TŁUMACZENIE ŚWIATA. Wojna domowa w Syrii, czyli bliskowschodni węzeł gordyjski

There is no translation available.

28 lutego (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na drugi wykład pt. „Wojna domowa w Syrii, czyli bliskowschodni węzeł gordyjski" z cyklu „Islam we współczesnym świecie".

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

---

W 2011 r. na fali protestów na Bliskim Wschodzie zwanych Arabską Wiosną wybuchła wojna domowa w Syrii. Konflikt ten, który trwa do dzisiaj z perspektywy laika stanowi bunt uciskanej większości przeciwko uprzywilejowanej mniejszości. De facto jest to wielowątkowe zagadnienie, które ogniskuje problemy charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu. Podziały religijne, etniczne, polityczne, wyzwania natury gospodarczej, społecznej, piętno przeszłości, w tym okresu kolonialnego w bliskowschodniej historii czy rywalizacja państw zarówno regionalnych jak i globalnych o wpływy – są to liczne elementy, które składają się na skomplikowaną układankę, będącą odbiciem syryjskiej rzeczywistości.

Dr Robert Czulda – adiunkt Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Łódzkiego, były badacz University of Maryland (2017 – 2018, Fulbright Senior Award), komentator ds. Iranu współpracujący z Atlantic Council i Stimsom Center w Waszyngtonie. Dziennikarz współpracujący na stałe z magazynami: „Polska Zbrojna”, „Defence24”, „Wojsko i Technika”, „Układ Sił”, „Military Technology” oraz „European Security & Defence”.

Dr Krzysztof Zdulski – doktor nauk o polityce w specjalności stosunki międzynarodowej oraz doktor historii w specjalności powszechnej historii najnowszej. Naukowo interesuje się Bliskim Wschodem w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Turcji w polityce mocarstw. Pod względem dydaktycznym zajmuje się m.in. bezpieczeństwem i politycznymi stosunkami międzynarodowymi na Bliskim Wschodzie współcześnie oraz zmianami zachodzącymi w Turcji.

Cykl jest realizowany we współpracy z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380