Cmentarze ewangelickie // seminarium

baner facebook 01

Portal Ratując pamięć - Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz zapraszają na seminarium pod tytułem “Cmentarze - milczący świadkowie historii. Cmentarze ewangelickie woj. łódzkiego: historia, inwentaryzacja, renowacja.”
Celem spotkania jest wymiana doświadczeń związanych z działaniami ratunkowymi prowadzonymi na historycznych cmentarzach ewangelickich.

Seminarium odbędzie się 11 marca 2017 (sobota) w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź, ul. Wojska Polskiego 83 (Park Ocalałych).

// PROGRAM

09:30. - 10:00. Przyjazd gości
10:00. - 10:10. Mariusz Wasilewski - Przywitanie, idea spotkania
10:10. - 10:40. prof. UŁ Krzysztof Woźniak - “Osadnictwo niemieckie we wsiach Polski środkowej na przełomie XVIII i XIX w”
10:40. - 11:00. Bartek Bijak - “Cmentarze - milczący świadkowie historii”- stan obecny w województwie łódzkim
11:00. - 12:00. Urszula Karolczak, Damian Kruczkowski - “Działania ratunkowe na rzecz cmentarzy ewangelickich, wypracowane modele. Stowarzyszenie - jego przydatność w pracach ratunkowych.”
12:00. - 12:30. ks. dr Marcin Undas - “Informacja o cmentarzach wiejskich PEA w Zgierzu i Ozorkowie”
12:30. - 13:00. dr Piotr Wypych - “Przedbórz jako przykład działań ratunkowych podejmowanych przez Parki Krajobrazowe Województwa Łódzkiego”

13:00. - 13:30. przerwa

13:30. - 14:00. Dominik Trojak “Jednoczenie społeczności lokalnej wokół projektu”
14:00. - 14:30. Anna i Piotr Wiercińscy “Wiejskie cmentarze ewangelickie w granicach administracyjnych Łodzi”

14:30. - 15:30. przerwa

15:30. - 16:00. Mariusz Wasilewski “Cmentarz ewangelicki na Olechowie - co zrobić, by zabytek był zabytkiem?”
16:00. - 16:30. Andrzej Braun - relacja z walki o cmentarz w Bukowcu
16:30. - 17:00. Stanisław Hejak - relacja z działań ratunkowych w gminie Kleszczów
17:00. - 18:00. Dyskusja

Seminarium będzie towarzyszyć wystawa autorstwa Andrzeja Białkowskiego i Piotra Wypycha "Kamienie pamięci, kamienie niepamięci. Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego"

Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

// GOŚCIE:

dr hab. Krzysztof Woźniak - pracownik naukowy Instytutu Historii UŁ, specjalista od szeroko pojętej tematyki niemieckiej na obszarze Polski środkowej, autor i współautor licznych publikacji, m.in.: “Niemieckie osadnictwo wiejskie między Prosną a Pilicą i Wisłą od lat 70. XVIII wieku do 1866 roku. Proces i jego interpretacje” (autor), “Przeszłość - przyszłości. Z dziejów luteranizmu w Łodzi i regionie” (współautor i współredaktor), “Łódzcy luteranie. Społeczeństwo i jego organizacja (współautor).

ks. dr Marcin Undas - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu, administrator PEA w Ozorkowie. Studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w latach 1974-1979. Ordynowany został na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przez ks. Bpa Janusza Narzyńskiego 15.06.1980 r. Pracował także w parafiach ewangelickich w Łodzi, Łęczycy, Łowiczu, Kutnie, Płocku. W 2014 roku obronił pracę doktorską p.t. Powstanie i rozwój Kościoła Ewangelickiego na terenach dawnego Mniejszego Państwa Stanowego Wodzisław w latach 1517 – 1914. Członek Rady Diecezjalnej Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w latach 2012-2017. Zaangażowany w pracę Oddziału Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Interesuje się historią Małych Ojczyzn.

dr Piotr Wypych - wicedyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy. Leśnik, artysta grafik/fotografik. W 2013 roku obronił pracę doktorską pt.:„Dziedzictwo historyczne małej architektury sakralnej (XVIII-XX w) na terenie Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych”. W pracy łączy zawody i zainteresowania, które się uzupełniają – zajmuje się ochroną krajobrazu i dziedzictwa kulturowego, projektami wydawnictw, antropologią kulturową, promocją i wystawiennictwem, oraz fotografią.

