JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/4kultury/ftp/cde/images/galleries/synagogi/pokaz.
Podczas renderowania galerii zdjęć wystąpił problem. Upewnij się, że folder używany w tagach wtyczki istnieje i zawiera prawidłowe pliki obrazów. Wtyczka nie mogła zlokalizować folderu: images/galleries/synagogi/pokaz

70roc

Dostępność architektoniczna

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź

Budynek Centrum Dialogu jest przystosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową - nie ma progów, jest winda, w sali audytoryjnej znajduje się 196 miejsc, w pierwszym rzędzie wyznaczone są cztery miejsca przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na parkingu znajdują się miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Informacje dla niesłyszących

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. nr 209, poz.1243), Urząd zapewnia wszystkim zainteresowanym przy załatwieniu spraw urzędowych bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego.
Osoba uprawniona do skorzystania z pomocy tłumacza winna zgłosić w sekretariacie Urzędu chęć skorzystania ze świadczenia co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Urzędzie oraz podać wybraną przez siebie metodę komunikowania się, tj:
• polski język migowy (PJM),
• system językowo migowy (SJM),
• sposób komunikowania się osób głuchoniemych (SKOGN).

Żywa Biblioteka

Żywa Biblioteka jest cennym narzędziem edukacyjnym o charakterze antydyskryminacyjnym. Od 2004 roku jest ona oficjalną metodą Rady Europy w edukacji o prawach człowieka, której celem jest stworzenie przestrzeni dialogu społecznego, w której poprzez rozmowę z osobą – tzw. Żywą Książką, każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, co myśli o innych. To właśnie dzięki otwarciu na tematy trudne dla danej społeczności, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób narażonych na dyskryminację. W Żywej Bibliotece można porozmawiać zarówno z Muzułmaninem, Katolikiem, Księdzem, Zakonnicą, Osobą niesłyszącą, Trzeźwym alkoholikiem, Osobą w kryzysie bezdomności, Osobą chorą na schizofrenię, Policjantem, Weganką jak i Gejem, Lesbijką czy Osobą transpłciową.

Żywa Biblioteka Łódź// listopad

Każda osoba przychodząca do Żywej Biblioteki, zwana Czytelnikiem, wybiera Książkę spośród katalogu, po czym może z nią porozmawiać, zadając dowolne pytania.

Projekt narodził się w 2000 roku w Danii. Tam za jego realizację odpowiedzialna jest Human Library Organization, pod której patronatem Centrum Dialogu organizuje łódzką Żywą Bibliotekę.

Od 2014 r. zorganizowaliśmy sześć głównych otwartych edycji Żywej Biblioteki (zawsze w listopadzie, wokół Międzynarodowego Dnia Tolerancji), a także wiele mniejszych edycji: dla wybranych grup zawodowych (strażników miejskich, policjantów, nauczycieli), w łódzkich szkołach i na uniwersytecie, w parku w ramach festiwalu Teatralna Karuzela czy w firmie Fujitsu.

Rok Marka Edelmana w Łodzi

RokEdelmana Fb Cover 2

Rok 2019 będzie w Łodzi Rokiem Marka Edelmana, już teraz zapraszamy Państwa do bycia z nami w tym roku! Już 4 stycznia zapraszamy na Setną rocznicę urodzin Marka Edelmana, przez cały planujemy rozmawiać o Edelmanie, inspirować się jego słowami.

Czytaj więcej...

EDUKACJA W CENTRUM DIALOGU

EDUKACJA

 

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana kładzie ogromny nacisk na edukację. Tematyka poruszana podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników instytucji jest bardzo szeroka i dotyka zarówno tematyki lokalnej, jak i ponadlokalnej.

Priorytetowymi celami naszej działalności edukacyjnej są między innymi: przekazywanie wiedzy związanej z historią Łodzi, regionu i Polski oraz propagowanie wśród młodzieży wartości opartych na tolerancji, prawdzie i otwartości.  Cechą charakterystyczną naszych projektów jest zachęcanie młodzieży do przekazywania wiedzy zdobytej w Centrum w swoich środowiskach. W tym celu wykształciliśmy już setki młodych edukatorów, którzy przeprowadzili zajęcia dla tysięcy swoich rówieśników.

