Elementarz empatii. Piknik na start

W ramach Roku Aliny Margolis-Edelman zapraszamy Was na piknik rodzinny, którym rozpoczniemy cykl warsztatów, spotkań i spektakli pod wspólnym tytułem „Elementarz empatii”. Od czerwca do grudnia będziemy zapraszać całe rodziny, grupy przedszkolne i szkolne oraz nauczycielki i nauczycieli do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.

19 czerwca ogłosimy cały program „Elementarza empatii”. Przy tej okazji chcemy spotkać się z Wami w Parku Ocalałych, żeby porozmawiać o empatii wobec przyrody. Wspólnie zastanowimy się nad relacją między ludźmi i drzewami dzięki spektaklowi narracyjnemu (storytelling) z muzyką na żywo „Pani Drzewa”. Ruszymy tropem dzikich pszczół i poznamy ich zwyczaje. Podczas warsztatów z Jolą Królicką wykonamy duże kwiaty słonecznika. Zapraszamy także miłośników roślin na reaktywacje "Łódzkiej wymiany roślin by Krzyżówka i Roślinnik".

Szykujcie koce i kosze piknikowe. A w Centrum będą czekać na Was zabawki i przybory plastyczne do gier podwórkowych. Razem w piknikowej atmosferze będziemy zdobywać supermoc empatii i bujnej wyobraźni.

20 czerwca o godz. 9.00 w ramach inauguracji programu „Elementarz empatii” z okazji Światowego Dnia Uchodźcy odbędą się także warsztaty o różnorodności i gościnności „Zawsze ktoś jest gdzieś nowy”.  

Wszystkie działania edukacyjne będą towarzyszyć wystawie dla dzieci i bliskich im dorosłych „Elementarz empatii” przygotowywanej przez Centrum Dialogu z okazji obchodów 100-lecia urodzin Aliny Margolis-Edelman – Matronki roku 2022. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października 2022 roku.

PROGRAM PIKNIKU

19 czerwca 2022, godz. 11.00-15.00

godz. 11:00 / wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami

Storytelling „Pani Drzewa" połączony z warsztatami „Empatia / relacja ludzi i drzew" / Prowadzenie: Beata Frankowska (opowiadanie), Robert Lipka (muzyka)

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/9bdmd

Kto mieszka w koronie białej brzozy? Kim jest Mawka, którą znamy też z „Pieśni lasu” Łesi Ukrainki? Jaką tajemnicę kryją trzy namioty rozstawione w samym środku niezmierzonego lasu, którym wędruje smutny i samotny żołnierz wracający z wojny? Czy znajdzie dom wśród drzew? I kto z kogo zdejmie czar?

Posłuchajcie opowieści, którą pierwszy raz usłyszałam z ust norweskiego opowiadacza, choć pochodzi z tradycji Europy Wschodniej – i zapuściła we mnie korzenie. Może gdyby ludzie potrafili wśród konarów dostrzec Panią Drzewa, nie ważyliby się ich ścinać – bezmyślnie i na taką skalę? Może musieliby wtedy uznać, że drzewa mają dusze – jak my?

Po opowieści zapraszamy na warsztaty "Empatii/relacji ludzi i drzew". O drzewach w rdzennych kulturach mówi się „stojący ludzie”. Wiele mitów i baśni opowiada, że drzewo jest bramą między światami, mediatorem między ziemią i niebem, przodkami i dziećmi. Drzewa mają swoje strategie życia i śmierci, radzenia sobie z ranami, przetrwania i odrodzenia. Żyją od nas dużo dłużej tu, na Ziemi, zgromadziły wiedzę, o jakiej nam, ludziom, się nie śniło. Zapraszamy na spacer z drzewami i opowieściami. Pomyślcie o swoich drzewach, z którymi macie relację.

