W Miejskim Punkcie Kultury PREXER-UŁ odbędzie się przegląd filmów jednego z ciekawszych niemieckich reżyserów młodego pokolenia – Hansa Weingartnera. Jego Edukatorzy, w których grupka idealistów straszy bogaczy, że ich tłuste lata są policzone (Die fetten Jahre sind vorbei), są polskim widzom dobrze znani. Zaprezentujemy natomiast resztę jego filmowego dorobku – mniej znaną, ale także niepozbawioną buntowniczego potencjału. WTĘP WOLNY!
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
20 października (sobota)
godz. 13.00
"Biały szum"/"Das Weiße Rauschen" (106 min.)
godz. 15.00
"Free Rainer"/"Free Rainer – Dein Fernseher lügt" (138 min.)
godz. 17.30
"Hütte im Wald" [tytuł alternatywny "Die Summe meiner einzelnen Teile"] (109 min.)
21 października (niedziela)
godz. 17.00
Dyskusja o młodym kinie niemieckim
prowadzenie - Konrad Klejsa
godz. 19.00
Deutschland 09 - 13 kurze Filme zur Lage der Nation (151 min.)
Debiut fabularny Weingartnera – "Biały szum" – z doskonałym Danielem Brühlem w roli głównej, w niezwykle sugestywny sposób opowiada historię chłopaka wyalienowanego ze świata z powodu jego choroby psychicznej – schizofrenii. Weingartner wydobywa na wierzch wyimaginowane głosy z głowy bohatera, przez co stają się one słyszalne dla widza.
Kolejny po Edukatorach film "Free Rainer" w przewrotny sposób ukazuje kres terroru telewizji. Główny bohater – Rainer – odnoszący sukcesy i pozbawiony jakiejkolwiek uczciwości producent filmowy pewnego dnia, w wyniku wypadku samochodowego, przechodzi silny wstrząs i postanawia zmienić oblicze niemieckiej telewizji. W tym, mocno ironicznym i przerysowanym filmie, Weingartner proponuje widzowi realizację inteligentnego sabotażu, który ma przywrócić telewizji prawdziwą kulturę, z Fassbinderem i Herzogiem na czele.
W ramach przeglądu zaprezentujemy też zbiorowe dzieło filmowe grupy niemieckich reżyserek i reżyserów młodego pokolenia. "Deutschland 09 - 13 kurze Filme zur Lage der Nation" jest ciekawym przykładem spojrzenia na nowe Niemcy – w sześćdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, 40 lat po strajkach studenckich w 1968, 30 lat po „niemieckiej jesieni” 1977, 20 lat po upadku muru berlińskiego w 1989. Film proponuje oryginalną perspektywę – czasem gorzką, a czasem zabawną diagnozę nowego pokolenia Niemców. Film otwiera szerokie pole do dyskusji, nie tylko na temat niemieckiego kina, ale i problemów społeczno-politycznych.
Najnowszy film Weingarntera – "Hütte im Wald", mający swoją premierę na London Film Festival i doceniony na Festiwalu Filmów Niemieckich w Moskwie, pokażemy jako pierwsi w Polsce. Reżyser po raz kolejny kreuje tu sylwetkę bohatera poza światem, świadomie rezygnującego z „mieć” na rzecz „być”. Pokazom filmowym będzie towarzyszyła dyskusja na temat nowego kina niemieckiego, prowadzona przez filmoznawcę – dr Konrada Klejsę z UŁ. Weingartner w swoich filmach postuluje przywrócenie prawdziwej kultury do telewizji. Jego mistrzami są Fassbinder i Herzog.