Andrzej Białkowski - etnograf, kulturoznawca, społecznik - pracownik Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury. Od wielu lat interesuje się i bada małą architekturę sakralną oraz pozostałości po mniejszościach narodowych II RP na terenie województwa łódzkiego. Autor i współautor wielu opracowań i wystaw poświęconych powyższej tematyce

Bartosz Bijak - zawodowo pracownik łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autor strony internetowej poświęconej wiejskim cmentarzom ewangelickim woj. łódzkiego (www.cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl)

Damian Kruczkowski - członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Konina, wiceprezes Stowarzyszenia „Akcja Konin”, wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF, którego jest współzałożycielem. Zawodowo zajmuje się szkoleniami. Z wykształcenia jest socjologiem, z zamiłowania – historykiem, regionalistą, etnografem, antropologiem.

Urszula Karolczak, - zawodowo związana z administracją samorządową i pomocą społeczną. Od lipca 2015 roku prowadzi blog poświęcony głównie cmentarzom protestanckim (https://www.facebook.com/jesienzcmentarzami/). Działania na rzecz przywracania pamięci o wielokulturowym dziedzictwie Wielkopolski wschodniej rozpoczęła od gromadzenia i publikowania dokumentacji fotograficznej cmentarzy i kościołów protestanckich. W lutym 2016 roku, na zaproszenie organizatorów brała udział w Polsko – Niemieckiej Konferencji Naukowej „Ziemia skrywa kości”. Zapomniane krajobrazy pamięci - cmentarze protestanckie w Wielkopolsce po 1945 roku., organizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od marca 2016 roku inicjuje i organizuje prace porządkowe, zabezpieczające i renowacyjne na nieczynnych cmentarzach ewangelicko-augsburskich w powiatach kolskim i konińskim. Pod koniec 2016 roku powstało Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF, którego jest współzałożycielką i prezesem.

Dominik Trojak - działacz społeczny z Muzeum w Gałkowie Dużym. Jeden z pomysłodawców PROJEKTU KOLONIA, mającego za zadania uporządkowanie cmentarza ewangelickiego w Gałkówku Kolonii, wzbogacanie wiedzy historycznej obecnych mieszkańców Gałkowa i przełamywanie stereotypów o dawnych osadnikach.

Mariusz Wasilewski - społecznik, działacz łódzki. Założyciel strony „Rowerowa Łódź”. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi. Inicjator prac na rzecz cmentarza na Olechowie.

Anna Wiercińska – absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych w Katedrze Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych w Łodzi. Autorka pracy „Cmentarze protestanckie w krajobrazie kulturowym Łodzi”, za którą otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego (najlepsza praca magisterska związana z regionem). Współautorka książki pt. Cmentarze w Łodzi.

Piotr Wierciński - emerytowany nauczyciel geografii. Współautor książki pt. Cmentarze w Łodzi. Z zamiłowania turysta i organizator zawodów na orientację oraz aktywny zawodnik.

Stanisław Hejak - społecznik i regionalista z Wolicy gm. Kleszczów, opiekun cmentarzy w Kamieniu, Rogowcu i w Kolonii Łuszczanowicach.

Andrzej Braun - społecznik i regionalista z Bukowca. Radny gminy Brójce. Z zamiłowania historyk. Kolekcjoner. Opiekun cmentarza w Bukowcu. Prowadzi blog historia-nieznana.blogspot.com. Współpracuje z portalem “Wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego”

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380