PODSTAWOWE INFORMACJE:
Urodziła się 9 marca 1914r. w Łodzi, zmarła 24 stycznia 1945r. w swoim rodzinnym mieście. Pochodziła z rodziny o korzeniach niemieckich, była córką Bruna Biedermanna - Łódzkiego fabrykanta, właściciela zakładów „R. Biedermann” i żołnierza wojska polskiego. Miała siostrę Adalisę Klarę.
SZCZEGÓŁY - ŻYCIORYS:
Po ukończeniu gimnazjum Z. Pętkowskiej i W. Macińskiej przy ul. Wólczańskiej, kontynuowała swoją edukację w szkołach dziewczęcych w Wielkiej Brytanii i w Wiedniu. Była członkinią Łódzkiego Klubu Jazdy Konnej, służyła w harcerstwie i uczestniczyła w Przysposobieniu Obronnym Kobiet.
Po wybuchu II wojny światowej brała udział w akcjach pomocy mieszkańcom Łodzi oraz rannym żołnierzom. Działała w Komitecie Pomocy Polskim Więźniom Radogoszcza w 1939, gdzie pomagała ukrywającym się polskim żołnierzom. Dostarczała im cywilne ubrania, dawała zaświadczenia potwierdzające, że są pracownikami fabryki jej ojca. Tam też poznała Alfreda Keiserbrechta – jej przyszłego męża. Razem z nim działała w ruchu podziemnym w Służbie Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.
W lipcu 1940, Bruno Biedermann podpisał volkslistę, aby chronić rodzinę i ratować fabrykę. Maryla jednak była temu przeciwna, dlatego wyjechała z Łodzi razem z Alfredem, do Kamińska, gdzie zatrzymała się u przyjaciółki. Wyrobiła tam fałszywe dokumenty, w których zaistniała jako „Katarzyna Borowska z Łucka”. Następnie przeniosła się do Radomia by pracować jako maszynistka. Wyszła potajemnie za mąż za Alfreda w 1941, zmieniła wtedy wyznanie z ewangelickiego na rzymskokatolickie.
W Radomiu razem brali udział w Akcji N, uczestnicząc w tłumaczeniu i tworzeniu ulotek o charakterze antyhitlerowskim, przeznaczonych dla Niemców. 12 kwietnia 1942 aresztowano ją wraz z mężem, w związku z podejrzeniami o zaangażowanie w działalność ruchu oporu. W radomskim więzieniu byli torturowani, a Niemcy ustalili ich prawdziwe nazwiska. Po ośmiu miesiącach przeniesiono ich do więzienia na Pawiaku w Warszawie. Dowództwo AK wydało wtedy zgodę na podpisanie przez nich volkslisty. Po tym odwieziono ich do więzienia w Łodzi, gdzie następnie zostali zwolnieni. Po wyjściu z aresztu, za namową rodziny, Maryla wzięła oficjalny ślub cywilny z Keiserbrechtem.
Marylę Biedermann aresztowano ponownie 27 września 1943. W więzieniu w Łodzi ponownie poddawano ją okrutnym torturom w celu wyjawienia informacji nt. konspiracji. Mimo to, kobieta nikogo nie wydała.
17 stycznia 1945 doszło to ewakuacji więźniarek (związanej ze zbliżającą się do Łodzi Armią Czerwoną), w trakcie której Biedermann uciekła w okolice Pabianic. Po pobycie w więzieniu zachorowała na gruźlicę.
Rodzina Biedermannów w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego do Łodzi została zmuszona do opuszczenia pałacu w ciągu kilku godzin. Za familią wstawiają się jednak robotnicy fabryczni, dzięki czemu czas na wyprowadzkę został wydłużony o jeden dzień.
24 stycznia 1945 roku Maryla Biedermann została zastrzelona razem z matką, przez swojego ojca, który następnie popełnił samobójstwo. Podobno przed śmiercią kobiety zażyły środki nasenne. Armia Czerwona, chcąc zatuszować sprawę śmierci rodziny, pochowała ją w ogrodzie obok ich pałacu. W 1977r. odprawiono im uroczysty pogrzeb, spoczęli w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ul. Ogrodowej.
Autorki: Nina Dąbrowska, Jaśmina Kaszyk XIII LO