BAŁUCKI SŁOWNIK // WYKŁAD // NA BAŁUTACH O BAŁUTACH

bałucki słownikZapraszamy na wykład inaugurujący projekt BAŁUCKI SŁOWNIK. 29 maja o godz. 18:00 posłuchamy dr Aleksandry Krupy-Ławrynowicz "Na Bałutach o Bałutach. Notatki do biografii dzielnicy" oraz dr Przemysława Owczarka: "Bałucki Słownik - jak gromadzić słowa". 30 maja rozpoczną się warsztaty i spacery, podczas których będziemy pracować nad BAŁUCKIM SŁOWNIKIEM. Na warsztaty obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

 

 

 

 

 


„Bałucki Słownik” jest to projekt przygotowany z myślą o przybliżeniu odbiorcom w nowatorski sposób historii Bałut – największej dzielnicy Łodzi. Uczestnikom przygotowanych i przeprowadzonych przez ekspertów warsztatów językowych (połączonych z wykładami i badaniami terenowymi) przybliżone zostaną etymologie używanych często jedynie w Łodzi wyrazów, poznają także pochodzenie i znaczenie nazw ulic, placów, czy osiedli znajdujących się na terenie Bałut. Efektem końcowym projektu będzie publikacja „Bałuckiego Słownika”, która składać się będzie z opisów (definicji) miejsc, ulic, parków, osób będących rezultatem badań i poszukiwań przeprowadzonych w trakcie warsztatów. Projekt podnosi kompetencje językowe oraz kształtuje twórcze podejście do języka polskiego. Promuje także lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych.
Podczas weekendowego warsztatu, 30 i 31 maja, połączonego z wykładami i spacerami, uczestnicy projektu pod opieką ekspertów będą tworzyć definicje pojęć związanych z Bałutami – miejsc, ulic, parków, ważnych postaci. Zebrany materiał zostanie opublikowany jesienią w Bałuckim Słowniku.

Zapisy i więcej informacji: https://www.centrumdialogu.com/baluckislownik

// KTO:

dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz
Etnolog, antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Szczególne interesuje się kulturową rzeczywistością Łodzi, jej klimatem społecznym, lokalnym i rodzinną pamięcią, dziedzictwem pokoleń oraz dzisiejszą tożsamością mieszkańców.
Przez kilka lat prowadziła etnograficzne badania łódzkiej dzielnicy Bałuty. Ich efektem jest książka "Bałuckie chronotopy. Opowieść o łódzkiej dzielnicy."
Książka do kupienia przed wybranymi wydarzeniami w Centrum Dialogu oraz http://pamiatkizlodzi.pl/sklep/ksiazki-albumy/baluckie-chronotopy-opowiesc-o-lodzkiej-dzielnicy.html?keyword=bałuckie

// dr. Przemysław Owczarek
Z zawodu antropolog kultury. Wiersze publikował w: „Twórczości”, „Tyglu Kultury”, „Wakacie”, „Studium”, „Odrze”, „Toposie”, „REDzie”, „Cegle”, „Wyspie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Gazecie Wyborczej”. Prozę w „Kresach”, „Tyglu Kultury” i „Ricie Baum”. Laureat Nagrody im. Jacka Bierezina za debiut książkowy w 2006 r. W 2007 r. wydawnictwo „Zielona Sowa” opublikowało jego debiutancki tom poetycki "Rdza", za który otrzymał III nagrodę na IV Festiwalu Złoty Środek Poezji (Kutno 2008) oraz Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut poetycki (Poznań 2008). Rok później opublikował tom prozy poetyckiej "Cyklist", który w 2010 r. został nominowany do literackiej nagrody „Gdynia” oraz uhonorowany nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii książki poetyckiej. W 2011 r. opublikował tom wierszy Pasja. W 2012r. twórczość Owczarka została uhonorowana Nagrodą Otoczaka przyznawaną przez Jerzego Suchanka. W 2013 r. opublikował tom prozy poetyckiej i poematów "Miasto do zjedzenia". Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Jest redaktorem naczelnym Kwartalnika Literacko Artystycznego „Arterie” i redaktorem wydawanej przy piśmie serii literackiej "Biblioteka Arterii".


// KIEDY: 29 maja 2015 r., godz. 18.00 // piątek

// MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź

// Wstęp wolny

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380