Łódź Bagdadem jest bajecznym // Mapa 4 // Kamienica Gutenberga

Geuuteberg 1Jeżeli chcesz odpocząć od domowych obowiązków i szkolnych zadań, wyjdź z domu i koniecznie udaj się na ulicę Piotrkowską w Łodzi,

blisko Centrum Informacji Turystycznej. Zatrzymaj się przy numerze 86, odetchnij głęboko i unieś wzrok ku górze. Zobaczysz niezwykłe smoki z halabardami, strzegące złotych jaj, skrzydlate lwy i złowrogo spoglądającego satyra. Przed tobą wznosi się elewacja kamienicy pod Gutenbergiem. W latach siedemdziesiątych XX wieku w konkursie Dziennika Łódzkiego uznana została za najpiękniejszą kamienicę w Łodzi. Obecny wygląd zawdzięcza renowacji z 2011.

       Na frontonie kamienicy powieszono girlandy z dyniami, słonecznikami, winogronami i kwiatami. Podkreśliło to eklektyczny charakter elewacji. Oprócz lwów ze skrzydłami zobaczyć można tam również posąg Jana Gutenberga i portrety innych wynalazców drukarskich. Stąd powstała nazwa budynku. Jego historia wiąże się z najstarszą łódzką gazetą Lodzer Zeitung. Przed I wojną mieściła się tu redakcja tej gazety. Jednak w 1915 r. zamknęły ją niemieckie władze okupacyjne. Jeszcze w tym samy roku w opisywanej kamienicy zaczęła działać redakcja Godziny Polskiej, ironicznie nazywanej Gadziną Polską, ponieważ była ona proniemiecka.

      W kamienicy pod Gutenbergiem przed I wojną mieściły się nie tylko związane z jej nazwą drukarnie, lecz również ekskluzywna restauracja Louvre, lokal kompanii Singer oraz szkoła dentystyczna. W czasach międzywojennych mury kamienicy były świadkami spotkań i dyskusji członków partii obozu narodowego – Stronnictwa Narodowego. W czasie kampanii wrześniowej podczas II wojny mieścił się tam sztab 8 Armii Niemieckiej. W latach siedemdziesiątych XX wieku w piwnicy działał Klub Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie w budynku mieści się siedziba Lux Pro Monumentis – organizacji Light Move Festival- kinetycznego festiwalu światła. A co się z tym wiąże - urodę opisywanej budowli wieczorem pięknie eksponują światła. Jeżeli chcesz kupić coś do czytania – wejdź do mieszczącej się w kamienicy księgarni Światowid, wstąp również do restauracji Breadnia, w której możesz kupić domowe pieczywo. Warto zapamiętać, że kamienica pod Gutenbergiem powstała w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, należała do znanego wówczas drukarza i wydawcy Jana Petersilge i jak na ówczesną Łódź przystało – jej architektura łączyła w sobie różne style: neogotyk, neorenesans, barok i secesję. Zdecydowane warto przyjrzeć się jej z bliska i porównać z innymi zabytkami Łodzi.

 

Autorzy: Szymon Kubiak i Filip Adamczewski

(Obraz wzięty z http://www.firkowski.com/besteurope/fotolodz%20link/gal%2022/index.html#gallery=page_1

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380