2022 Rok Aliny Margolis-Edelman

There is no translation available.

 rodzinne fb poziom

Elementarz empatii. Warsztaty i spotkania rodzinne

 

W ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman Centrum Dialogu przygotowało program artystyczno-edukacyjny „Elementarz empatii”, na który składają się wystawa, warsztaty, spotkania i spektakle interaktywne. Od czerwca do grudnia w poszczególne weekendy zaplanowaliśmy wydarzenia dla rodzin (dzieci w wieku 3-10 lat): interaktywne spektakle oraz warsztaty plastyczne, filozoficzne, sensoryczne czy zajęcia terenowe. Będzie to okazja do rozmowy o emocjach, do poznania świata z perspektywy osób z niepełnosprawnościami, do wsłuchania się w potrzeby przyrody. Działania przygotowane w ramach „Elementarza empatii” powstały z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin – i są zaproszeniem do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy 2 tygodnie przed danym wydarzeniem przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.centrumdialogu.com.

W ramach programu „Elementarz empatii” zaplanowane są także:

- WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH (PRZEDSZKOLNYCH I WCZESNOSZKOLNYCH)

- SPOTKANIA DLA DOROSŁYCH

PROGRAM WARSZTATÓW I SPOTKAŃ RODZINNYCH

 

19 czerwca 2022, godz. 11:00 / wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami

Opowieść „Pani Drzewa” połączona z warsztatami „Empatia / relacja ludzi i drzew" / Prowadzenie: Beata Frankowska (opowiadanie), Robert Lipka (muzyka)

Posłuchajcie opowieści: Kto mieszka w koronie białej brzozy? Kim jest Mawka, którą znamy też z „Pieśni lasu” Łesi Ukrainki? Jaką tajemnicę kryją trzy namioty rozstawione w samym środku niezmierzonego lasu, którym wędruje smutny i samotny żołnierz wracający z wojny? Czy znajdzie dom wśród drzew? I kto z kogo zdejmie czar?

Po opowieści zapraszamy na warsztaty „Empatii/relacji ludzi i drzew". Zapraszamy na spacer z drzewami i opowieściami. Pomyślcie o swoich drzewach, z którymi macie relację.

Opowiadanie i warsztaty będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

20 czerwca 2022, godz. 9:00 / wiek uczestników: 8+ wraz z opiekunami

„Zawsze ktoś jest gdzieś nowy” - warsztaty z okazji Światowego Dnia Uchodźcy / Prowadzenie: Katarzyna Witt

Co wynika z faktu, że jako ludzie jesteśmy różni? Czy te różnice pomagają nam zamieszkiwać planetę? Kiedy zauważamy czyjąś „inność”? Podczas warsztatów będziemy czytać fragmenty różnych dziecięcych książek obrazkowych. Opowiemy sobie historie o byciu nowym, o wyzwaniach i trudnościach, a także emocjach towarzyszących byciu innym. Porozmawiamy o tym jak być prawdziwym rzecznikiem lub rzeczniczką różnorodności oraz jak praktykować codzienną gościnność!

30 lipca, godz. 12:00 / wiek uczestników: 6+ wraz z opiekunami

Bądź jak Alina. Odkryj supermoc empatii – warsztaty biograficzno-plastyczne / Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda

Kim była Alina? I czy zwykły człowiek może zostać superbohaterką?! Wspólnie przyjrzymy się pamięci o niezwykłej łodziance: Alinie Margolis-Edelman. Wykorzystamy jej historię jako punkt wyjścia do działań twórczych, inspirujących do rozwijania empatycznych postaw. 

21 sierpnia 2022

 

godz. 15:00 / wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami

Oprowadzanie po powstającej wystawie „Elementarz empatii” (wernisaż wystawy 15 października 2022) / Prowadzenie: kolektyw kuratorski – Anna Mrozińska-Szmajda, Kamila Majchrzycka-Szymańska i Aleksandra Shaya

 

godz. 15:30

„Emocje na wyciągnięcie ręki” – warsztaty plastyczne / Prowadzenie: Aleksandra Cieślak – autorka ilustracji do wystawy „Elementarz empatii”

Kim jest Wielka Radość i o czym rozmawia z Panicznym Strachem? Co na to rozpalony do czerwoności Gniew? Podczas warsztatów stworzymy pacynki z torebek śniadaniowych, a następnie przygotujemy i odegramy mini scenki.

