NOC ZMYSŁÓW. PIKNIK Z OKAZJI LETNIEGO PRZESILENIA

There is no translation available.

Zapraszamy na NOC ZMYSŁÓW zapowiadającą Festiwal Łódź Wielu Kultur. Z okazji letniego przesilenia, w atmosferze pikniku w Parku Ocalałych, spotkajmy się 23 czerwca w godz. 16:00-21:00 by być ze sobą, w kontakcie z przyrodą. By wspólnie tworzyć przestrzeń do myślenia o tym, gdzie – w Łodzi, mieście wielu rzek – jest woda? 

Czym dziś jest możliwość spotkania przy żywym ogniu?
Będziemy tańczyć, śpiewać, pleść wianki i bransoletki, robić lampiony, kadzidła i tatuaże.

Wierzymy, że w świecie wojen i kryzysów ekologicznych wspólnotowe działania związane zarówno z obrzędowością, jak i obcowaniem ze sztuką, niosą nam otuchę, nadzieję i ocalenie. Że wspólnie możemy wyobrazić sobie miasto przyszłości – oparte na empatii, trosce o każde istnienie, dialogu między kulturami ludzkimi i nieludzkimi.

„Łódź Wielu Kultur: Noc Zmysłów” to pierwsze z cyklu wydarzeń artystycznych i społecznych zapowiadających Festiwal Łódź Wielu Kultur (wcześniej Festiwal Łódź Czterech Kultur), który odbędzie się w dniach 4-13 października 2024. Festiwal jest organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 PROGRAM:

STOISKA WARSZTATOWE(warsztaty odbywają się w turach co 0,5 lub godzinę) // STOISKA Z ATRAKCJAMI:

/// 16:00-19:00 Warsztaty o zwierzętach wokół nas

Noc Przesilenia letniego jest szczególnym czasem, podczas którego człowiek skupia się bardziej na naturze. Owady, ślimaki czy wije funcjonują w naszym otoczeniu, jednak często ich nie zauważamy. Niektóre z nich stały się podstawą legend lub elementami mitologii, które stymulowały wyobraźnię naszych przodków oraz oddziałują na nas dziś. Zapraszamy do poznania różnorodności otaczającego nas świata bezkręgowców oraz poznania ciekawostek na temat ich wpływu na kulturę. Kto wie... Być może okaże się, że nawet w naszych łódzkich rzekach skrywają się mitologiczne bestie?
Dzięki studentom i studentkom z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, a właściwiej członom i członikiniom Sekcji Zoologii Bezkręgowców SKNB UŁ będą mieli Państwo okazję do przyjrzenia się bliżej zwierzętom bezkręgowym w ich naturalnym środowisku  ściółka, kora, patyki, woda! Biolodzy opowiedzą także o świetlikach oraz kwiatach używanych do plecenia wianków podczas nocy świętojańskiej! 
Wstęp wolny!

/// 16:00-19:00 Juka Wianki

Nieodłącznym elementem Nocy Świętojańskiej są wianki. Proces ich plecenia może wydawać się skomplikowany, jednak pod okiem profesjonalnej artystki nie jest to nic trudnego. Podczas Pikniku będziecie mogli stworzyć swój własny, nie powtarzalny wianek z różnego rodzaju kwiatów! Warsztat poprowadzi Ewa Maruszewska – artystka, florystka.
Wstęp wolny!

/// 16:00-19:00 Warsztat z robienia lampionów 

Podczas warsztatu uczestnicy wykonają lampiony ze słoików, które zostaną ozdobione gałązkami, suszonymi roślinami, koralikami, papierem, koronkami i sznurkiem. Po zrobieniu własnego lampionu będzie można wraz z innymi "ponieść światło". Warsztat poprowadzi Jolanta Królicka – artystka plastyk. 
Wstęp wolny!

16:00-19:00 Warsztat z kadzideł / BRAK JUŻ WOLNYCH MIEJSC. TAKŻE LISTY REZERWOWE SĄ WYPEŁNIONE PO BRZEGI
Zanurz się w magicznej atmosferze nocy świętojańskiej i naucz się, jak własnoręcznie tworzyć aromatyczne kadzidła z lokalnych ziół.

