130. ROCZNICA URODZIN ARTURA SZYKA

Zapraszamy do celebracji 130. rocznicy urodzin Artura Szyka światowej sławy ilustratora i karukaturzysty, urodzonego w Łodzi. W niedzielę, 16 czerwca od godz. 15:00 zaplanowaliśmy w przestrzeni Centrum Dialogu szereg działań przypominających nazwisko tego niezwykłego artysty.

15:00 // reopening wystawy "Artur Szyk. Człowiek dialogu" 
15:15 // "Artur Szyk – karukaturzysta. Jak powstaje dobra karykatura". Wykład Jakuba Wiejackiego
17:30 // pokaz filmu "Illuminator" oraz rozmowa z reżyserem Piotrem Zarębskim oraz bibliofilem Markiem Szukalakiem

Wstęp wolny. 


Artur Szyk  – światowej sławy artysta, autor miniatur, m.in. ilustrujących Statut Kaliski i Haggadę, urodził się w Łodzi 1894 r., zmarł w USA w 1951 r. Zadebiutował jako karykaturzysta i ilustrator jeszcze przed I wojną światową. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako mistrz miniatury i autor antyfaszystowskich plakatów. Spod jego ręki wyszła m.in.  „Haggada”, zbiór opowieści biblijnych Starego Testamentu, „Księga Estery” czy “Pieśń nad pieśniami”. Pod koniec 1926 roku artysta zaczął pracę nad Statutem Kaliskim. Na 45 kartach przedstawił w formie miniatur polsko-żydowskie dzieje: od XIII wieku, kiedy Żydom w Polsce nadany został przez księcia Bolesława Pobożnego przywilej, który określał ich status prawny, czyli tytułowy Statut Kaliski, poprzez udział Żydów w polskich walkach narodowo-wyzwoleńczych, aż po ich obecność w Legionach Piłsudskiego. 

Wystawa „Artur Szyk – człowiek dialogu” przybliża postać tego wyjątkowego artysty, który zawsze podkreślał: „Jestem Żydem, a Polska jest moją ojczyzną. Nie umiem jednego od drugiego oddzielić w moim sercu”.


"Artur Szyk – Iluminator" // film dokumentalny, Polska, 2005, 55 min., reżyseria: Piotr Zarębski

Film "Artur Szyk – Iluminator" opowiada o życiu i twórczości artysty, autora miniatur, karykaturzysty, ilustratora książek. - Szyk był polskim patriotą, synem narodu żydowskiego i Amerykaninem z wyboru. Był autorem antyhitlerowskich karykatur znanych w całym świecie jako "The New Order". Iluminował też dokumenty o wadze politycznej, wśród nich „Statut Kaliski – zbiór praw nadanych Żydom w XIII wieku, Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych i Proklamację Niepodległości Państwa Izrael. Dzieło "Waszyngton i jego czasy", przekazane przez prezydenta Polski Ignacego Mościckiego prezydentowi Rooseveltowi, traktowane było jako dar przyjaźni i wolności od narodu polskiego dla narodu amerykańskiego  - wylicza Piotr Zarębski, reżyser filmu. Prezentując losy Szyka przeprowadził wywiady ze znawcami jego twórczości, kolekcjonerami, a przede wszystkim żyjącą w USA córką Aleksandrą Szyk Braciejowską.

Film „Artur Szyk – Iluminator” zdobył Nagrodę Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi w 2005 roku.


Jakub Wiejacki o sobie:

Urodziłem się w 1958 roku w Łodzi. Studiowałem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na wydziale tkackim. Po krótkim epizodzie pracy w przemyśle jako projektant tkanin, skupiłem się na rysowaniu dla prasy. Publikowałem rysunki satyryczne i ilustracje tekstów od roku 1984. Współpracę z prasą rozpocząłem od debiutu w „Karuzeli”, a wkrótce liczba tytułów zamieszczających moje rysunki znacznie się rozszerzyła. Były wśród nich m.in. „Playboy”, „Wprost”, „Rzeczpospolita”, „Film”, „Polityka”, „Bussines Week/Polska”.

Etatowo rysowałem w „Dzienniku Łódzkim”, byłem redaktorem graficznym „Życia Gospodarczego” i „Łączności”. Sporadycznie biorę udział w konkursach rysunku satyrycznego, co niekiedy przynosi nagrody. Za największe sukcesy uważam: 
1. zwycięstwo w konkursie na projekt okładki nadzwyczajnego numeru tygodnika „Le Couriere” poświęconego sytuacji prasy na świecie,
2. brązowy (1997) i złoty (2002) medale na legnickim Satyrykonie.
Zaproszony przez Eryka Lipińskiego wszedłem do grupy rysowników-założycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380