Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Łódź w filmie".
20 czerwca (wtorek) o godz. 11:00 pokażemy filmy z Wytwórni Filmów Oświatowych. Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z Emilem Sowińskim – współautorem monografii o WFO i Krzysztofem Olkuszem – przewodnikiem po Łodzi.
Wstęp wolny!
Krzysztof Olkusz – licencjonowany przewodnik po Łodzi i pilot wycieczek. Miłośnik kryminalnych historii, niewidocznych łódzkich rzek, podróżnik, fan absurdalnego poczucia humoru (którego nie posiada) oraz pełnych szklanek z Pepsi. Wieloletni pracownik Muzeum Kinematografii w Łodzi, współpracujący z Łódzką Organizacją Turystyczną i Centrum Inicjatyw na rzecz rozwoju Regio. Autor nielicznych (raptem dwóch) publikacji: „Zawsze klawo jest w zapusty – rzecz o folklorze bałuckim" oraz „Przewodnika po filmowej Łodzi" (wraz z Maciejem Kronenbergiem).
I najważniejsze: psychofan George'a Harrisona.
Emil Sowiński – historyk filmu, asystent na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych). Prowadzi projekt badawczy poświęcony działalności Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Jego zainteresowania obejmują historię kultury filmowej w Polsce oraz ekonomię kina. Jest autorem kilkunastu artykułów z zakresu historii filmu polskiego i współautorem monografii Wytwórni Filmów Oświatowych. W 2018 roku otrzymał I nagrodę w Konkursie im. prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską o kinie polskim. W latach 2018-2020 był zatrudniony jako współpracownik projektu grantowego „Rozpowszechnianie filmów w Polsce w latach 1945-1989: ogólnokrajowe ramy instytucjonalne i lokalne studium przypadku" finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W związku z obchodami 600-lecia Łodzi w 2023 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało projekt promujący produkcje filmowe, których akcja dzieje się w Łodzi oraz filmów dokumentalnych opowiadających o życiu łodzian. Mecenasem projektu jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Prezentowany w ramach cyklu comiesięcznych spotkań repertuar ma charakter niekomercyjny, międzypokoleniowy: skierowany jest w szczególności do młodzieży szkół średnich oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, edukuje o historii Łodzi, a także popularyzuje osiągnięcia z zakresu polskiej kinematografii. Projekt łączy pokazy filmowe z towarzyszącymi im spotkaniami z filmoznawcami, literaturoznawcami i innymi przedstawicielami świata kultury i nauki.
W ramach projektu planujemy comiesięczne pokazy filmów, które kręcono w Łodzi, m.in. „Ziemia Obiecana” (Andrzej Wajda 1974), „Ida” (Paweł Pawlikowski 2013) , „Był Jazz” (Feliks Falk 1981), „Ucieczka z kina Wolność” (Wojciech Marczewski 1990), dokumenty z zasobów WFO oraz etiudy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Pokazy są bezpłatne, dla grup zorganizowanych obowiązują zapisy pod adresem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.