Obiekt ten znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 74 (na rogu z ul. Moniuszki). Budynek charakteryzuje się unikalnym wzornictwem, które obfituje w liczne detale zdobiące fasadę w stylu neobarokowym. Zadziwiające jest, że kamienica posiada balustrady na dachu. Nad oknami oraz wejściem na pierwszą kondygnację znajdują się płaskorzeźby z podobiznami lwów.
Kolejnym ciekawym elementem dekoracyjnym jest imitacja marmurowych listew znajdująca się nad oknami na pierwszym piętrze budynku. Obiekt został wzniesiony na planie litery L. Ułożenie to mogło świadczyć o majętności właściciela budynku, ponieważ wymagało to postawienie go na kilku sąsiadujących ze sobą działkach. Ciekawym dodatkiem wyróżniającym tę kamienicę jest charakterystyczna narożna wieżyczka z kopułą z motywem kariatyd.
Kariatydy są to podpory architektoniczne w kształcie postaci kobiecej, która podtrzymuje elementy budowli, np. balkony. Według mitologii greckiej Kariatydy to mieszkanki miejscowości Karies. Były kapłankami corocznie wykonującymi rytualne tańce podczas święta Karyteia ku czci Artemidy. Kariatydy uznawano za wzorzec harmonii ubioru, postawy i umysłu.
Dom Towarzystwa Akcyjnego oddano do użytku w 1886 roku. Wzniesiony został według projektu Hilarego Majewskiego. Autorstwo projektu przypisuje się także Juliuszowi Jungowi. W budynku mieściły się biura Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Bawełny Ludwika Geyera. Na parterze znajdowała się znana restauracja Stępkowskiego. Pod koniec XIX wieku otworzył tu swoją filię warszawski Bank Handlowy. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Zdjęcie obok prezentuje tę budowlę pod koniec XIX wieku.
Przypomnijmy, że Ludwik Geyer był przemysłowcem, jednym z pionierów rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi i w Polsce, właścicielem pierwszej fabryki włókienniczej o napędzie parowym w Królestwie Polskim.
Autorzy: Mateusz Chmielewski, Szymon Walczewski.