 

Pod patronatem Centrum Dialogu

W roku 2014 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana objęło patronatem następujące wydarzenia:

Karskiego historia nieprawdziwa

karski baner 18x7cm print v2-page-001

XXI wiek nigdy nie wyglądałby tak pięknie gdyby nie Jan Karski. Bohater, ikona, a przede wszystkim człowiek sukcesu. Ale jakiego? Oswobodzenia milionów Żydów. Milionów Żydów w wagonach bez przedziałów, w drodze do obozów. To dzięki niemu Niemcy wraz z aliantami wygrali wojnę, a współczesny świat jest kolorowy, ludzie są szczęśliwi i z szerokim uśmiechem wspominają podróże Karskiego, ucieczki Karskiego, wygraną Karskiego. Wygraną dobra ze złem, które nie zdążyło się dokonać. Czym jest holokaust w oczach społeczeństwa pozbawionego traumy? Zapomnianym wybrykiem historii czy pożywką dla popkultury?Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w reżyserii Julii Mark (reżyserki spektaklu „Autobus” oraz słuchowiska „Karskiego Historia Nieprawdziwa”).Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Premiera: 27 stycznia 2015 rok, Reżyseria: Julia Mark, Tekst: Szymon Bogacz, Występują: Agata Grobel, Bogusław Kudłek, Robert Mania, Opracowanie muzyczne: Szymon Bogacz.

 

Pasaże pamięci

Pasaze pamieci Pasaże Pamięci - spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów to projekt realizowany przez Ośrodek Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim (15.07.-30.10.2014) w ramach programu "Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014". Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Celem projektu jest przyjrzenie się wielokulturowej przeszłości Tomaszowa Mazowieckiego oraz uwypuklenie tradycji żydowskiej współtworzącej niegdyś kulturalne oblicze miasta. pasazepamieci.pl

 

 

 

 

Uwolnić pamięć

UWOLNIC

Film "Uwolnić pamięć" będzie opowiadał on o historii obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi. Reżyserem jest trzynastolatek - Bartek Rosiak z Łodzi. Film ma trwać ok 20-30 minut. Jest to pierwsza produkcja Bartka. Patronat nad projektem chłopca przejęło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współpracuje z nim również Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi, której jest uczniem.

Zakończenie projektu jesień 2014.

www.facebook.com/Uwolni%C4%87-pami%C4%99%C4%87-452470911517537/

 

 

 

Zgierz otwarty

ZGIERZ

Zgierz Otwarty to inicjatywa na rzecz miasta gościnnego, przyjaznego, wolnego od nienawiści i dyskryminacji. Stowarzyszenie im. A. Gołąba w Zgierzu w ramach projektu przeprowadzi szeroką kampanię antydyskryminacyjną i edukacyjną na terenie Zgierza. Zamalowane zostaną twórczo rasistowskie napisy, przeprowadzona kampania informacyjna na ulicach, debata przedwyborcza oraz antyfaszystowski turniej piłkarski. Powstaną nowe narzędzia pracy w szkołach - film animowany o uchodźcach, bajka z odwróconymi rolami płciowymi. Rezultatem będzie Zgierz bardziej otwarty - na inne kultury, wyznania, orientacje, płeć i poglądy. 

