KOLOROWA TOLERANCJA 2022

There is no translation available.

KOLOROWA TOLERANCJA ma już 21 lat!
Od 21 lat w Łodzi w pierwszy dzień Wiosny mówi się o tolerancji, szacunku i empatii.
Centrum Dialogu jest organizatorem Kolorowej Tolerancji od 2012. Przez te lata przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, zorganizowaliśmy wycieczki po Łodzi, Żywą Bibliotekę dla Policji i Straży Miejskiej, organizowaliśmy spotkania w świątyniach łódzkich.
Tegoroczne hasło wydarzenia to DOBRE SŁOWA, w akcję zaangażowane są kluby sportowe, zarówno Widzew, jak i ŁKS.
Reagujemy także na to co dzieje się w Ukrainie, dla rodzin polskich i ukraińskich organizujemy warsztaty.
 
Partnerem Kolorowej Tolerancji są Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft i Towarzystwo Sportowe Iron Man, organizatorzy projektu "Warsztaty antydyskryminacyjne na stadionach. Lekcje na stadionie Widzewa i kilku innych stadionach".
 
Program:
KOLOROWA TOLERANCJA 2022
XXI edycja
DOBRE SŁOWA
 
🔵16.03.2022 (środa)
 
12.00 Dobra WYmowa - warsztaty dla młodzieży z liceum
❌ grupa zamknięta
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
➡️ zapisy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Warsztaty będą dyskusją o tym jak często młodzież spotyka się z obraźliwymi słowami i zwrotami. Po pierwsze kiedy ich używa i do kogo kieruje, po drugie kiedy je słyszy i kto je wypowiada. Ponadto zastanowimy się nad tym czy obraźliwe słowa są bardzo widoczne w przestrzeni publicznej (rozmowy, napisy na budynkach) i jaki wpływ mają na odbiorców.
Celem warsztatu jest wypracowanie przez uczestników zbioru antydyskryminacyjnych haseł (Dobrych słów), które będą publikowane w mediach społecznościowych CD w ramach Kolorowej tolerancji. Hasła promować będą wartości takie jak szacunek, tolerancja, zrozumienie, życzliwość.
 
🔵20.03.2022 (niedziela)
 
11.00 Dobre słowa na transparenty - warsztaty dla rodzin polskich i ukraińskich z twórczego przygotowania haseł, sloganów i transparentów
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda
Wiek uczestników: 7-11 lat
Ilość uczestników: 10 rodzin
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy pod adresem mailowym:
➡️ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (w tytule maila proszę napisać WARSZTATY)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
Czasem wszystko zaczyna się od słowa… W domu, na ulicy, w drodze do szkoły, w okolicy placu zabaw… Czy zastanawiacie się nad tym, jak język – bez którego nie ma myślenia – kształtuje naszą rzeczywistość? Co widzą i kodują pierwszoklasiści podczas drogi do szkoły? Jakie chłoną hasła? Komu je „oddają”, licząc na uwagę, zaznaczenie swojej pozycji? Co przyswajają 10-latkowie, podczas swojej aktywności w Internecie? I co stałoby się, gdyby nagle zamiast wrogości wobec „INNEGO” pojawiły się inne emocje ukryte w słowach?
Podczas rodzinnych warsztatów przyjrzymy się nie tylko pojęciu tolerancji – szacunku dla wolności ludzi i ich wyborów, ale i pojęciu „normalności”. Dzisiejszy świat pokazuje, że jest ona raczej procesem ciągłych zmian niż dawną stałością. Jakie słowa i pojęcia mogą być naszym wewnętrznym kompasem – receptą na obawy? Jak nazwać dziś „normę” i zachęcić innych do otwartości na ewolucję?
W trakcie twórczego spotkania, rodzinnie, przyjrzymy się słowom. Przygotujemy hasło w języku polskim i ukraińskim w odniesieniu do idei kolorowej tolerancji. Zachęcimy do przygotowania transparentów, a po ich przygotowaniu – do zamanifestowania swoich poglądów. Na koniec zaplanowaliśmy mini-happening w okolicy Centrum Dialogu.
 
