CzULe o Pszczołach / wystawa i wykład

There is no translation available.

Wernisaż wystawy "CzULe o pszczołach" odbędzie się 30 listopada o 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83).
Otwarciu będzie towarzyszyć wykład Kamili Chomicz, biolożki, która opowie nam o życiu pszczół w miastach!
Wystawa czynna w godzinach otwarcia instytucji do 12 grudnia 2021 roku.
 
🐝 O WYSTAWIE:
Zapylacze są ważne dla przyrody i dla każdego z nas. Zbierając pyłek i nektar, który stanowi ich pożywienie, jednocześnie wykonują jedną z najważniejszych usług ekosystemowych. Odpowiadają za zapylanie wielu gatunków roślin – między innymi tych, które są pożywieniem zarówno dla nas, jak i dla wielu innych gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych.
Ekolodzy od lat alarmują, że z powodu zanieczyszczania środowiska i używania pestycydów liczba zapylaczy drastycznie się zmniejsza. Jak ważna jest ich obecność, dzieci z Pszczelej klasy ze Społecznej Szkoły Podstawowej T.O. Edukacja odkrywały realizując wiele działań w ramach projektu RATUJMY Pszczoły, ratujmy ZAPYLACZE.
„Jeśli z ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia, nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…” – ich autorstwo przypisuje się Albertowi Einsteinowi, są nadal aktualne, choć pochodzą z poprzedniego stulecia.
To one stały się zarzewiem pomysłu na apel do świata, do ludzi, by zadbali o to, co jest najcenniejszego – o przyszłość dzieci.
Inicjatywa dzięki wsparciu Katarzyny Kłosińskiej oraz zaproszonej do projektu łódzkiej fotografki Agnieszki Furtak zmaterializowała się w słowach i pięknych fotografiach.
Niech staną się okazją do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może pomóc zapylaczom oraz będę cegiełką w globalnej walce o dobro ziemskiego ekosystemu.
Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów.
Patronat: Społeczna Szkoła Podstawowa T.O.Edukacja / Przewodniczący Rady Miasta Marcin Gołaszewski / Fundacja Plan Daltoński / Media Press Paweł Augustyniak.
🐝 O WYKŁADZIE:
W marcu zeszłego roku na swojej drodze spotkałam kopiącą tunel w ziemi małą dziką pszczołę. Pszczolinka napiaskowa Andrena vaga była bardzo zdeterminowana i skupiona na swojej pracy. Mocno jej dopingowałam. Popołudniu przyszłam sprawdzić, co się z nią z dzieje. Zaczęłam czytać o dzikich pszczołach, w książkach i na forach internetowych. Kupiłam makro obiektyw i konsekwentnie robiłam im zdjęcia. Do tej pory zaobserwowałam około 100 gatunków dzikich pszczół. Każde spotkanie z pszczołami jest dla mnie ekscytujące i zaskakujące, ich odmienne sposoby życia, zbierania pyłku czy budowania gniazd. I poza tym, że owady zapylające są kluczowym elementem funkcjonowania Ziemskich ekosystemów, to ich bioróżnorodność jest dla mnie wartością samą w sobie. Monokultury roślin kwitnących zapylanych przez jeden gatunek pszczół są w moim wyobrażeniu jak koszmar senny, a jednak są już częścią naszej rzeczywistości.
Na Facebooku założyłam stronę BEES ON MY WAY. Wklejam tam nagrania video, które realizuję niezależnie oraz robiłam w ramach polsko-niemieckiego projektu „NASZE PSZCZOŁY”. Część materiałów video kręciłam z badaczami w Berlinie, dokumentując działania projektu „WIĘCEJ PSZCZÓŁ DLA BERLINA” a drugą część w Krakowie z badaczkami z Uniwersytetu Jagiellońskiego, które realizują część projektu VODOO.
🐝 KAMILA CHOMICZ
Jestem absolwentką biologii (UG Gdańsk), Akademii Filmu i
Telewizji (Warszawa), uczęszczałam do Gdańskiego Studium
Fotografii. Nagrywam filmy, robię zdjęcia, organizuje warsztaty
i spotkania etc. Tworzę różnego rodzaju kampanie edukacyjne i
projekty społeczno - artystyczne, w których to staram się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o ważnych dla mnie sprawach. Współpracuję z różnymi instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, część projektów realizuje niezależnie, a część w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. W ostatnich trzech latach tematy moich prac artystycznych , głównie filmów, dotyczą, ekologii, zrównoważonego rozwoju wsi i miast, turystyki ekologicznej i popularyzacji nauki.
 
🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝
Wydarzenie jest częścią projektu "Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać! Całoroczne rozbudzanie #Empatii", dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380