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Funduszy EOG).

zgierzotwarty.pl

BAŁUCKI SŁOWNIK

LOGA

OBEJRZYJ BAŁUCKI SŁOWNIK ONLINE: http://www.centrumdialogu.com/ebooks/balucki/ 

Kontakt w sprawie Bałuckiego słownika: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


BAŁUCKI SŁOWNIK jest to projekt przygotowany z myślą o przybliżeniu odbiorcom w nowatorski sposób historii Bałut – największej dzielnicy Łodzi. Uczestnikom przygotowanych i przeprowadzonych przez ekspertów warsztatów językowych (połączonych z wykładami i badaniami terenowymi) przybliżone zostaną etymologie używanych często jedynie w Łodzi wyrazów, poznają także pochodzenie i znaczenie nazw ulic, placów, czy osiedli znajdujących
się na terenie Bałut. Efektem końcowym projektu będzie publikacja „Bałuckiego Słownika”, która składać się będzie z opisów (definicji) miejsc, ulic, parków, osób będących rezultatem badań i poszukiwań przeprowadzonych w trakcie warsztatów. Projekt podnosi kompetencje językowe oraz kształtuje twórcze podejście do języka polskiego. Promuje także lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych.

DLACZEGO BAŁUTY?
Dokładnie 100 lat temu – latem 1915 roku – wieś Bałuty została przyłączona do Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przez cały rok 2015 realizuje szereg projektów związanych z promocją tej części miasta, gdzie znajduje się także siedziba Centrum Dialogu.
Bałuty to największa i najbardziej rozpoznawalna dzielnica Łodzi. Jej nazwę znają warszawiacy, ale mogli o niej słyszeć nawet i nowojorczycy. W świecie rozsławiło ją to, że na Bałutach przed wojną znajdowała się dzielnica żydowska, a w czasie wojny Niemcy utworzyli tam getto. Historia Bałut ma swoją mitologię. To dzielnica prostytutek, złodziei i alfonsów, ale też ortodoksyjnych Żydów, dzielnica fabrycznej Łodzi bez dużych fabryk i największych łódzkich cmentarzy. Ale historia Bałut ciągle dopisuje kolejne rozdziały, pojawiają się nowe postaci ważne dla tej dzielnicy, nowe miejsca i zdarzenia. Chcemy zebrać jak najwięcej opisów zarówno dawnych Bałut, jak i tych współczesnych, by wspólnie stworzyć “Bałucki Słownik” złożony z ważnych i znanych bałuckich haseł dla ludzi, których spotkamy w czasie naszych spacerów.

A

 

 AJNTOPF, AMBASADA NA SMUTNEJ...

 

B

 

BAJZEL, BAŁUCIARZ, BAŁUCKI HYDE PARK, BAŁUTKA...

 

C

 

CIUĆKAĆ, CHECHŁAĆ, CZTUJDA...

 

D

 

DALIGO, DINTOJRA, DOLINA...

 

E

 

 

 

F

 

FRAJERKA, FURGAN...

 

G

 

GALANCIE, GLIKOWAĆ, GLINDZIĆ, GRACÓWKA...

 

H

 

HIP-HOP BAŁUCKI...

 

I

 

 

 

J

 

JAZDA NA FAJERKACH...

 

K

 

KANCIARZ, KANT, KLIŃCÓWKA...

 

L

 

LEBERKA, LIMANKA, LUNTY...

 

M

 

 MAJCHER, MOSTY NAD NILEM...

 

N

 

 

 

O

 

 OŚRÓDKI...

 

P

 

PRAŻOKI, PROMYK, PRYCIAĆ...

 

R

 

RAPETKI, RUDA ZOCHA, RYCZKA...

 

S

 

SIONKA, SKITRAĆ DO HASIORA, SKOKOBRYKI...

 

T

 

TRÓJKĄT BAŁUCKI, TRZECIAK, TYTKA...

 

U

 

 UŚMOTRUCHAĆ...

 

W

 

 WURCZUPA...

 

Z

 

ZAJZAJER, ZALEWAJKA...

 

GALERIA ZDJĘĆ OBCHODÓW

2014
SIERPIEŃ // 70. ROCZNICA LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

2015
SIERPIEŃ // 71. ROCZNICA LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

2016
SIERPIEŃ // 72. ROCZNICY LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO
PAŹDZIERNIK //75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO

 

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU:

poniedziałek - piątek od 11.00 do 18.00
sobota - niedziela od 12.00 do 16.00

(w tych godzinach można zwiedzać wystawy)
Wstęp do budynku i na wszystkie wystawy jest bezpłatny.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA:

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380