regionu (Arabia Saudyjska, Iran, Katar, Turcja) oraz mocarstwa światowe (Stany Zjednoczone, Rosja). Sytuacja na frontach wielokrotnie ulegała przemianom, natomiast w 2020 roku główne działania zbrojne ustały. Nie podpisano jednak żadnych układów czy traktatów kończących konflikt, zatem uległ on jedynie zamrożeniu. Po trzech latach względnego spokoju, tj. w 2023 roku, na kilku frontach pojawiło się zagrożenie eskalacją i ponownym wybuchem walk. W tym samym czasie ujawniły się również nowe antagonizmy, na obszarach uchodzących po 2011 roku za stabilne. Celem wystąpienia będzie przybliżenie sytuacji w Syrii po 2023 roku, pod kątem nasilających się napięć i możliwości ponownego wznowienia walk oraz omówienie kwestii nowych obszarów zapalnych.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
_________
Mgr Jacek Małecki / absolwent studiów politologicznych na Uniwersytecie Gdańskim, doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. W swojej rozprawie doktorskiej podejmuje tematykę wpływu konfliktu syryjskiego na sytuację w regionie Bliskiego Wschodu. Autor dwóch artykułów naukowych. Do jego zainteresowań badawczych należą konflikty oraz rywalizacja mocarstw w regionie Bliskiego Wschodu, a także historia współczesna i polityka zagraniczna państw tego regionu.