Łódź w filmie

There is no translation available.

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Łódź w filmie".
20 czerwca (wtorek) o godz. 11:00 pokażemy filmy z Wytwórni Filmów Oświatowych. Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z Emilem Sowińskim – współautorem monografii o WFO i Krzysztofem Olkuszem – przewodnikiem po Łodzi.
Wstęp wolny!

Dla grup zorganizowanych zapisy pod adresem: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Krzysztof Olkusz – licencjonowany przewodnik po Łodzi i pilot wycieczek. Miłośnik kryminalnych historii, niewidocznych łódzkich rzek, podróżnik, fan absurdalnego poczucia humoru (którego nie posiada) oraz pełnych szklanek z Pepsi. Wieloletni pracownik Muzeum Kinematografii w Łodzi, współpracujący z Łódzką Organizacją Turystyczną i Centrum Inicjatyw na rzecz rozwoju Regio. Autor nielicznych (raptem dwóch) publikacji: „Zawsze klawo jest w zapusty – rzecz o folklorze bałuckim" oraz „Przewodnika po filmowej Łodzi" (wraz z Maciejem Kronenbergiem).
I najważniejsze: psychofan George'a Harrisona.

Emil Sowiński – historyk filmu, asystent na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych). Prowadzi projekt badawczy poświęcony działalności Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Jego zainteresowania obejmują historię kultury filmowej w Polsce oraz ekonomię kina. Jest autorem kilkunastu artykułów z zakresu historii filmu polskiego i współautorem monografii Wytwórni Filmów Oświatowych. W 2018 roku otrzymał I nagrodę w Konkursie im. prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską o kinie polskim. W latach 2018-2020 był zatrudniony jako współpracownik projektu grantowego „Rozpowszechnianie filmów w Polsce w latach 1945-1989: ogólnokrajowe ramy instytucjonalne i lokalne studium przypadku" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.



-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W związku z obchodami 600-lecia Łodzi w 2023 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało projekt promujący produkcje filmowe, których akcja dzieje się w Łodzi oraz filmów dokumentalnych opowiadających o życiu łodzian. Mecenasem projektu jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Prezentowany w ramach cyklu comiesięcznych spotkań repertuar ma charakter niekomercyjny, międzypokoleniowy: skierowany jest w szczególności do młodzieży szkół średnich oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, edukuje o historii Łodzi, a także popularyzuje osiągnięcia z zakresu polskiej kinematografii. Projekt łączy pokazy filmowe z towarzyszącymi im spotkaniami z filmoznawcami, literaturoznawcami i innymi przedstawicielami świata kultury i nauki.

W ramach projektu planujemy comiesięczne pokazy filmów, które kręcono w Łodzi, m.in. „Ziemia Obiecana” (Andrzej Wajda 1974), „Ida” (Paweł Pawlikowski 2013) , „Był Jazz” (Feliks Falk 1981), „Ucieczka z kina Wolność” (Wojciech Marczewski 1990), dokumenty z zasobów WFO oraz etiudy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Pokazy są bezpłatne, dla grup zorganizowanych obowiązują zapisy pod adresem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS (during the opening hours you can visit current exhibitions). Admission to the building and all exhibitions is free.

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

OFFICE OPENING HOURS:
Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380