🔵 21.03.2022 (poniedziałek)
 
12.00 Finał warsztatów graffit z Dariuszem Paczkowskim – „Wielokulturowość na stadionach”
❌ grupa zamknięta
Artysta street artu Dariusz Paczkowski razem z polsko-ukraińską młodzieżą z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz z „Piekarni Wartości” przy Stowarzyszeniu Monar wykona graffiti. Graffiti pod nazwą „PEACE” będzie mieć przesłanie antywojenne, nawołujące do wzajemnego szacunku i dialogu.
12.00 Żywa Biblioteka dla piłkarzy z Akademii ŁKS Łódź i Akademii Widzewa
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
❌ grupa zamknięta
Nie ma biblioteki bez książek.
Żywa Biblioteka opiera się więc o współpracę z Żywymi Książkami – z osobami wyróżniającymi się ze społeczeństwa, z mniejszościami widzianymi przez pryzmat krzywdzących stereotypów i doświadczającymi dyskryminacji. Każdy może stać się czytelnikiem i czytelniczką – wystarczy zarejestrować się i dostać kartę biblioteczną. Następnie można wypożyczyć wybraną Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.
Podczas specjalnej edycji Żywej Biblioteki Łódź będzie można porozmawiać między innymi z Książkami: Byłą narkomanką, Lesbijką, Mamą dziecka transpłciowego, Mamą dziecka w spektrum autyzmu, Mamą zastępczą, Muzułmaninem-Polakiem, Osobą na wózku inwalidzkim, Osobą z chorobą afektywną dwubiegunową, Pastorem - byłym narkomanem i dilerem, Ukrainką, Żydem.
18.00 Czy wy tego nie widzicie?! Łódzkie „ulice hańby” 20 lat temu i dzisiaj – debata i pokaz filmu “Look around” Marty Ossowskiej i Olgi Pasek
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
Wstęp wolny.
Podczas debaty z udziałem zaproszonych gości porozmawiamy o problemie rasistowskich obraźliwych napisów w przestrzeni publicznej Łodzi. Porównamy sytuację sprzed dwudziestu lat, kiedy startowała Kolorowa Tolerancja i z dzisiaj. Co zmieniło się na przełomie lat? Czy rasizm na ulicach to nadal problem Łodzi? Z czego on wynika? Jak możemy temu problemowi przeciwdziałać?
 
🔵 22.03.2022 (wtorek)
 
16.00 Historia łódzkiego klubu sportowego ŁKS
Czas trwania: 1h
Miejsce: Klub Sportowy ŁKS Łódź | al. Unii Lubelskiej 2
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod adresem mailowym: ➡️ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (w tytule maila proszę napisać: ŁKS)
Podczas godzinnego spaceru po stadionie poznamy zarówno historię, jak i dzisiejsze działania oraz plany Klubu na przyszłość. Oprowadzać nas będzie osoba wyznaczona przez Klub, znająca historię i dzisiejszą drużynę. Zobaczymy także stadion i udostępnione przez Klub miejsca.
 
16.15 „… nie bądź obojętnym… Jak nie oswajać zła?” – warsztat dramowy dla nauczycieli/nauczycielek i edukatorów/edukatorek
Czas trwania: 2 godziny
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki | ul. Krzemieniecka 2A
Organizatorzy: Instytut Tolerancji, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Stowarzyszenie ŁAD Łódzka Akademia Dramy, Poleski Ośrodek Sztuki
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod adresem mailowym ➡️ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub pod nr telefonu: 666 156 987
Warsztat inspirowany słowami Mariana Turskiego, który podczas obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz zacytował znaczące wypowiedzi dwóch osób: prezydenta Austrii - "Auschwitz nie spadło z nieba?” oraz wypowiedź prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Romana Kenta - "Przykazanie jedenaste - … nie bądź obojętnym". Podczas spotkania zostaną uwzględnione wątki związane z Holokaustem, ale również z sytuacją współczesną i relacjami społecznymi. Warsztat będzie prowadzony z wykorzystaniem technik dramowych.
 
🔵 24.03.2022 (czwartek)
 
16.00 Historia łódzkiego klubu sportowego Widzew
Oprowadzanie - Marcin Tarociński
Czas trwania: 1h
Miejsce: Klub Sportowy Widzew Łódź | al. Piłsudskiego 138
Na wydarzenie obowiązują zapisy.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod adresem mailowym: ➡️ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (w tytule maila proszę napisać: WIDZEW)
Podczas godzinnego spaceru po stadionie poznamy zarówno historię, jak i dzisiejsze działania oraz plany Klubu na przyszłość. Oprowadzać nas będzie Marcin Tarociński, który zna historię Klubu i dzisiejszą drużynę. Zobaczymy także stadion, Muzeum Widzewa i udostępnione przez Klub miejsca.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380