Pełno ich nigdzie // wystawa i wydarzenia towarzyszące

There is no translation available.

 
Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” to interdyscyplinarny projekt realizowany razem z Muzem Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawa będzie prezentowana na Rynku Manufaktury od 22 września do 17 paździenika. Będzie jej towarzyszyszyć szereg wydarzeń towarzyszących. 
 
▪️ 22.09-17.10 // Rynek Manufaktury
Wystawa plenerowa, która za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, relacji polsko – żydowskich i sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach. Wystawę stworzyło Muzeum Polin we współpracy z Centrum Studiów Holokaustu i mniejszości religijnych w Oslo. Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie" jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.
W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim na Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.
Wstęp wolny
link do filmu z wystawą
https://youtu.be/nZ3u_e2UccY
 
▪️ 22.09 (środa) godz. 16:30 // Rynek Manufaktury
Wernisaż wystawy „Pełno ich nigdzie” połączony ze zwiedzaniem terenu po terenie dawnej fabryki Poznańskich – dzisiejszej Manufaktury i bliskiej okolicy. Prowadzenie : Patrycja Czudak.
Wstęp wolny
 
▪️ 23.09 (czwartek) godz. 17:00 // Rynek Manufaktury
Spacer śladami Łodzi żydowskiej po Starym Mieście i Bałutach z muralami w tle. Prowadzenie : Joanna Podolska i Michał Adamiak (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana)
Wstęp wolny
 
▪️ 30.09 (czwartek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Elementarz międzykulturowy” to warsztaty skierowane do młodzieży, opierającej się na autorskim scenariuszu, czerpiącym z narzędzia „Elementarz HaKoach” (https://hakoach.eu), które powstało w 2020 roku.
„Elementarz HaKoach” to komplet kart, które opierają się na alfabecie hebrajskim. Karty kryją w sobie historie, legendy i ciekawostki z barwnych dziejów narodu żydowskiego, wprowadzają w świat judaistycznej symboliki i mistyki. Towarzyszą im pytania i zadania do wykonania.
Warsztat składa się z wprowadzenia o Żydach i Żydówkach oraz z gry dwiema taliami kart przygotowanych przez nasze stowarzyszenie. Pierwsza talia jest bardziej edukacyjna i pre-zentuje poszczególne zagadnienia związane z kulturą żydowską i judaizmem. Druga talia ma na celu ćwiczenie wyobraźni i pamięci. Zajęcia dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych wprowadzają w tematykę kultury żydowskiej, a także innych kultur oraz zawierają elementy edukacji antydyskryminacyjnej.
 
CELE WARSZTATÓW
Omówienie poszczególnych zagadnień:
- co charakteryzuje judaizm i kulturę żydowską?
- co dzieli, a co łączy kulturę żydowską z innymi kulturami?
- czym są stereotypy i jak wpływają na nasze myślenie?
- czym jest empatia w stosunku do innych osób?
- co nam daje wielokulturowość?
- dlaczego boimy się Innych i jak oswajać ten strach?
Zapisy na adres email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
▪️ 04.10 (poniedziałek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
Pole gettowe na cmentarzu żydowskim w Łodzi – spotkanie z dr Ewą M. Zaraś – Januszkiewicz, architekt krajobrazu (SGGW), dotyczące nowego zagospodarowania tej części cmentarza żydowskiego w Łodzi.
Wstęp wolny
 
▪️ 05.10 (wtorek) godz. 17:00 // Rynek Manufaktury
„(Nie)obecne. Spacer po Łodzi śladami żydowskich pisarek”.
Prowadzenie: Ewa Kamińska – Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)
Pozostawiły po sobie poezję i prozę, dzienniki i wspomnienia. Pisały po polsku i w jidysz. Nie przeżyły wojny lub rozjechały się po świecie. W Łodzi mało kto o nich pamięta, jednak one uwieczniły Łódź w swojej twórczości.
Zapraszamy na spacer po Łodzi śladami żydowskich pisarek i poetek. Opowiemy o ich życiu i o obrazie miasta w ich utworach. Pokażemy ślady ich obecności w przestrzeni miejskiej i przedstawimy krótko działania Łódzkiego Szlaku Kobiet na rzecz pamięci.
Wstęp wolny
 
▪️ 14.10 (czwartek) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Deportacje z Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw do getta łódzkiego. Październik-listopad 1941 roku”. Wykład dr Adama Sitarka oraz dr Ewy Wiatr ( Centrum Badań Żydowskich UŁ)
Wstęp wolny
 
▪️ 16.10 (sobota) godz. 16:00 // Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
„Żydowskie artystki międzywojnia z Łodzi” – spotkanie z dr Irminą Gadowską (Instytut Historii Sztuki UŁ). Spotkanie połączone ze zwiedzaniem Pałacu Poznańskiego. Spacer poprowadzi Anna Łagodzińska-Pietras (Muzeum Miasta Łodzi).
Zapisy na adres email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
▪️ 17.10 (niedziela) godz. 18:00 // Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wojska Polskiego 83
„Żebyś przeżyła Wojnę”
Spektakl dla widzów dorosłych i młodzieży od 13 r. ż.
Scenariusz, reżyseria, obsada: Anna Rakowska i Karolina Zajdel
Wideo: Jakub Rakowski
Grafika, konsultacje scenograficzne: Mateusz Mirowski
Muzyka: Jakub Gucik
Jak to było mieszkać w Łodzi przedwojennej i przeprowadzać się do getta? Jak to było dorastać w getcie? Pobierać i rozwodzić się w getcie? Rodzić dzieci, a potem oddawać je na śmierć? Umierać z głodu? Żyć w getcie? Przeżyć i być ocalałym? Co się ludziom w getcie śniło? A co się śni nam? O czym wszyscy marzymy? Co nas łączy?
Bohaterki spektaklu, współczesne kobiety - Ania i Karolina, szukają odpowiedzi i znajdują je w dziennikach Rywki Lipszyc i Irene Hauser, pamiętniku Toli „bez nazwiska” oraz we wspomnieniach Haliny Elczewskiej, Zofii Lubińskiej-Rosset, Miry Krum-Ledowski, Leona Weintrauba. Odpowiedzi szukają też w sobie. Snują przed widzem intymne opowieści o getcie w okupowanej Łodzi, starając się uzdrowić historię… a wszystko zaczyna się od zadanego przez Anię w 2021 roku pytania: „Dlaczego Ty właściwie mieszkasz na tych Bałutach?” - „Dlaczego? Dlatego, że to, co tu było przede mną, mnie tu przyciągnęło…”
Spektakl „Żebyś przeżyła Wojnę” bazuje na prawdziwych wspomnieniach i rozmowach z czasów wojny i współczesnych, dlatego duże fragmenty spektaklu można oznaczyć jako teatr dokumentalny. Jest to próba uchwycenia istoty człowieczeństwa w kontekście wojny w najszczerszej formie, bez patetyzmu i budowania „scenicznych pomników” postaciom historycznym. Wstęp wolny

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380