100. URODZINY ALINY MARGOLIS-EDELMAN

There is no translation available.

18 kwietnia 1922 roku urodziła się Alina Margolis-Edelman – niezwykła kobieta, łodzianka, lekarka, działaczka społeczna, która nieustająco próbowała naprawiać i poprawiać świat. Z tej okazji Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wraz z partnerami – Muzeum Miasta Łodzi, Łódzkim Szlakiem Kobiet, Muzeum POLIN, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę – pragną zaprosić na obchody Setnych Urodzin Aliny Margolis. Od 19 do 22 kwietnia 2022 roku na żywo w Łodzi oraz w formule on-line odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych Matronce Roku 2022. W programie znajdą się: spotkania, spacery, pokazy filmów, koncert, warsztaty. Urodzinom Aliny Margolis-Edelman towarzyszyć będzie zbiórka pomocy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

  

PROGRAM:

 

4 – 22 kwietnia 2022 / Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

„Bądź jak Alina” - zbiórka na rzecz ofiar w Ukrainie

Nikt z bliskich Aliny Margolis-Edelman nie ma wątpliwości, gdzie byłaby ona dzisiaj. Całe życie była, jak barometr – czuła na potrzeby innych. Jako Pediatra Świata jeździła w miejsca, gdzie trwały walki, by ratować ofiary konfliktów zbrojnych i przemocy. Dziś na pewno aktywnie uczestniczyłaby w niesieniu pomocy dla Ukrainy. Nie spałaby dniami i nocami, postawiłaby na równe nogi wszystkich swoich współpracowników i przyjaciół, by organizować pomoc medyczną i bytową dla uchodźczyń i uchodźców, a w szczególności dzieci z Ukrainy.

Chcąc uczcić pamięć Aliny Margolis-Edelman, z okazji jej 100. urodzin Centrum Dialogu organizuje zbiórkę rzeczową środków medycznych na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Można je przynosić do 22 kwietnia w godzinach pracy Centrum Dialogu.

Lista potrzebnych materiałów:

apteczki samochodowe; wojskowe pakiety medyczne; opatrunki, środki antyseptyczne; lekarstwa na przeziębienie, gorączkę, przeciwbólowe, na gardło, krople do oczu; latarki, baterie, czołówki (preferowane z czerwonym światłem), naładowane powerbanki; przybory do golenia; z ubrań TYLKO nowa bielizna i skarpetki; niepsujące jedzenie: konserwy, racje żywnościowe, batony energetyczne.

 

19 kwietnia (wtorek) 2022

URODZINY ALINY MARGOLIS-EDELMAN w Centrum Dialogu

„Życie Aliny Margolis to lekcja człowieczeństwa” – w tych słowach Alinę wspomina François Gayral. To kwintesencja biografii tej empatycznej szlachetnej i odważnej kobiety. Alina fascynowała i inspirowała wielu ludzi, którzy poprzez relację z nią zarazili się misją „zmieniania świat na lepsze”. Była charyzmatyczna, energiczna i wzbudzała ogromny szacunek. Podczas uroczystego wieczoru w Centrum Dialogu poświęconego Alinie Margolis-Edelman Rodzina, Przyjaciele i Współpracownicy z Polski i Europy będą wspominać tę niezwykłą postać i jej działalność. Nie zabraknie także opowieści o ciągle gubiących się kluczach, „zielonej ręce” do kwiatów, krówkach z Milanówka czy pasji do nart, wycieczek po górach i sztuki.

godz. 18.00 Przyznanie certyfikatu na drzewko Aliny Margolis-Edelman w Parku Ocalałych

godz. 18.30 Wokół Aliny Margolis-Edelman – spotkanie Rodziny, Współpracowników i Przyjaciół

godz. 20.00 „Czułość” – koncert  w wykonaniu Izy Połońskiej (wokal) i Leszka Kołodziejskiego (akordeon, instrumenty klawiszowe, aranżacje)

 

zapisy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

 

20 kwietnia (środa)  2022

godz. 9-11.00 – „Bądź jak Alina” – warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi  

Edukatorzy związani z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaproszą uczniów szkoły znajdującej się w sąsiedztwie Skweru Aliny Margolis-Edelman do wysłuchania krótkiej opowieści dotyczącej losów i dorobku Matronki roku 2022, a następnie do stworzenia z archiwalnych materiałów kolaży, ukazujących Alinę jako „superbohaterkę”. Finałem warsztatów będzie spotkanie na Skwerze: miniwenisaż prac uczniów oraz animacje wokół przywracania pamięci o Alinie Margolis.   

Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda i Michał Adamiak.

MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 111 w Łodzi oraz Skwer Aliny Margolis-Edelman (róg Jaracza i Kilińskiego)

godz. 18.00 Urodziny Aliny Margolis-Edelman – Matronki Roku 2022

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie Muzeum POLIN, jak co roku organizuje akcję Żonkile. Tym razem poświęcona będzie ona tematowi miłości. W tym kontekście warto przywołać słowa Krystyny Zachwatowicz-Wajdy: „Bardzo kochałam Alinkę i myślę, że nie ma nikogo, kto by jej nie wielbił, kto ją znał”. Z okazji 100. urodzin Aliny Margolis zapraszamy na spotkanie z jej rodziną i przyjaciółmi, którzy pięknie wspominają tę szlachetną i odważną postać.

Gośćmi spotkania będą: Anna Edelman, Aleksander Edelman, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Monika Sajkowska, Michał Szymańczak, Bożena Grzywaczewska, Seweryn Blumsztajn, Zofia Winawer

Prowadząca: Joanna Podolska-Płocka (dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi)

MIEJSCE: Wydarzenie on-line – na kanale Facebook Muzeum POLIN oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

 

21 kwietnia (czwartek) 2022 

godz. 17.00 – Spacer po Łodzi szlakiem Aliny  Margolis

Alina Margolis-Edelman była Żydówką, w czasie II wojny światowej przebywała w warszawskim getcie. Po Marcu 68’ opuściła wraz z dziećmi Polskę i zamieszkała w Paryżu. Jednak jej rodzinnym miastem była Łódź, gdzie spędziła dzieciństwo i część dorosłego życia. W trakcie spaceru zobaczymy miejsca związane z Aliną Margolis-Edelman oraz zasłużoną dla miasta rodziną Margolisów. Uczestnicy i uczestniczki spaceru poznają biografię łódzkiej Matronki roku 2022.

Prowadząca: Ewa Kamińska-Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)

MIEJSCE: zbiórka: skwer Aliny Margolis-Edelman (ul. Kilińskiego/Jaracza), zakończenie spaceru: Radiostacja (ul. Zelwerowicza)

 

22 kwietnia (piątek) 2022 

godz. 17.30 „Alina Margolis-Edelman. Zaangażowana bez granic” – prelekcja Muzeum Miasta Łodzi w ramach cyklu “Łodzianki (nie)znane”

„Ala z Elementarza”, żona Marka Edelmana – pod tymi hasłami ginie wielkość jej postaci. Alina Margolis-Edelman była z pochodzenia łodzianką, lekarką, która łączyła pracę naukową z zaangażowaniem społecznym, a o jej dokonaniach na tym polu można by opowiadać godzinami. Zajmowała się nie tylko chorymi dziećmi, ale także ofiarami konfliktów zbrojnych czy przemocy.

W czasie II wojny światowej wojny uczestniczyła w powstaniu warszawskim, wcześniej jako Żydówka przebywała w warszawskim getcie. Pozostawiła po sobie wojenne wspomnienia, w których pojawiają się najtrudniejsze tematy związane z Zagładą.

Podczas wydarzenia odwiedzimy Gabinet Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman.

Prowadząca: Ewa Kamińska-Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)

MIEJSCE: Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)

 

 

Decyzją Rady Miejskiej w Łodzi Alina Margolis-Edelman jest Matronką Roku 2022. Honorowy Patronat nad jubileuszowym rokiem objął Ambasador Francji w Polsce.

 

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380