Sygnowano Bajgelman. Get to Tango

koncerty bajgelman fej tlo

Spektakl muzyczny "Sygnowano Bajgelman. Get to Tango" odbędzie się w ramach 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt - Getto 29 sierpnia 2018 r o 19.00 w Dużej Sali Teatru Nowego przy ul. Więckowskiego 15. Zapisy na bezpłatne wejściówki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka jest partnerem spektaklu.

SYGNOWANO BAJGELMAN. GET TO TANGO.

Opracowania oraz aranżacji wybranych utworów Bajgelmana podjął się wybitny muzyk i kompozytor Jarosław Bester, założyciel i lider kultowej formacji Bester Quartet. Twórca o ogromnej wyobraźni i wrażliwości, który w sobie tylko znany sposób potrafi połączyć i zamknąć w dźwiękową magię muzyczne światy klasyki i współczesnego jazzu.

Obok lidera grającego na akordeonie, na scenie pojawią się znakomici muzycy współtworzący Bester Quartet: Oleg Dyyak - instrumenty perkusyjne, Dawid Lubowicz - skrzypce oraz Maciej Adamczyk - kontrabas. Do udziału w „Get to Tango” Bester zaprosił dwoje wyjątkowych instrumentalistów: klasycznie wykształconą wiolonczelistkę Magdę Plutę oraz znanego jazzowego trębacza Tomasza Ziętka.

Absolutnie gwiazdorska jest obsada wokalna:
Grażyna Auguścik - niekwestionowana pierwsza dama polskiego jazzu, od lat mieszkająca w USA, odnosząca wielkie sukcesy artystyczne po obu stronach oceanu; Dorota Miśkiewicz - obdarzona niezwykłym głosem i wyjątkowym wyczuciem frazy, laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych i festiwali oraz Jorgos Skolias - legendarna postać na muzycznej scenie, wybitny i charyzmatyczny artysta o niespotykanej, intrygującej barwie głosu i niezwykłych umiejętnościach improwizatorskich.
Autorką literackich przekładów tekstów wybranych piosenek z języka jidysz na polski jest Anna Rozenfield.

 

Dawid Bajgelman - barwna i ważna postać w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Muzyk, kompozytor i dyrygent przez wiele lat związany z Łodzią. Komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących, muzycznych opowieści z czasów Zagłady - piosenek, które powstały w łódzkim getcie.
Projekt „Get to Tango” sięga do bogatej kompozytorskiej teki łódzkiego twórcy. To specjalnie powstający, symboliczny „prezent urodzinowy”. W tym roku bowiem przypada 130-ta rocznica Jego urodzin. Nie bez znaczenia jest także data premiery – 29 sierpnia. Wpisuje się ona w czas obchodów rocznicy likwidacji łódzkiego getta, z którego Bajgelman został wywieziony w ostatnią podróż swojego życia.
„…Bóg zamknął świat i wszędzie jest noc…” słowa jednej z jego piosenek powstałych w łódzkim getcie mówią wszystko, tworzą tragiczny obraz czasów i ostatnich lat życia wielkiego żydowskiego artysty.

W niezwykłym, muzycznym wydarzeniu, jakim będzie „Get to Tango”, znajdą się legendarne kompozycje Bajgelmana z getta m.in. „Nit kajn rożinkes”, „Kinder jorn”, „Mach cu di ejgelech”, a także popularne piosenki powstałe tuż przed wojną, m.in. „Grzech”, „Ich ganwe in der nacht”, „Jidn szmidn”, które często gościły na scenach w gettach Łodzi czy Warszawy.

Pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem wydarzenia „Get to Tango” jest Miron Zajfert, autor wielu interesujących telewizyjnych i teatralnych inscenizacji muzycznych. Twórca festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Gospodarze:
Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi

Partner:
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dofinansowano ze środków:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urząd Miasta Łodzi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380