AFTER THE FACTORY / pokaz filmu i dyskusja

There is no translation available.

8 grudnia o 18.00 zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83) na pokaz filmu AFRET THE FACTORY i na dyskusję o Łodzi.
Każdy, kto w Łodzi mieszka wie, że jeżeli dany budynek nie jest fabryką, to kiedyś nią był, albo wybudował go jeden z tych, którzy fabryki posiadali. Bo przecież Łódź, to prawdziwie niepowtarzalne pofabryczne miasto! Tak się zdarzyło, że owych prawdziwie niepowtarzalnych, pofabrycznych miast jest więcej. Nie dość, że historie ich są podobne, to jeszcze kłopoty mają te same... jak sobie z nimi radzą?
🎞 Film After the Factory, to obraz stworzony dzięki jakże miłej i ścisłej współpracy Stowarzyszenia Topografie i ekipy Detroit Lives! wprost zza oceanu. Jak radzi sobie Łódź i Detroit w czasach kryzysu? Jak radzą sobie mieszkańcy obu miast? Dokąd wspomniane "radzenie sobie" prowadzi?
Łódź i Detroit, chociaż oddalone o tysiące kilometrów, zmagają się z tym samym problemem: muszą wymyślić dla siebie nową formułę działania po upadku przemysłu, który napędzał ich rozwój z górą przez cały wiek. Organizacja Detroit Lives! zajmująca się ożywianiem przestrzeni swojego miasta zrealizuje przy pomocy Stowarzyszenia Topografie z Łodzi film dokumentalny opowiadający o zmaganiach obu ośrodków ze skutkami dezindustrializacji.
Detroit, niegdyś stolica światowego przemysłu samochodowego, to dziś miejska pustynia przypominająca do złudzenia futurystyczną scenografię filmów o Robocopie. Wielu twierdzi, że w erze technologii cyfrowych i globalnych przepływów kapitału miasto skazana jest na zagładę. Dziś na skutek globalnych przemian gospodarczych dotknięte jest bezrobociem, odpływem mieszkańców i degradacją tkanki urbanistycznej. Podobną historię ma też Łódź.
W przeszłości jeden z największych europejskich producentów tekstyliów, nazywana również “polskim Manchesterem”, Łódź padła ofiarą dezindustrializacji wraz z zamknięciem rynków wschodnich spowodowanych upadkiem Związku Radzieckiego. Oba miasta próbują uporać się z kryzysem. Co robią i co mogą zrobić, aby zmienić swoje położenie? Jak w tej trudnej sytuacji odnajdują się mieszkańcy?
🟣 Film „After the Factory” zabierze widza w fascynującą podróż przez odkrywane na nowo tożsamości miast za pomocą analizy czynników ludzkich i ekonomicznych, które je napędzają. Wywiady z urzędnikami miejskimi, urbanistami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi artystami i aktywistami, a także zwykłymi ludźmi pokażą z wielu różnych perspektyw proces przekształcania miast postindustrialnych. Widzowie po obu stronach oceanu zobaczą, jaki potencjał kryje się wśród murów tych zapomnianych miast, które muszą wymyślić się na nowo.
„After The Factory”
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Polska, USA
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Philip Lauri
Czas trwania: 44 minuty
Wstęp wolny.
🟣 Po pokazie odbędzie się dyskusja o tym czy Łódź się zmieniła i w jakim idzie kierunku, co jeszcze jest do zrobienia. Zastanowimy się ile zmieniło się od 2012, kiedy film był kręcony. Były to czasy kiedy wchodził pomysł i idea żeby Łódź się reklamowała jako miasto przemysłów kreatywnych. Chcemy podsumować co z tego wyszło, co z tego zostało.
Wkrótce podamy nazwiska gości.
➖
Wydarzenie jest częścią projektu "Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać! Całoroczne rozbudzanie #Empatii", dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380