BAŁUCKI SŁOWNIK // WYKŁAD 3 // BAŁUTY WELCOME TO

bałucki słownikZapraszamy na kolejny wykład i warsztaty w ramach projektu BAŁUCKI SŁOWNIK. Ze względu na liczne zapytania powtarzamy wykład dr Aleksandry Krupy - Ławrynowicz, który odbył się w maju oraz czerwcowe spotkanie z dr Piotrem Fąką. Wykłady odbędą się 17 lipca, a warsztaty 18 - 19 lipca.

 

 


// 17 LIPCA 2015 // PIĄTEK // 18.00

Wykład zatytułowany „Dlaczego nie ma Bałut?” przedstawia w sposób trochę prowokacyjny zagadnienia obserwacji aktywności ludzi w mieście. Pokazuje, jak za pomocą tego, co wyraża się poprzez język (pisany) i komunikację wizualną, wspólnie robi się miasto i przestrzenie miejskie dla mieszkańców. Jak badać język miasta? I czemu to służy? Te problemy będą poruszane w czasie wykładu.

// KTO: dr Piotr Fąka

Językoznawca, specjalista w zakresie komunikacji społecznej, zawodowo zajmuje się obserwacją i analizą lifestyles’, zachowań i interakcji międzyludzkich w przestrzeniach miejskich.


Wykład o tytule "Na Bałutach o Bałutach. Notatki do biografii dzielnicy" wygłosi autorka książki "Bałuckie chronotypy", Aleksandra Krupa - Ławrynowicz.

// KTO: dr Aleksandra Krupa-ŁawrynowiczEtnolog, antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Szczególne interesuje się kulturową rzeczywistością Łodzi, jej klimatem społecznym, lokalnym i rodzinną pamięcią, dziedzictwem pokoleń oraz dzisiejszą tożsamością mieszkańców.
Przez kilka lat prowadziła etnograficzne badania łódzkiej dzielnicy Bałuty. Ich efektem jest książka "Bałuckie chronotopy. Opowieść o łódzkiej dzielnicy."
Książka do kupienia przed wybranymi wydarzeniami w Centrum Dialogu oraz http://pamiatkizlodzi.pl/sklep/ksiazki-albumy/baluckie-chronotopy-opowiesc-o-lodzkiej-dzielnicy.html?keyword=bałuckie


"Bałucki Słownik” jest to projekt przygotowany z myślą o przybliżeniu odbiorcom w nowatorski sposób historii Bałut – największej dzielnicy Łodzi. Uczestnikom przygotowanych i przeprowadzonych przez ekspertów warsztatów językowych (połączonych z wykładami i badaniami terenowymi) przybliżone zostaną etymologie używanych często jedynie w Łodzi wyrazów, poznają także pochodzenie i znaczenie nazw ulic, placów, czy osiedli znajdujących się na terenie Bałut. Efektem końcowym projektu będzie publikacja „Bałuckiego Słownika”, która składać się będzie z opisów (definicji) miejsc, ulic, parków, osób będących rezultatem badań i poszukiwań przeprowadzonych w trakcie warsztatów. Projekt podnosi kompetencje językowe oraz kształtuje twórcze podejście do języka polskiego. Promuje także lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych.


// KIEDY: 17, 18, 19 lipca 2015 r., godz. 18.00 // piątek

// MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź

// Wstęp wolny

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380