Odkryjesz sekrety tradycyjnych receptur oraz dowiesz się, jak wykorzystać kadzidła w codziennym życiu do relaksu, medytacji i oczyszczania przestrzeni.
W programie: wprowadzenie do aromatycznego świata ziół i aromaterapii, praktyczne warsztaty tworzenia kadzideł ziołowych. Nie przegap okazji, by celebrować najkrótszą noc w roku w towarzystwie natury i wspaniałych ludzi! Warsztat poprowadzi Monika Opieka – artystka olfaktoryczna oraz perfumiarka. 
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY 


16:00-19:00 Tatuaże z henny

Podczas Pikniku będziecie mogli zrobić sobie tatuaż z henny. Sposród wielu wzorów będzie można wybrać ten, który najbardziej do Was pasuje. Tatuaże będą robione przez grupę trzech kobiet z Indii, które są "Heena artists", a są to: Eram Ansari, Avni Jain, Simme Kazi. 
WSTĘP WOLNY.

21:00: Fire show

Fireshow jest niezwykle widowiskowym show, charakteryzujące się ogromną dynamiką. Stworzone z miłości do tańca i sztuki cyrkowej.
Pokaz miesza ze sobą pierwotny żywioł ognia z efektami specjalnymi-pirotechniką. Dziewczyny w niezwykłym tańcu nawiążą do naszych słowiańskich korzeni dodając szczyptę nowoczesnej energii i dźwięku. To połączenie sprawi że nie da się oderwać wzroku od pokazu, a emocje zostaną z Wami na długo. Przed Wami wystąpi grupa fireshow Spirit of Fire w składzie: Patrycja Hajdys oraz Wiktoria Borkowska.

– Nasze łączne doświadczenie w sztuce kręcenia ogniem jest już dawno pełnoletnie. Obie zakochałyśmy się w żywiole ognia od pierwszego wejrzenia. Tworzenie pokazów oraz występy na scenie są naszą pasją i sposobem na życie. Oprócz pokazów fireshow zajmujemy się również sztukami cyrkowymi takimi jak żonglerka czy szczudlarstwo. Poza pokazami w życiu codziennym, zajmujemy się edukowaniem dzieci oraz zaszczepieniem w nich ciekawości do otaczającego na świata. Uważamy że sztuka i wyobraźnia jest niezbędna w rozwoju człowieka – mówią artystki. 
WSTĘP WOLNY!

16:00-19:00 Warsztat tkania na palcach ochronnych bransoletek / BRAK JUŻ WOLNYCH MIEJSC. TAKŻE LISTY REZERWOWE SĄ WYPEŁNIONE PO BRZEGI
Stwórz razem z Jarosłowianką swoją własną bransoletkę/pasek ochronny – amulet utkamy własnoręcznie na palcach. Według starosłowiańskich (białoruskich) zwyczajów ludzie świętując przesilenia i równonoce tkali dla siebie specjalne paski/bransoletki, tak aby zapewnić sobie ochronę na kolejne miesiące. Używali przy tym trzech podstawowych kolorów: czerwonego, białego i czarnego. Każdy z kolorów według niektórych podań symbolizuje odpowiednio: biały – przejście (rytuał przejścia, np. narodziny, zaślubiny, przemiana, śmierć); czerwony – ogień, życie; czarny – ziemia, woda, życie. Dzięki własnoręcznie utkanej bransoletce do kolejnej równonocy na pewno poczujesz się bezpiecznie. Warsztat poprowadzi Jarosława Druch – specjalistka w gimnastyce słowiańskiej oraz tworzeniu tradycyjnych bransoletek. 
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY 


ARTYSTYCZNY PROGRAM WYDARZENIA: 

/// 16.00-21.00 400 METRÓW KWADRATOWYCH NADZIEI – inauguracja projektu teatralnego w reżyserii Michała Zadary 

