Kino „Gdynia” powstało w 1908 roku, położone jest przy ulicy Juliana Tuwima 4. Z początku nosiło ono nazwę „Odeon”, a sama nazwa zmieniała się kilka razy przed drugą wojną światową. Po jej zakończeniu powróciło ono do nazwy „Gdynia”, która obowiązywała do zakończenia jego działalności w latach 90 XX wieku. Z początku budynek ten zajął teren podwórka magazynu Emila Smechela, który znajduję się tuż obok.
Powstanie “Gdyni” stanowiło przełom w łódzkiej kinematografii, ponieważ było to pierwsze kino w naszym mieście. Budynek jest zbudowany w stylu secesyjnym. Widownia mieściła 450 miejsc. Wnętrza były bogato zdobione - kryształowe żyrandole, ozdobne sufity, doskonała wentylacja, gazowe ogrzewanie, korkowa posadzka wyłożona puszystymi chodnikami, ciemna boazeria na ścianach i ciemnowiśniowe kotary. Na pierwszym piętrze znajdowały się obite pluszem loże. Pod ekranem ustawiony był fortepian. Charakterystycznym elementem budowli była sowa, która znajdowała się na jego szczycie. Po zmroku świeciły się jej oczy.
Budynek ten spodobał nam się nie tylko ze względu na swoją oryginalną budowę, ale również przez wzgląd na to, że było to pierwsze kino w Łodzi i dzięki niemu nastąpił przełom w łódzkiej kinematografii, która jest przecież obecnie bardzo popularna. Jeżeli chodzi jednak o sam budynek, to uwagę na pewno przyciągnęła znajdująca się na szczycie sowa oraz ciekawy kształt półkola.
Autorzy: Kacper Staniecki i Paweł Gralewski
(Zdjęcie historyczne pochodzi ze strony https://baedekerlodz.blogspot.com/2013/12/kino-gdynia-w-odzi.html )