Opowiadanie i warsztaty będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

 

godz. 11:00-15:00 Łódzka wymiana roślin by Krzyżówka i roślinnik. Reaktywacja

Pierwsze wymiany roślin na Starym Rynku w Łodzi zorganizowałyśmy w sierpniu 2018, później, w 2019 co miesiąc spotykaliśmy się na wymianach, żeby porozmawiać o roślinach, wymienić się nimi i naszymi doświadczeniami. Dzięki temu powstała cudowna, łódzka społeczność miłośników roślin i największe wydarzenie w Polsce, na którym comiesięcznie witaliśmy ogromną rzeszę miejskich ogrodników. Stary Rynek w remoncie, zapraszamy więc do Centrum Dialogu na reaktywację "Łódzkiej wymiany roślin"!

godz. 12.30 „Na tropie dzikich pszczół” / Prowadzenie: Kamila Chomicz

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/9bdmd

Od zeszłego roku na dachu Centrum Dialogu znajdują się cztery ule. To nie tylko inicjatywa wspierająca ideę zrównoważonej hodowli, ale także doskonały punkt wyjścia do edukacji związanej z pszczołami. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Kamilę Chomicz – biolożkę, artystkę i znawczynię pszczół, która uświadomi nam, że większość pszczół w Polsce nie jest pszczołami miodnymi, nie mieszka w ulach tylko w ziemi, a ich podstawową funkcją dla środowiska jest zapylanie. Poznamy niesamowite zwyczaje dzikich zapylaczy oraz zwrócimy uwagę na zagrożenia, z jakimi się muszą zmagać. Spróbujemy wytropić siedliska dzikich pszczół w Parku Ocalałych. Na spotkaniu Kamila zaprezentuje także album ze zdjęciami i podzieli się swoimi obserwacjami. Na koniec - z ziemi, gliny i nasion kwiatów – stworzymy kwietne kule, które będziecie mogli wysiać dla dzikich zapylaczy na swoich działkach, w parkach czy pod balkonami.  


godz. 12.00-15.00 Słoneczniki / warsztaty plastyczne
Wstęp wolny

Słoneczniki to kwiaty, które mają wiele znaczeń, ale przede wszystkim kojarzą się ze szczęściem, ciepłem i radością, są także symbolem nadziei. Chyba każdy z nas szuka właśnie tych emocji i pojęć i chce się nimi otaczać na co dzień. W obliczu trwającej wojny w Ukrainie, słoneczniki kojarzą się nam z sąsiadami zza wschodniej granicy.

Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie przygotują kwiaty słonecznika. Do udziału zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. Te symboliczne działania będą okazją do spotkania ze sztuką plastyczną, która również ma działania terapeutyczne. Do zrobienia kwiatu potrzebne będą łodygi, bibuła, nożyczki i klej. Zapewniamy wszystkie materiały.

W tym roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowuje uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Wielkiej Szpery – akcji wywiezienia z łódzkiego getta ponad 15 tys. osób, w tym głównie dzieci do 10. roku życia. Warsztaty plastyczne Słoneczniki wpisują się w program artystyczny obchodów. Podczas uroczystości na Placu Strażackim 4 września przygotowane kwiaty będą częścią performancu, który zakłada upamiętnienie wywiezionych dzieci z łódzkiego getta poprzez metaforyczne zasadzenie ich przy rzeźbie Marzenie Abramka.

Słowo „Szpera” pochodzi od niemieckich słów Allgemeine Gehsperre – które oznaczają całkowity zakaz opuszczania domów. Został on wprowadzony przez Niemców 5 września 1942 roku i trwał do 12 września. Był poprzedzony słynnym przemówieniem Chaima Mordechaja Rumkowskiego wygłoszonym 4 września 1942 r. na tzw. placu strażackim, a zaczynającym się od słów „Oddajcie mi swoje dzieci...”. Dzieci zostały wywiezione, a getto Niemcy przekształcili w obóz pracy. Od tego czasu wszyscy, którym udało się uratować ze Szpery, musieli ciężko pracować. Rocznica Wielkiej Szpery to

część większego projektu edukacyjnego realizowanego przez Centrum Dialogu przypominającego w 2022 roku los dzieci polskich, romskich i żydowskich. Będziemy zajmować się przede wszystkim losem dzieci z Łodzi oraz tych, które trafiły do Łodzi w czasie II wojny światowej i doświadczyły tu głodu, cierpienia, prześladowań, choć nie zabraknie w tej opowieści miejsca na symboliczną postać Janusza Korczaka i sierot z warszawskiego getta (wywiezionych do Treblinki w sierpniu 1942

roku), czy dzieci z czeskich Lidic.

