• EN

Projekty zrealizowane w 2020 r.

Pamięć wojny. Obchody 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Projekt dotyczył uczczenia obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej a także 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Dla upamiętnienia powyższych rocznic obok uroczystości oficjalnych i religijnych odbywających się na Cmentarzu Żydowskim i Stacji Radegast zrealizowano wyjątkowy koncert: "Ptaki smutku", na kanwie twórczości urodzonego na Bałutach, Ocalałego z łódzkiego getta, Jeszajahu Szpiegla. Obchody uświetniła również seria wydarzeń towarzyszących, jak spotkania, wykłady, spacery, jednak w związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią, były one nagrywane wcześniej i odtwarzane w Internecie w tradycyjnym czasie odbywania się obchodów rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

Celem projektu jest upamiętnienie ofiar getta łódzkiego oraz spopularyzowanie i upowszechnienie wiedzy o miejscu pamięci jakim jest obszar Litzmannstadt Getto wraz z cmentarzem żydowskim znajdującym się na jego terenie, upowszechnienie historii Litzmannstadt Getto.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 62 240 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 105 240 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Festiwal Łódź Czterech Kultur

W ramach projektu zrealizowana została kolejna edycja festiwalu, którego ideą jest budowanie nowoczesnej miejskiej tożsamości wokół wartości takich jak różnorodność, tolerancja i zrozumienie bez uprzedzeń. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka. Edycja 2020 odbywała się pod hasłem "Przyszłość bez powrotu", które to hasło przybliżone zostało głównie przez wydarzenia muzyczne.
W czasie kilkudniowego święta kultury zaprezentowano unikalne wydarzenia o wysokich walorach artystycznych, w tym 14 premier. W Łodzi zaprezentowali się wybitni współcześni artyści zarówno z Polski jak i ze świata.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 300 000 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 463 245 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

Logotypy: MKiDN i Łódź (jak w 2019).

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Marzenie Abramka

Projekt dotyczył nietypowej wystawy, której motywem przewodnim będzie wiersz pt. „Marzenie” Abramka Koplowicza, żydowskiego chłopca tworzącego utwory poetyckie w łódzkim getcie. Koncept instalacji i jej scenariusz oraz warsztaty edukacyjne i muzyczne, które jej towarzyszyły, miały na celu interakcję z odbiorcą, pobudzenie go do formułowania własnych marzeń, kreatywności, wiary w sprawczość swoich działań, a także przybliżenie historii autora wiersza i losu dzieci w czasie II wojny światowej. Wystawa jest rodzajem "sensorycznego placu zabaw" o marzeniach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MKiDN: 51 660 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 69 010 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Chava Rosenfarb „Bociany”

Projekt dotyczył przetłumaczenia z języka jidysz i wydania po raz pierwszy w języku polskim wartościowej artystycznie i poznawczo powieści Chavy Rosenfarb "Bociany. Opowieść o sztetlu" (1000 egz.). Książka opowiada o niewielkim polsko-żydowskim miasteczku z początku XX wieku i nawiązuje do losów bohaterów wcześniej wydanej trzytomowej powieści „Drzewo życia”. Opublikowanie (także w formie ebooka) wybitnej, nagradzanej na świecie prozy, niedostępnej dotąd w Polsce, stało się okazją do wzbogacenia wiedzy o wielokulturowej, przedwojennej Polsce szerszemu gronu czytelników. Zadanie ukierunkowane było na propagowanie literatury o wybitnych walorach artystycznych, przybliżającej również historię Polski, nie mieszczącej się w realiach rynku komercyjnego. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2020-2021.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MKiDN: 38 000 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 86 500 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Nie tylko szablą – piórkiem i tuszem w walce z najeźdźcą

Celem projektu było zwiększeniem świadomości mieszkańców województwa łódzkiego na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości, poprzez podkreślenie roli jaką odegrały w tym procesie postaci związane ściśle z naszym regionem. Zorganizowana została wystawa poświęcona niezwykłej postaci łodzianina - Artura Szyka, artysty grafika, ilustratora książek, karykaturzysty, polskiego patrioty. Wystawa pokazana została w Łodzi, Koluszkach i Zgierzu i była wzbogacona broszurą i serią reprodukcji grafik Szyka z okresu wojny bolszewickiej. Zorganizowana została również gra miejska oraz seria działań edukacyjnych.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Kwota dofinansowania 34 400 PLN brutto.

Niepodległauml dofinansowano

Wydanie książki Romana Kenta pt. "Jedynym wyjściem była odwaga"

Projekt dotyczy wydania autobiograficznej książki Romana Kenta Courage Was Only Option, w 95 urodziny autora, łodzianina, Ocalałego z łódzkiego getta, osoby bardzo ważnej dla pamięci i historii zarówno Łodzi jak i Polski, jak i polsko żydowskich relacji.

Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w wysokości 31.286,14 zł.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Wirtualne Centrum Dialogu

Projekt polegał na zmodyfikowaniu strony internetowej Centrum Dialogu w celu przystosowania działalności instytucji do sytuacji ogólnego zamknięcia wymuszonego epidemią. W tym celu zmodyfikowano katalog dostępnych zasobów do prezentacji online, dodano wirtualny spacer obejmujący przestrzeń Parku Ocalałych i budynku Centrum Dialogu wraz ze znajdującymi się w nim ekspozycjami, stworzono internetową przestrzeń edukacyjną umożliwiającą prowadzenie działalności edukacyjnej online.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci w wysokości 61000 PLN. Całkowita wartość zadania 68200 PLN.

MKIDN, NCK. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura w sieci".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380