Łódź Filmowa krzyczy “Ukraina Pomagamy”

There is no translation available.

Extreme Emotions i Lava Films we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Festiwalem Kamera Akcja oraz EC1 zapraszają na charytatywne wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. W programie pokazy filmów ukraińskich, dyskusja o aktualnej sytuacji na froncie oraz możliwych formach wsparcia dla uchodźców i ukraińskich bojowników walczących o wolność. Podczas wydarzenia zaplanowana jest zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wydarzenie odbędzie się 19 marca 2022 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Kino od lat stanowi zwierciadło rzeczywistości, buduje świadomość wokół najbardziej istotnych kwestii dla funkcjonowania świata, tworzy przestrzeń do kolektywnych emocji, wywołuje dyskusję i impuls do działania. Dziś, kiedy za wschodnią granicą, Ukraina walczy o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, kinematografia ukraińska stanowi ważny głos, wokół którego jednoczy się Łódź filmowa. Firmy producenckie Extreme Emotions, Lava Films we współpracy z Festiwalem Kamera Akcja oraz instytucjami kultury tj. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i EC1 organizują 19 marca wydarzenie “Ukraina Pomagamy”. Organizatorzy zapraszają na pokazy filmów ukraińskich, dyskusję z ekspertami oraz zachęcają do wzięcia udziału w całodniowej zbiórce publicznej na rzecz Fundacji Save Life. Come Back Alive.

Popieramy rosnące sankcje gospodarcze nakładane na Rosję, głęboko wierzymy, że działania wykluczające i marginalizujące kraj agresora, nawet w obszarze kultury, to fundament sprzeciwu całego świata wobec cierpienia narodu ukraińskiego. Równie ważnym zadaniem, które stoi przed nami jest aktywne wsparcie finansowe organizacji pozarządowych w Ukrainie, które niosą bezpośrednią pomoc na miejscu. Taką organizacją jest właśnie Save Life. Come Back Alive” - podkreśla Ewa Puszczyńska (Extreme Emotion).

W programie filmowym wydarzenia znajdą się docenione międzynarodowo produkcje m.in.  nagrodzony w 2018 roku w Cannes “Donbas” Siergieja Łoźnicy, o życiu we wschodniej części Ukrainy, która od lat nękana jest przez separatystyczne wojska rosyjskie. “Atlantyda” w reżyserii  Valentyna Vasyanovycha to skolei apokaliptyczny obraz życia we wschodniej Ukrainie, w której codzienne funkcjonowanie opiera się na dwóch emocjach: paraliżującej traumie oraz niknącej, ale wciąż obecnej nadziei. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie “Horyzonty” na festiwalu w Wenecji w 2019 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie także “Homeward” Narimana Alieva. Film był ukraińskim kandydatem do Oscara 2019. Opowiada o ojcu, który postanawia odnaleźć ciało zabitego, podczas wojny między Rosją a Ukrainą, syna. W ramach przeglądu widzowie zobaczą także nagrodzony na Sundance dokument “Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reżyserii Iryny Tsilyk, o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie w Ukrainie, która pomimo zgiełku wojny, próbuje stworzyć bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań. Przegląd zakończy pokaz filmu “Czerkask U311” w reżyserii Tymura Walentynowicza Yashchenki. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi przywołuje historię załogi trałowca „Czerkasy”, która w 2014 bohatersko stawia opór Rosjanom, podejmując decyzję o walce z okupantem.

Gdy Ukraina broni się przed rosyjską agresją każda forma solidarności i wsparcia jest bezcenna. Organizując pokazy filmowe w ramach wydarzenia “Ukraina pomagamy”, jako środowisko filmowe chcemy skierować uwagę mieszkańców Łodzi na skalę tragedii, jaka dotyka ukraińskich bojowników o wolność oraz ich rodziny. Filmy, które znalazły się w programie krzyczą do nas, pokazują dzielną Ukrainę, która już od 2014 roku jest nieustannie atakowana. Dziś my krzyczymy razem z nimi” - podkreśla Mariusz Włodarski (Lava Films).

Ważnym punktem wydarzenia będzie także dyskusja o formach psychologicznego wsparcia dla obywateli Ukrainy, które może okazać każdy z nas. W dyskusji weźmie udział m.in. przedstawiciel fundacji działającej na rzecz dzieci z Ukrainy oraz psycholog i psychoterapeuta. Przez cały dzień (19 marca) będzie trwać także zbiórka publiczna na rzecz Ukraińskiej Fundacji Save Life. Come Back Alive. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach “Ukraina Pomagamy” jest bezpłatny.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:

11:00 Donbas, reż. Siergiej Łoźnica, 110 min. (2018)

13:00 Atlantyda, reż. Valentyn Vasyanovych, 106 min. (2019)

15:00 Homeward, reż. Nariman Aliev, 96 min. (2019)

17:00 Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, reż. Iryna Tsilyk, 74 min. (2020)

19:00 Dyskusja “Ukraina Pomagamy”, Gość: Rafał Pniewski, Krzysztof Klajs Prowadzenie: Diana Dąbrowska, 60 min.

20:30 Czerkask U311, reż. Tymur Walentynowicz Yashchenko, 102 min. (2019)

Biogramy gości:

Krzysztof Klajs - przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa PSychiatrycznego. Dyrektor Polskiego INstytutu Ericksonowskiego. Psycholog kliniczny i psychoterapeuta z 40-letnim stażem pracy. Certyfikowany superwizor PTP. Prezydent - elekt ISH International Society of Hypnosis.

Rafał Pniewski - Psychiatra, psychoterapeuta psychoanalitycz­ny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, prezes stowarzyszenia Łódzki Inkubator Psychoanalityczny. Prowadzi prywatną praktykę psychiatryczną i psychoterapeutyczną w Łodzi. Nagrywa podcast ,,Czy My się znamy?” poświęcony tematyce psychoanalitycznej, psychologicznej i psychiatrycznej z odwołaniami do kultury i sztuki, przede wszystkim do wartych obejrzenia filmów i wartych przeczytania książek.

Prowadząca spotkanie:

Diana Dąbrowska - filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, organizatorka imprez filmowych i festiwali, specjalistka od włoskiego kina, współredaktorka publikacji „Włoskie kino po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2018). W maju 2015 roku była jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli Umberto Eco. W listopadzie 2017 roku sprowadziła do Polski, a następnie poprowadziła spotkanie z Dario Argento. Również w 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina.

Kontakt dla mediów:

Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Mariusz Włodarski (Lava Films), This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Przemek Glajzner (Festiwal Kamera Akcja), This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 695 437 691

Malwina Czajka (Festiwal Kamera Akcja), This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Informacje o wydarzeniu:

www.centrumdialogu.com

www.lavafilms.pl

www.kameraakcja.com.pl

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380