 

godz. 17:00 / wiek uczestników: 3+ wraz z opiekunami

„Sensoryczne zabawy w przyrodzie” – zajęcia terenowe / Prowadzenie: Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła

Zajęcia terenowe podczas których będziemy koncentrować się na poznawaniu przyrody różnymi zmysłami. Kto nie lubi zapachu lasu (oprócz alergików), miękkości trawy, śpiewu ptaków, aromatów letnich kwiatów, szumu wiatru, uczucia ciepła słońca w pochmurny cień i kojącego cienia w słoneczny. Przyroda daje nam więcej bodźców niż smartfon z internetem. Trzeba tylko spróbować być tu i teraz. Podczas zajęć naprawdę będzie można poczuć lato. Mamy mnóstwo zabaw, które pozwolą spojrzeć na okoliczny park zupełnie inaczej niż zwykle. 

Uwaga: obuwie i ubranie może się pobrudzić w terenie, warto zabrać coś do picia i nakrycie głowy jeśli jest gorąco.

10 września 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 10-13 lat wraz z opiekunami

 „O znajdowaniu czułości” – warsztaty sensoryczne / Prowadzenie: Anna Jurek

Na co dzień biegniemy, żyjemy w rytmie zadań, terminów, tętniącego pod skórą czasu. Zaczniemy zatem od wracanie do siebie, w ciszy, i w kontakcie z naturą. Przyjrzymy się mocy czułości i bliskości: Czy mogą jako miękkie doświadczenia wpływać na świat, na innych? Jak wpływają na nas same i samych? Jak być w kontakcie z tym, co czułe w zabieganej codzienności? Weźcie ze sobą opaski na oczy. 

17 września 2022

 

godz. 12:00 / wiek uczestników: 5-10 lat z opiekunami

ARKA/ drzewa warsztaty plastyczne / Prowadzenie: Małgorzata Gurowska, Joanna Ruszczyk

Drzewa produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i wiele innych szkodliwych substancji z powietrza. To tylko część ich pracy. Dają ludziom i innym mieszkańcom miasta znacznie więcej. Na warsztatach docenimy pracę drzew. Poznamy je lepiej, szczególnie te dojrzałe, sędziwe, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i innych organizmów.

godz. 15:00 / wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami

Oprowadzanie po powstającej wystawie „Elementarz empatii” (wernisaż wystawy 15 października 2022) / Prowadzenie: kolektyw kuratorski – Anna Mrozińska-Szmajda, Kamila Majchrzycka-Szymańska i Aleksandra Shaya

godz. 17:00 / wiek uczestników: 3-5 lat z opiekunami

Złość. Bajkoterapia dla dzieci i ich rodziców” – warsztaty psychologiczne / Prowadzenie: Maria Maruszczyk (Gruntownia)

Podróżnicy zwiedzają ciekawe krainy. Docierają również do wyspy, którą rządzi Królowa Szarlotka. Czemuż jej poddani są smutni i wystraszeni? Czy Podróżnicy pomogą mieszkańcom uporać się z problemem, jaki trawi Królową?

25 września 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 6-10 lat wraz z opiekunami

Kongres migracyjny” – warsztaty filozoficzne / Prowadzenie: Katarzyna Witt  

O świecie można mówić na wiele różnorodnych sposobów. A gdyby tak spojrzeć na świat

z perspektywy ruchu? Wędrówki, podróże, tułaczki – po świecie przemieszczają się nie tylko ludzie, ale też rzeczy, rośliny, zwierzęta, a nawet słowa i wyobrażenia. Migracje istnieją od zawsze i można na nich zbudować opowieść o świecie. Bez nieustannej wymiany i ruchu nasza planeta wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej! Wspólnie odkrywamy skutki ludzkiej i nie-ludzkiej mobilności. Dyskutujemy i filozofujemy nad tym, jak działa świat.

