Тиха ніч / Cicha noc

There is no translation available.

19 grudnia o 17.00 zapraszamy na koncert tradycyjnych ukraińskich kolęd i pieśni adwentowych Тиха ніч / Cicha noc.
W koncercie udział wezmą uczestnicy intensywnych warsztatów mistrzowskich, którzy poznają rozbudowane wielogłosowe kolędy i pieśni tradycyjne z różnych regionów Ukrainy oraz archaiczne techniki wokalne typowe dla poszczególnych obszarów kraju oraz obrzędów i rytuałów. Zajęcia i koncert poprowadzi Tetiana Sopiłka. 
 
Zapisy ➡ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
Kolędy, które usłyszymy podczas koncertu związane są z Bożym Narodzeniem, ale odwołują się też do tematów podań ludowych, apokryficznych, pobocznych, do ludowej koncepcji świata. Ich treścią jest stworzenie świata, historia Adama i Ewy, wygnanie z Raju.
Pieśni pochodzą z różnych regionów Ukrainy i z różnych epok. Najstarsze melodie sięgają ery pogańskiej (mimo nadanej im później chrześcijańskiej tematyki), najmłodsze zaś pieśni pochodzą przeważnie z XVIII i XIX wieku.
Część pieśni jest już prawie całkiem zapomniana, niektóre jeszcze można napotkać we wsiach ukraińskich, inne na archiwalnych, unikalnych nagraniach.
Tradycyjnie kolędy śpiewało się na Boże Narodzenie i Nowy Rok, chodząc od chaty do chaty, chwaląc i winszując gospodarzom, życząc im zdrowia i dobrobytu. U podstawy tych obchodów leżała dawna wiara w to, że życzenia wypowiedziane w okresie Noworocznym miały się spełnić.
 
W koncercie udział wezmą uczestnicy intensywnych warsztatów mistrzowskich, którzy poznają rozbudowane wielogłosowe kolędy i pieśni tradycyjne z różnych regionów Ukrainy oraz archaiczne techniki wokalne typowe dla poszczególnych obszarów kraju oraz obrzędów i rytuałów.
 
Zajęcia poprowadzi Tetiana Sopiłka – ukraińska wokalistka, etnomuzykolog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie; członkini powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej oraz założycielka warszawskiej grupy „Dziczka”. Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce i zagranicą. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Współpracuje również przy projektach teatralnych i filmowych jako konsultantka wokalna w technice śpiewu białego.
➖
Wydarzenie jest częścią projektu "Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać! Całoroczne rozbudzanie #Empatii", dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
 
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z oboТиха ніч / Cicha nociązującymi wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380