• EN

Podcast „600 minut o Łodzi"

Zapraszamy do fascynującej podróży po historii Łodzi. Delektujcie się 16 odcinkami najnowszego podcastu pt. 600 minut o Łodzi", opowiadającymi o „kamieniach milowych” w dziejach naszego miasta. Odnicki czytane są przez uczennice i uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi. Odcinki zrealizowało Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.
Życzymy zasłuchania!

stopka logasie 600minut

W 2023 roku przypadają dwie ważne dla Łodzi rocznice: 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich oraz 200-lecie sprowadzenia do Łodzi pierwszych sukienników i tkaczy.
Chcemy uczcić te wydarzenia stworzeniem podcastów wspólnie ze osobami specjalizującymi się w historii naszego miasta oraz młodzieżą licealną. Dodatkową gratką jest fakt, że w trakcie odcinków, odczytywane są pasujące tematycznie fragmenty książek opisujące Łódź: „Drzewo życia” Chavy Rosenfarb (patronka 2023 roku w Łodzi), „Bracia Aszkenazy” Israela Singera, „Ciotka Ester”Ariego Aksztajna, „Ziemia Obiecana” Władysława Reymonta. 

Na podcast "600 minut o Łodzi składają się następujące odcinki:

1. „Gdzie będzie ulica Piotrkowska?”
Którego dnia tygodnia powstała ulica Piotrkowska? Czy ucierpiała w trakcie wielkiego wybuchu? Czy wszechświat zaczyna się, czy kończy na ulicy Piotrkowskiej? Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na kilka odpowiedzi istnieją i przedstawie je Sztandor Hanna z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.2. „Pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim”
Nie od dzisiaj wiadomo, że najdłuższe i najlepsze rozważania egzystencjalne zachodzą pod prysznicem. Piekielnie gorąca woda inspirowała nie tylko filozofów. Na jej mokrych barkach wygodnie usadowiła się także rewolucja przemysłowa. A jak do tego doszło? Nie wiem. Wie za to Natalia Boruń z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.3. „Kolej łódzka”
Tunele średnicowe, mniej (czy tam) więcej godzinka jazdy do Warszawy. Rozmowy o kolei w Łodzi potrafią rozgrzać do czerwności. I to już od dawna. W podróż ku początkom kolejarstwa w Łodzi zabierze nas Zofia Rodak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.4. „Transport szynowy w Łodzi"
O początach tranwaj... tramwna ... tarmnwna O łódzkich transporcie szynowym, jego unikalności, niepowtarzalności i rzec by można łódzkim rozmachu opowiada Filip Skowroński z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.5. „Łódzki Luwr przy ul. Ogrodowej” 
Własne M2 bez kredytu to marzenie nie jednego Polaka. Łódzcy fabrykanci patrzyli jednak trochę inaczej na kwestie mieszkaniowe. Więcej o tym opowiada Roksana Banaszczak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.6. „Rewolucja 1905 roku”
Początek XX wieku wstrząsnął carską Rosją. Swój udział w tych wydarzeniach miała Łódź i mieszkający w niej robotnicy. Między innymi o tym dlaczego w Łodzi znalazła się ulica Rewolucji 1905 roku opowiada uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi: Piotr Gacki.
7. „Lokalna wojna futbolowa"
Fenomen piłki nożnej wydaje się (zwłaszcza w Polsce) niewytłumaczalny. To przecież prosta gra: 22 osoby biegają za piłką przez 90 minut, a na końcu wygrywają Niemcy. Jak i kiedy gorączka piłkarska opanowała łodzian oraz jak wyglądały historię klubów piłkarskich w Łodzi opowie Wiktoria Nowińska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.8. „Bitwa Łódzka”
Jesienią 1914 roku w okolicach Łodzi doszło do największej bitwy manwerowej I wojny światowej. O tym jak walki w okoliach miasta wpłynęły na Łódź i losy zmagań wojsk carskich z niemieckimi i austro-węgierskimi opowiada Hanna Ceterowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.9. „Połączenie zakładów Scheiblera i Grohmana

Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - zaśmiał się głośno. - To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę. Cóż stracimy? Zarobić zawsze można. A co będzie, jeśli właściciele jednych z największych łódzkich zakładów połączą siły? Wie to Filip Skowroński z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.10. „Łódź w czasie II wojny światowej”
Wojska niemieckie wkroczyły do Łodzi 9 września 1939 roku... a co było dalej? O historii Łodzi pod okupacją niemiecką opowiada A Roksana Banaszczak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.11. „Piekło na ziemii obiecanej”
Wiosną 1940 roku w północnej części Łodzi Niemcy stworzyli getto. O jego historii opowiada Dion Krawczuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.12. „Nie tylko getto. Obozy przymusowe w Łodzi”
W czasie II wojny światowej na terenie Łodzi powstał szereg obozów przymusowych: obozy dla Polaków wysiedlanych z Kraju Warty, obóz dla Roma i Sinti i obóz dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Po wojnie natomiast na pobliskiej Sikawie utworzono obóz dla ludności niemieckiej. O losach ludzi w nich więzionych opowiada Alicja Ciołkowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.13. „Rosną Bałuty – siostra Warszawy i Nowej Huty”
II wojna światowa wywróciła porządek rzeczy w całej Europie Środkowej. Jak w tych zmianach odnalazła się Łódź? Czy robotnicze miasto stało się wizytówką robotniczego państwa? Historię Łodzi po 1945 roku opowiada opowiada Wiktoria Papiernik z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.14. „Czasem dobrze mieć wyższe wykształcenie”
Wjeżdżających do Łodzi witają dzisiaj dumnie tablice nazywające ją miastem akademickim. Kiedy zaczął się romans miasta z wyższym wykształceniem? Kolejny front porównań Łodzi i Manchesteru otwiera Wiktoria Papiernik z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.15. „Nie tylko Perecowicze”
O losach i trudach społeczności żydowskiej w Polsce po 1945 roku opowiada Hanna Ceterowska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.16. „Łódź jest włókniarką!”
W ostatnim odcinku podcastu opowiadamy o łódzkich robotnicach i robotnikach w PRL. Jak wyglądały strajki w Łodzi? Czy odnosiły sukcesy? O blaskach i cieniach PRL w Łodzi opowiada Dion Krawczuk z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.


Odcinki będą dostępne na kanale Youtube Centrum Dialogu i w serwisie SPOTIFY.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380