2 października 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 7+ wraz z opiekunami

„Lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami” / Prowadzenie: Izabela Sopalska-Rybak (Fundacja Kulawa Warszawa)

Lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami, to podpowiedź czy i jak pomagać, jak swobodnie rozmawiać. Historie z życia osób z niepełnosprawnościami, pomagają zrozumieć, jak się zachować odpowiednio, żeby łatwiej było nawiązać kontakt.

Czy wypada kucać przy osobie na wózku? Jak przywitać się z osobą bez rąk? Jak poprowadzić osobę z niepełnosprawnością wzroku? Czy określenie „Głuchy” jest obraźliwe? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie lekcji savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

15 października 2022

 

godz. 12:00 / wiek uczestników: 6+ wraz z opiekunami

Festiwal potrzeb” – warsztaty plastyczne / Prowadzenie: Katarzyna Witt   

Warsztaty z projektowania uniwersalnego bazujące na fragmentach publikacji internetowej „Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności”. Porozmawiamy o społecznej różnorodności i ludzkich potrzebach. Zastanowimy się nad tym, co to znaczy projektować i co projektowanie ma wspólnego z potrzebami. Sprawdzimy, jak można na nie odpowiadać oraz w jaki sposób projektowanie nie tylko rozwiązuje pewne problemy, ale też czyni przestrzeń i świat bardziej dostępnymi.

godz. 16:00 / wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami

Wernisaż wystawy „Elementarz empatii” i oprowadzanie kuratorskie / Prowadzenie: kolektyw kuratorski – Anna Mrozińska-Szmajda, Kamila Majchrzycka-Szymańska i Aleksandra Shaya

Czy wiecie, że w Centrum Dialogu pojawią się nowi mieszkańcy i specjalna przestrzeń dla dzieci oraz bliskich im dorosłych? Już wkrótce zaprasimy Was na wystawę „Elementarz empatii”. Spotkacie tam m.in. Alę z psem Asem. Opowie ona o Alinie Margolis-Edelman – lekarce, przyjaciółce dzieci, superbohaterce, która pomagała ludziom na całym świecie. Jej mocą była empatia.

Ale co to jest empatia? I po co? Trudno dowiedzieć się tego z podręczników. Dlatego – by zbadać tę supermoc – wraz z Alą zabierzemy Was na wyjątkowy plac zabaw. Stworzymy tam przestrzeń do przyglądania się sobie i swoim emocjom. Będziemy pytać o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt i natury. Będziemy inspirować do zabawy i refleksji na temat empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście i na wsi.  

Wystawa „Elementarz empatii” to opowieść o tym, że nasza postawa na co dzień ma wpływ na relacje i rozwój człowieka. O tym, że każdy z nas może zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.

Kuratorki: Kamila Majchrzycka-Szymańska, Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya

Ilustracje: Aleksandra Cieślak

Projekt: Teren Studio

 

16 października 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 8-13 lat wraz z opiekunami

„Bohaterowie potrzebni od zaraz” – warsztat/spacer / Prowadzenie: Anna Jurek

Zaczniemy na pewno od Aliny, tej z Elementarza. Ale takich dziewczynek i chłopców na świecie było i jest wiele. Czy lepszym świat czynią zwyczaje osoby, które podejmują niezwykłe wyzwania, czy może superbohaterki i bohaterowie, którzy rodzą się z super mocami? A może każda i każdy z nas ma super moc, ale o niej nie wie? Jak ją zatem odnaleźć? 

6 listopada 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 6-8 lat z opiekunami

W świecie emocji – interaktywny spektakl połączony z warsztatami” / Prowadzenie: Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA

Detektyw Żyrafa zaprasza dzieci do obejrzenia historii trzech dziewczynek znajdujących się w konflikcie. Wspólnie z detektywem dzieci szukają emocji, które pojawiają się w relacjach między bohaterkami, biorąc je „pod lupę” i omawiając. Celem śledztwa jest ustalenie kilku podstawowych kwestii: m.in. tego, że emocje odczuwamy wszyscy, że nie mamy wpływu na to, jakie emocje się w nas pojawiają, ale jak najbardziej mamy wpływ na to, co z nimi zrobimy.