W czasie Pikniku pragniemy zainicjować – w Parku Ocalałych – projekt ocalania natury. Pozostawiamy do jej dyspozycji pas zieleni o powierzchni 400 m2. Niech toczy się na nim dzikie życie biologiczne – nienaruszone przez człowieka. Zapraszamy do aktywnej nieingerencji i obserwowania, co dzieje się w trawie i ponad nią: dziś, jutro i w ciągu kolejnych lat. Zdawajcie nam relacje z obserwacji przyrody i swoich odczuć: www.lodzwielukultur.pl/nadzieja

 

Michał Zadara – reżyser znany ze znakomitych adaptacji klasycznej i współczesnej literatury, ale także z odważnych, eksperymentalnych przedstawień – w trakcie Festiwalu Łódź Wielu Kultur zrealizuje spektakl, w którym największą rolę odegrają nie-ludzcy performerzy: rośliny, bezkręgowce, małe ssaki, słońce, ziemia, woda... Punktem wyjścia w myśleniu o projekcie były dla artysty praktyka i badania Isabelli Tree – pisarki i działaczki ekologicznej propagującej działania na rzecz rozwoju dzikich biosfer na zagospodarowanych wcześniej terenach. W trakcie Festiwalu Łódź Wielu Kultur  na wyznaczonej przestrzeni 400 m2  odbędzie się artystyczne podsumowanie zapoczątkowanych działań (a raczej ludzkich nie-działań) w dwóch odsłonach... O których więcej dowiecie się już wkrótce. 

 
MUZYCZNY PROGRAM WYDARZENIA: 

 /// 16:00-19:00 / DJ Kat:ya
DJ Kat:ya to zakochana w wolniejszych elektronicznych brzmieniach łodzianka, od dwóch lat opowiadająca swoje muzyczne historie zza konsolety. Zgrabnie porusza się między łagodnymi organicznymi dźwiękami a mocniejszym beatem, tworząc spójną opowieść, a całość okraszając etnicznymi inspiracjami z całego świata. 

 /// 19:00 / Muzyczny rytuał przejścia / Cossus Cossus

Członkowie składu to Adam Lewartowski, Karolina Finc, Łukasz Trzaska
Cossus Cossus zaprosi nas do wspólnego doświadczenia uzdrawiającej mocy muzyki transformującej w postaci improwizowanego koncertu. Podążając za rytmem naszych oddechów i korzystając z pomocy m.in. mis tybetańskich, Shrutti boxa i innych dalekowschodnich instrumentów, zanurzamy się w głębiny oczyszczającej wibracji dźwiękowej. Muzyka, tworzona w czasie rzeczywistym, będzie odpowiadać na zmieniające się potrzeby i emocje zgromadzonych osób, prowadząc nas przez symboliczne etapy przemiany i odrodzenia. Poprzez uważne słuchanie i włączanie się do improwizacji muzycznej, będziemy skupiać uwagę na obecnym momencie, co umożliwi nam lepsze zanurzenie się w rytuale oraz zrozumienie jego symbolicznego znaczenia. 


/// 20:00 / Koncert zespołu Sutari 
Zespół Sutari tworzą Basia Songin (śpiew, Wilk, Sowa, bębny, looper), Kasia Kapela (śpiew, skrzypce, kankles, bębny, beatbox), Dobromiła Życzyńska (śpiew, skrzypce, bębny). Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni i komponują własne utwory, oparte na różnorodnych kobiecych tradycjach muzycznych. 
Na koncercie w Łodzi zespół Sutari wykona piosenki z repertuaru „Siostry rzeki” oraz premierowego albumu „#kołysankidlaświata, w którym artystki tkają pieśni, przeganiają zło, wzywają do pokoju.

 

 

STOISKA W STREFIE GASTRO (czynna w godzinach Pikniku)

Wegańskie jedzenie – więcej informacji wkrótce!

NieWinni
Podczas Pikniku będzie okazja do wypicia dobrego wina oraz prosecco, które będą zapewnione dzięki naszej łódzkiej winiarni NieWinnym! 

Łódzka Woda Najlepsza // Stoisko ZWiK
Podczas Pikniku będziecie mięli okazję do odpoczynku i nawodnienia się łódzką wodą. Będzie ona dostępna przez cały czas trwania wydarzenia.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380