 

20 czerwca 2022

 

godz. 9:00 / wiek uczestników: 8+ wraz z opiekunami

„Zawsze ktoś jest gdzieś nowy"- warsztaty z okazji Światowego Dnia Uchodźcy / Prowadzenie: Katarzyna Witt

Co wynika z faktu, że jako ludzie jesteśmy różni? Czy te różnice pomagają nam zamieszkiwać planetę? Kiedy zauważamy czyjąś „inność”? Podczas warsztatów będziemy czytać fragmenty różnych dziecięcych książek obrazkowych. Opowiemy sobie historie o byciu nowym, o wyzwaniach i trudnościach, a także emocjach towarzyszących byciu innym. Porozmawiamy o tym jak być prawdziwym rzecznikiem lub rzeczniczką różnorodności oraz jak praktykować codzienną gościnność!

Informacje o prowadzących warsztaty:

BEATA FRANKOWSKA – z wykształcenia jest polonistką, a z zawodu była nauczycielką, dziennikarką, redaktorką. Ale najlepiej czuje się w roli opowiadaczki (storyteller) i edukatorki kulturowej, czym zajmuje się już od dwudziestu lat, w ramach Stowarzyszenia Opowiadaczy Grupa Studnia O. (www.studnia.org). W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Prowadzi zajęcia w wielu szkołach w całej Polsce, gdzie razem z dziećmi i młodzieżą tworzy widowiska narracyjne, odwołujące się do różnych tropów tożsamości lokalnej, zwłaszcza dotyczących zapomnianego żydowskiego dziedzictwa. Opowiada dla dzieci i dorosłych – cyklicznie w ramach Warszawskiej Sceny Opowieści, w bibliotekach, szkołach, muzeach, na festiwalach i podczas różnych wydarzeń kulturalnych. Na co dzień pracuje w fundacji edukacji kulturowej i ekologicznej Musszelka, gdzie opowiada, współprowadzi warsztaty, realizuje projekty edukacyjne i wydaje książki dla dzieci.

 

KAMILA CHOMICZ – absolwentka biologii (UG Gdańsk), Akademii Filmu i Telewizji (Warszawa), uczęszczała do Gdańskiego Studium Fotografii. Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Współpracuje z różnymi instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, część projektów realizuje niezależnie, a część w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. W ostatnich trzech latach tematy jej prac artystycznych, dotyczą, ekologii, zrównoważonego rozwoju wsi i miast, turystyki ekologicznej i popularyzacji nauki.

JOLA KRÓLICKA – artystka plastyk. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi. Jako ilustratorka współtworzy program TVP „Supełkowe ABC“, skierowany do dzieci niedosłyszących. Twórczyni scenografii w spektaklach Teatru CHOREA: „Żarty teatralne”, „Rój. Sekretne życie społeczne”, „Miasto“.

 

KATARZYNA WITT – Absolwentka Historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych „Literatura dziecięca i młodzieżowa wobec wyzwań nowoczesności”. Przez ponad sześć lat współtworzyła od podstaw dział edukacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zajmuje się głównie edukacją artystyczną, wizualną i kulturoznawczą. Specjalizuje się także w edukacji architektoniczno- przestrzennej oraz wielokulturowej i globalnej. Jest współautorką „Książki otwartej na świat” wydanej przez Muzeum Emigracji w Gdyni i twórczynią wielu interaktywnych publikacji dla dzieci. Pasjonuje się literaturą dziecięcą i ilustracją książkową – aktywnie promując czytelnictwo wśród najmłodszych. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łódzką wymianę roślin tworzą:
Roślinnik: Dominika Tomalak-Wacławska Założycielka grupy łódzkie wymiany roślin, społeczniczka miejska i właścicielka sklepu roślinnik. Roślinnik na początku był blogiem, później powstała grupa na FB, wymiany roślin na Starym Rynku, targi roślin w Niebostanie, aż w końcu powstał cudowny sklepik z roślinami. www.roslinnik.pl www.instagram.com/roslinnik

Krzyżówka: Barbara Olejarczyk Prowodyrka spotkań na Starym Rynku, społeczniczka miejska i projektantka graficzna. Krzyżówka na początku była dyplomem magisterskim na ASP w Łodzi, później oddolną inicjatywą społeczną, aż w końcu stała się również otwartą pracownią grafiki. www.krzyzowka.studio www.instagram.com/krzyzowka.studio

Kuratorkami wystawy i programu edukacyjnego „Elementarz empatii” jest kolektyw kreatywny w składzie: Ola Shaya, Kamila Majchrzycka-Szymańska i Anna Mrozińska-Szmajda.

Organizator:

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansowany z dotacji  Miasta Łodzi.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380