27 listopada 2022, godz. 12:00 / Wiek uczestników: 6+ wraz z opiekunami

Zobacz mnie” – warsztaty pokazujące świat z perspektywy osób niewidzących i słabowidzących / Prowadzenie: Mateusz Pawłowski, Roman Kondraciuk (Fundacja Pomóż Mi Zrobić To Samemu)

Zajęcia dadzą odpowiedź na wiele pytań, które nurtują osoby widzące na temat tych, którzy mają problemy ze wzrokiem. Czy lepiej poruszać się z białą laską czy chodzić z psem przewodnikiem? Jakie sporty i aktywności wykonują osoby niewidome? Jak spędzają wakacje? Jak radzą sobie z utrzymaniem czystości w pokoju/domu, dbaniem o właściwy i czysty ubiór, czy i jak przygotowują posiłki i jak spędzają czas wolny? Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzyma kartkę w alfabecie brajla, zawierającą imię lub inny wybrany napis.

11 grudnia 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 8- 12 lat

„Zabawki z różnych stron świata” – warsztat stolarski / Prowadzenie: Tomasz Rosiński

Warsztat stolarski, podczas którego uczestnicy przyjrzą się temu, jak naturalna potrzeba zabawy realizowana jest w różnych kulturach świata. Jakimi zabawkami bawią się dzieci na drugiej półkuli? Jak tradycje i lokalna kultura, wpływają na to, jakie dostają prezenty? Podczas działania każda rodzina wyprodukuje zabawkę inspirowaną pomysłami ze świata. Warsztat prowadzony także w Polskim Języku Migowym.

Kuratorkami wystawy i programu artystyczno-edukacyjnego „Elementarz empatii” jest kolektyw kreatywny: Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya oraz Kamila Majchrzycka-Szymańska.

Projekt „Elementarz empatii” wpisuje się w działania Centrum Dialogu, prowadzone pod wspólnym hasłem #EMPATIA

Patronat honorowany: Ambasador Francji

Partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Festiwal Czterech Kultur

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

dorosli fb poziom

Elementarz empatii. Spotkania dla dorosłych

W ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman Centrum Dialogu przygotowało program artystyczno-edukacyjny „Elementarz empatii”, na który składają się wystawa, warsztaty, spotkania i spektakle interaktywne. Inspirując się życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin – chcemy zachęcić dzieci oraz bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.

Programowi „Elementarz empatii” towarzyszy cykl spotkań dla dorosłych, który zrodził się z empatii i chęci wspierania pedagogów w ich codziennej pracy.

 

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli (zwłaszcza edukacji wczesnoszkolnej) do udziału w bezpłatnym kursie „O empatycznym słuchaniu siebie i innych”, którego celem będzie wprowadzenie podstawowych kroków i zasad „Porozumienia bez Przemocy”. Teoria będzie punktem wyjścia do praktyki, doświadczania i przeżywania. Cztery 4-godzinne, cotygodniowe spotkania będą miały charakter seminaryjny i warsztatowy z elementami praktyk pomiędzy spotkaniami i wymianą doświadczeń.

 

Druga propozycja dla dorosłych to spotkanie poświęcone wykorzystaniu książki obrazowej w praktyce pedagogicznej i terapeutycznej „Co masz w swojej kieszonce? Na to 4-godzinne spotkanie zapraszamy pedagogów i terapeutów oraz każdego dorosłego, który chce zainspirować się, jak rozmawiać z dziećmi o empatii.

 

Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny. Zapisy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

W ramach programu „Elementarz empatii” zaplanowane są także:

- WARSZTATY I SPOTKANIA RODZINNE

-WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH (PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH)

PROGRAM SPOTKAŃ DLA DOROSŁYCH

O empatycznym słuchaniu siebie i innych – cykl warsztatów dla nauczycielek i nauczycieli / Prowadzenie Beata Owczarska

Spotkania stacjonarne w Centrum Dialogu: 29 września; 6, 13, 20 października w godz. 16.00 – 20.00

Grupa max. 15 osób

Uczestnicy cyklu warsztatów otrzymają Certyfikaty uczestnictwa.

