Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza w dniach 6-19 czerwca 2011 na DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ (zobacz program wydarzeń).

Przez blisko dwa tygodnie w różnych miejscach Łodzi odbywać się będą spotkania, warsztaty, wykłady, projekcje filmowe i koncerty, podczas których poznawać będziemy niezwykłe bogactwo kultury żydowskiej i podążać śladami jej przedstawicieli, zwłaszcza tych, którzy w sposób szczególny związani byli z Łodzią. Do współpracy zaprosiliśmy różne instytucje.

Już 6 czerwca o godzinie 17, dzięki gościnności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, zapraszamy do synagogi przy ul. Rewolucji 1905r. 28, gdzie przewodniczący Gminy, Symcha Keller, opowie o obchodzonych w tradycji żydowskiej świętach, między innymi o zbliżającym się właśnie święcie Szawuot. Po wykładzie, o godz. 19, w klubie Szafa rozpocznie się wieczór poświęcony twórczości Juliana Tuwima. O poecie opowie Tomasz Cieślak z Uniwersytetu Łódzkiego, a grupa Rambo Jet zagra koncert inspirowany jego poezją.

W kolejnych dniach planujemy spotkania poświęcone kobietom w kulturze żydowskiej – 7 czerwca wykład o kobietach w judaizmie wygłosi Maria Nowacka ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego ETHNOS, a 9 czerwca przyjedzie do Łodzi Joanna Lisek, jidyszystka z Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktorka książki Nieme dusze. Kobiety w kulturze jidysz, która opowie o żydowskich pisarkach i artystkach. 14 czerwca zapraszamy na spotkanie z Agatą Tuszyńską, pisarką, poetką i reportażystką, z którą będziemy rozmawiać o jej książce poświęconej Wierze Gran, zmarłej przed kilku laty przedwojennej artystce i piosenkarce żydowskiego pochodzenia.

Wykłady i warsztaty przewidujemy także dla młodzieży. Gimnazjaliści i licealiści podczas specjalnie dla nich przygotowanych zajęć będą mieli okazję poznać tajniki żydowskich tradycji i symboli (8 czerwca zdradzi je Izabela Grynsztajn z Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense), uczniowie dowiedzą się także, do czego służą tałes, kipa czy mezuza (15 czerwca opowie o tym Baruch Ciesielski z łódzkiego Klubu Fundacji Ronalda S. Laudera). Zapraszamy także na wykład Huberta Rogozińskiego (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense). 13 czerwca będzie mówił o tym, czym zajmowało się bractwo pogrzebowe Chewra Kadisza.

16 czerwca na zaproszenie Ambasady Izraela w Polsce oraz Centrum Dialogu, do Łodzi przyjedzie Batszewa Dagan, izraelska poetka, psycholog i pedagog, była więźniarka obozów Auschwitz-Birkenau i Ravensbrück. Na spotkaniu z młodzieżą opowie o swojej twórczości, a także o życiu w przedwojennej Łodzi oraz o doświadczeniach obozowych i powojennej działalności.

19 czerwca wraz z Muzeum Miasta Łodzi zapraszamy natomiast na spotkanie z profesorem Andrzejem Żbikowskim, pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autorem wydanej właśnie książki Karski, poświęconej emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. O postaci bohaterskiego łodzianina, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, mówić będą także Adam Puławski (IPN Lublin) i Sławomir Nowinowski (Uniwersytet Łódzki).

W piątek 10 czerwca zapraszamy do Miejskiego Punktu Kultury PREXER-UŁ, gdzie odbędzie się projekcja niezwykłego dokumentu: 8 historii, które nie zmieniły świata. Jego bohaterką jest, miedzy innymi, Halina Elczewska, z urodzenia łodzianka, pomysłodawczyni projektu Parku Ocalałych w Łodzi, w którym powstaje siedziba Centrum Dialogu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu.

Wielbicieli talentu Raphaela Rogińskiego, muzyka, kompozytora i znawcy kultury żydowskiej, lidera projektów muzycznych Shofar i Cukunft, zapraszamy na jego koncert w niedzielę, 12 czerwca – usłyszeć będzie można gitarowe interpretacje tradycyjnej muzyki żydowskiej. Natomiast w czwartkowe popołudnie, 16 czerwca, wraz z Muzeum Miasta Łodzi zapraszamy do Pałacu Poznańskiego, gdzie kolekcję dzieł artystów żydowskich w Galerii Mistrzów Polskich i zbiorach Muzeum Miasta Łodzi pokaże Monika Nowakowska. Bezpłatne wejściówki na oba te wydarzenia można rezerwować telefonicznie (0-42 636-38-21) bądź przez e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ), w tytule wpisując nazwę wydarzenia. Zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej do 10 czerwca w biurze Centrum Dialogu na Placu Wolności 5; po upływie tego terminu rezerwacje zostaną anulowane. Ilość wejściówek ograniczona.

Zapraszamy także na dwa wydarzenia z cyklu Spacery w Dialogu: 12 czerwca, w niedzielne popołudnie oprowadzimy wraz z Hubertem Rogozińskim (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense) po zabytkowej łódzkiej nekropolii. Tegoroczne obchody Dni Kultury Żydowskiej zakończymy 19 czerwca, spacerem szlakiem pałaców i kamienic łódzkich fabrykantów. W dialogu z dyrektor Centrum Dialogu, Joanną Podolską, o architekturze i miejscach związanych z łodzianami żydowskiego pochodzenia opowiadać będzie prof. Krzysztof Stefański. Wystartujemy sprzed pałacu Karola Poznańskiego (dziś Akademia Muzyczna w Łodzi).

Serdecznie zapraszamy na Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi. Wstęp na wszystkie spotkania i koncerty jest darmowy. Jedynie na koncert Raphaela Rogińskiego oraz zwiedzanie kolekcji sztuki – w tym Galerii Mistrzów Polskich w Muzeum Miasta Łodzi – obowiązują bezpłatne wejściówki (prosimy o wcześniejszą rezerwację).


alt Pobierz pełny program wydarzeń

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380