KINO WIELU KULTUR // SABAYA I JEJ KINO / OBCY ŚWIAT

There is no translation available.

Zapraszamy na kolejne międzypokoleniowe spotkanie z KINEM WIELU KULTUR w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. 26 marca o godz. 11:00 zapraszamy na pokaz filmu "Sabaya i jej kino" w reżyserii Orit Fouks Rotem oraz etiudę "Obcy świat" w reżyserii Naty Szady, zrealizowaną przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Po projekcji zapraszamy na prelekcję Michaliny Majewskiej – filmoznawczyni i historyczki, autorki projektu popularyzatorskiego Kino po żydowsku 
SABAYA I JEJ KINO, reżyseria Orit Fouks Rotem
W domu kultury młoda artystka wręcza aparaty ośmiu kobietom, Arabkom i Żydówkom, i prosi je o filmowanie swojego życia.
Więcej o filmie: https://www.filmweb.pl/film/Sabaya+i+jej+kino-2021-10002812

OBCY ŚWIAT, reżyseria Nata Szada, zdjęcia Paulina Kowol
Dorastający Antek żyje wraz z ojcem we wsi na strzeżonej granicy dwóch państw. Jest to miejsce, gdzie proste, sielankowe życie spotyka się z rykiem wojskowych aut i wiatrem helikopterów. Podczas jednego dnia pracy Antek przypadkowo znajduje ukrywającego się cudzoziemca. Jest to moment, w którym musi zdecydować czym jest dla niego granica.
https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=1259847
 
WSTĘP WOLNY. Zapisy dla grup zorganizowanych: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

***********************************************************************
KINO WIELU KULTUR to cykl pokazów filmowych oraz spotkań z filmoznawcami prezentujący dorobek kina różnych kultur, zarówno tych, które miały historyczny wpływ na rozwój miasta Łodzi, jak i tych, które kształtują jego tożsamość współcześnie. W jego ramach pokażemy między innymi filmy produkcji izraelskiej, polskiej, niemieckiej oraz inne dzieła kinematografii europejskiej, poruszające tematykę wielokulturowości, mniejszości etnicznych i subkultur. Pokazom będą towarzyszyły prelekcje filmoznawców: Michaliny Majewskiej, Emila Sowińskiego i Tomasza Poborcy. Oddamy również głos młodszemu pokoleniu twórców. Dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L.Schillera w Łodzi będziemy mogli zaprezentować szerokiej publiczności produkcje studentów i absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej, ukazujące problemy wielokulturowości często z zupełnie innej, nowej perspektywy.
*
Michalina Majewska – z wykształcenia filmoznawczyni i historyczka, autorka projektu popularyzatorskiego Kino po żydowsku. Prowadzi wykłady i warsztaty poświęcone szeroko pojętym filmom żydowskim oraz przedstawieniom historii w kinie. Współpracuje m.in. z JCC Krakow oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
*
Emil Sowiński – historyk filmu, adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych), wykładowca PWSFTViT w Łodzi. Specjalizuje się w badaniach nad kinem polskim. Obecnie prowadzi projekt badawczy poświęcony działalności Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W 2018 roku otrzymał nagrodę główną w Konkursie im. prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską o kinie polskim. W 2023 roku został nagrodzony przez Kapitułę Nagrody im. Alicji Helman za najlepszą rozprawę doktorską.
*
Tomasz Poborca – absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, redaktor portalu Pełna Sala oraz koordynator kina Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Publikował w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych” i „Ekranach”. Interesuje go szeroko rozumiane kino europejskie. Współpracował z Instytutem Francuskim, niemieckimi Goethe-Institut, Filmfest Hamburg czy Deutsches Filminstitut & Filmmuseum, i innymi. Był członkiem międzynarodowego jury European Film Academy złożonego z przedstawicieli europejskich uczelni. Prowadzi kurs o kinie autorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, wygłasza prelekcje w kinach studyjnych i instytucjach kultury, organizuje spotkania z twórcami i twórczyniami, donosi z zagranicznych festiwali filmowych (Rotterdamu, Wiesbaden, Berlina, Tallina itd.).
*
Partnerem projektu jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, a Mecenasem Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380