 

Cykl 4 szkoleń warsztatowych dla nauczycieli zrodził się z uświadomionej potrzeby wspierania pedagogów w chronieniu ich samych oraz uczniów przed językiem przemocy w codziennej komunikacji w szkole i w życiu prywatnym. Proponowane zajęcia mają u podstaw koncepcję Porozumienia bez Przemocy (Nonviolence Communication) dr Marshalla B. Rosenberga. Rosenberg zakłada, że naturalną zdolnością (i tendencją) człowieka jest współodczuwanie (compassion) uczuć i potrzeb innych ludzi, podobnie, jak swoich własnych. Każdy może się nauczyć komunikowania się z innymi bez użycia przemocy. Dzielenie ludzi na dobrych i na złych utrudnia nawiązanie i utrzymanie kontaktu z drugim człowiekiem, szczególnie z tym „złym”. Natomiast dostrzeganie, że źródłem wszelkich naszych działań jest pragnienie zaspokojenia potrzeb własnych lub drugiej osoby, jest szansą na stworzenie pokojowej przestrzeni dla wzajemnego zrozumienia.

Jak to działa?

Pomocne w kontakcie bez przemocy są cztery kroki:

1. obserwacja (bez wartościowania, oceniania, uogólniania),

2. uczucia (rozpoznawanie i wyrażanie uczuć),

3. potrzeby (wiązanie aktualnie przeżywanych uczuć z potrzebami),

4. prośba (formułowanie bardzo konkretnych próśb).

Dzięki tym 4 krokom łatwiej jest skupić się na człowieku, na tym, co w nim naprawdę żywego, nie zaś na tym, co o nim myślimy.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się:

1. Jak działa „Model 4 kroków”.

2. Czym są potrzeby, a czym strategie ich zaspokajania.

3.Jak rozpoznać i rozróżnić potrzeby i uczucia. Czym są uczucia rzekome, które nie służą porozumieniu.

4. Na czym polega empatia. Jak empatycznie słuchać. Jak być empatycznym dla siebie i innych. Jak reagować, gdy usłyszymy od kogoś „NIE”.

Uczestnicy cyklu warsztatów będą mieli okazję wdrażać do praktyki zawodowej poznane elementy, by następnie wymieniać doświadczenia. Planowanym efektem naszych spotkań będzie utworzenie Nauczycielskiej Grupy Wsparcia, która ma za zadanie ćwiczyć i utrwalać empatyczne zachowania i postawy.

 

Prowadząca:

Beata Owczarska – Germanistka i Pedagog. Zajmuje się szkoleniem oraz wspieraniem nauczycieli i

osób dorosłych w poszukiwaniu dróg do świata porozumienia, akceptacji, budowania dobrych relacji

międzyludzkich. Od 16 lat prowadzi niepubliczną placówkę doskonalenia nauczycieli – Centrum Rozwoju i Edukacji dr Beata Owczarska. W 2019 r. placówka uzyskała akredytację łódzkiego Kuratora

Oświaty. Prowadząca ukończyła liczne kursy trenerskie w Centrali Doskonalenia Nauczycieli Szkół Średnich w Lucernie (WBZ Luzern) oraz Akademii Kształcenia Dorosłych w Lucernie (Szwajcaria), studia podyplomowe Coaching dla kadr oświaty (Wyższa Szkoła Edukacji Zdrowotnej w Łodzi), studia

podyplomowe Porozumienie bez Przemocy (Collegium Civitas w Warszawie), akredytowany kurs

ACSTH Power of Coaching (Centrum Life Coaching Polska) oraz liczne szkolenia, kursy, seminaria z

zakresu NVC (Porozumienia bez Przemocy). Założycielka i Prowadząca Grupy Empatii „RAZEM” na fejsbuku, która co dwa tygodnie spotyka się online, by w atmosferze bezpieczeństwa, wzajemnego zaufania, szacunku i empatii rozmawiać naróżne tematy związane z budowaniem mostów porozumienia między ludźmi.

Co masz w swojej kieszonce? Spotkanie poświęcone wykorzystaniu książki obrazowej w praktyce pedagogicznej i terapeutycznej / Prowadzenie: Jolanta Liczkowska-Czakyrowa

Spotkanie stacjonarne w Centrum Dialogu: 28 października, godz. 16-20

Grupa: max. 30 os.

Empatia zaczyna się w naszym wnętrzu,  zapraszamy więc każdego dorosłego, który chce modelować empatyczne postawy dzieci, do swojej „kieszonki”. Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej kilku książkom obrazowym oraz temu, jak picturebook może rozbudzać ciekawość naszego wnętrza.

Wydarzenie adresowane dla dorosłych, pedagogów, terapeutów i osób zainteresowanych rozwojem. Punktem wyjścia stanie się rozumienie empatii, które proponuje Bruno Bettelheim. Przyjrzenie się książkom obrazowym Jutty Bauer „Krzyk mamy” oraz „W kieszonce” Iwony Chmielewskiej oraz „Maum, dom duszy” autorstwa Iwony Chmielewskiej i Heekyoung Kim stanie się punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak korzystać z sygnałów, które dają uczucia. W jaki sposób pomagają rozumieć siebie i innych? Czym jest projekcja, a czym identyfikacja projekcyjna w kontaktach międzyludzkich?

Wspólnie zastanowimy się, jak skorzystać z książek obrazowych w celu zaciekawienia siebie i innych poznawaniem swoich uczuć oraz tym, co się za nimi kryje…

Jolanta Liczkowska – Czakyrowa – certyfikowana psychoterapeuta psychoanalityczna, członkini zwyczajna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej (PTPP). Prezes Kujawskiego Koła PTPP. Pedagog specjalny, neurologopedia. Superwizor Pracowni Wspierania Rozwoju AIM w Toruniu. Pomysłodawczyni i współprowadząca cyklu comiesięcznych spotkań pt. „Dobry pretekst do rozmowy o….” w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Współprowadząca comiesięczny cykl „Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem” w Centrum Sztuki Współczesnej” w Toruniu.

Uczestniczy w różnych inicjatywach jako ekspert spotkań filmowych w ramach cyklu „ Filmoterapia z sensem” oraz „Retrospektywa filmowa Davida Lyncha”. Prowadzi systematyczne superwizje dla terapeutów różnych specjalności, których przedmiotem jest poznawanie i rozumienie emocjonalnego rozwoju dziecka oraz relacji rodzic dziecko. Prowadzi systematyczne spotkania kliniczne dla grup psychologów i psychoterapeutów. Pracuje w gabinecie prywatnym z dorosłymi, młodzieżą i rodzinami.

Kuratorkami wystawy i programu artystyczno-edukacyjnego „Elementarz empatii” jest kolektyw kreatywny: Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya oraz Kamila Majchrzycka-Szymańska.

Projekt „Elementarz empatii” wpisuje się w działania Centrum Dialogu, prowadzone pod wspólnym hasłem #EMPATIA

Patronat honorowany: Ambasador Francji

Partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Festiwal Łódź Czterech Kultur

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 
grupy www

 

Elementarz empatii. Warsztaty dla grup zorganizowanych (przedszkolnych i szkolnych)

W ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman Centrum Dialogu przygotowało program artystyczno-edukacyjny „Elementarz empatii”, na który składają się wystawa, warsztaty, spotkania i spektakle interaktywne. Chcemy zachęcić dzieci oraz bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.

Od września do listopada w wybrane czwartki w godz. 9.00 i 11.30 zapraszamy grupy zorganizowane (dzieci w wieku 7-10 lat) na warsztaty w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii”, która powstaje w Centrum Dialogu. Poprowadzi je kuratorka wystawy i edukatorka Anna Mrozińska-Szmajda.

Życiorys Aliny Margolis-Edelman, to historia prawdziwej superbohaterki, której mocą była empatia. Inspirując się biografią Aliny – w 100-lecie jej urodzin – Centrum Dialogu pragnie rozmawiać z najmłodszym pokoleniem o superbohaterach i superbohaterkach na miarę naszych czasów. Stąd hasło roku 2022 – „Bądź jak Alina”, które ma dodać nam otuchy i pokazać, że każdy może próbować zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.

 

Właśnie ta idea leży u podstaw wystawy „Elementarz empatii”, która składać się będzie z dwóch części: z ilustrowanej opowieści o Alinie Margolis-Edelman oraz z wyjątkowego placu zabaw, na którym będzie można zbadać moc empatii.

Warsztaty w przestrzeni wystawy będą okazją do przybliżenia uczniom postaci Aliny Margolis-Edelmna – łodzianki, lekarki, przyjaciółki dzieci i działaczki społecznej oraz do działań twórczych wspierających rozwijanie postaw empatycznych wobec otaczającego nas świata. Warsztaty będą pomyślane jako działanie ukierunkowane na wzmocnienie zachowań prospołecznych dziecka, tak, by w przyszłości było coraz bardziej zdolne do spostrzegania i uświadamiania sobie myśli, uczuć i motywów zachowania innych osób oraz tego, jak działania innych wpływają na jego własny dobrostan.

Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny. Zapisy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Maksymalna liczba osób w grupie: 20

terminy: 22, 29 września, 6,13, 20, 27 października, 3, 10, 17, 24 listopada, godz. 9.00 i 11.30

W ramach programu „Elementarz empatii” zaplanowane są także:

- WARSZTATY I SPOTKNIA RODZINNE

- SPOTKANIA DLA DOROSŁYCH

PROPOZYCJA WSZTATÓW DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:

„Superbohaterka, superbohater – kto to? Odkryj swoją moc” / wiek uczestników: 6-7 lat

Gdzie leży tajemnica siły superbohaterów? I czy możesz ją odkryć? Spotkanie poświęcone supermocom, które  można zdobywać w zabawie. Działania twórcze w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii”, inspirowane postacią Aliny Margolis-Edelman. 

„Bądź jak Alina. Odkryj supermoc empatii” / wiek uczestników: 7-10 lat

Kim była Alina? I czy zwykły człowiek może zostać superbohaterem?! Wspólnie przyjrzymy się pamięci o niezwykłej łodziance: Alinie Margolis-Edelman. Wykorzystamy jej historię jako punkt wyjścia do działań twórczych, inspirujących do rozwijania empatycznych postaw. Warsztat połączony z działaniami w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii”.

Prowadząca – ANNA MROZIŃSKA-SZMAJDA – animatorka kultury, polonistka, pasjonatka sztuki książki dla dzieci, kuratorka wystaw. Realizuje autorskie projekty działań warsztatowych, spotkań realizujących idee myślenia krytycznego  i pedagogiki  twórczości. Humanistka wierząca w moc działań performatywnych, zwłaszcza tych – społecznie zaangażowanych.  Hobbystycznie wielbicielka partyzantki ogrodniczej i zapachu żyznej, ogrodowej ziemi.  Współtwórczyni  Festiwalu Książki Obrazkowej „KROPKA+KRESKA”.

Kuratorkami wystawy i programu artystyczno-edukacyjnego „Elementarz empatii” jest kolektyw kreatywny: Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya oraz Kamila Majchrzycka-Szymańska.

Projekt „Elementarz empatii” wpisuje się w działania Centrum Dialogu, prowadzone pod wspólnym hasłem #EMPATIA

Patronat honorowany: Ambasador Francji

Partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Festiwal Czterech Kultur

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Decyzją Rady Miejskiej Łodzi z grudnia 2021 roku, z inicjatywy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, rok 2022 został ogłoszony Rokiem Aliny Margolis-Edelman.
 
W programie Roku Aliny Margolis-Edelman wykłady, spotkania, spacery, a przede wszystkim wystawa! Będziemy Was informować na bieżąco.
autorka grafiki: Aleksandra Cieślak
autor logotypu Roku Aliny Margolis-Edelman: Adam Sikorski
 
Alina

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380