Materiały zamieszczone na stroniesą dostępne na licencji
CC-BY-NC-ND3.0 Polska
Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”
W roku 2017 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana realizuje nowy projekt edukacyjny, w całości poświęcony dzieciom. Poruszamy w nim tematy związane z dzieciństwem na przestrzeni wieków, powstawaniem Praw Dziecka oraz opisujemy warunki w jakich muszą dosrastać dzieci z całego świata.
Projekt edukacyjny "Raport 2017: Dzieci" jest naszym sposobem na upamiętnienie trzech tragicznych wydarzeń z Litzmannstadt Getto.
W styczniu 1942 roku Niemcy zlikwidowali Obóz romski w Litzmannstadt Getto. 5000 Romów i Sinti z Burgenlandu (pogranicze węgiersko - austriackie) zostało przetransporotwanych do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Ponad połowę zamordowanych stanowiły dzieci do 13. roku życia.
We wrześniu 1942 roku z Litzmannstadt Getto do obozu zagłady Kulmhof wywieziono około 15 000 osób niezdolnych do pracy. Były to dzieci do 10. roku życia oraz dorośli powyżej 65. lat. W ten sposób naziści zamienili Getto w ogromny obóz niewolniczej pracy.
W grudniu 1942 roku na terenie Litzmannstadt Getto powstał Obóz dla Dzieci Polskich, zwany potocznie Obozem przy ul. Przemysłowej. Przez obóz przeszło około 3 000 polskich dzieci w wieku od 2 do 16 lat. W tragicznych warunkach, pod okiem sadystycznych strażników, zmuszano w nim dzieci do pracy na potrzeby Wermachtu.
Rocznice tych straszliwych wydarzeń skłoniły nas do zadania sobie pytania: Czy dzisiaj przestrzegane są prawa dziecka? Czy dzieci i młodzież w ogóle znają swoje prawa?
Młodzież biorąca udział w projekcie też zmierzyła się z tymi pytaniami. Z własnej inicjatywy, popychana wrodzoną ciekawością zagłębiała się w przeróżne historie związane z prawami dziecka. Ich łamaniem i walką o ich przestrzeganie.
Efektem tych poszukiwań będą 3 numery gazety "Raport 2017: Dzieci" całkowicie wykone przez młodzież. W gazetach poruszone zostaną bardzo trudne tematy, często ignorowane przez świat dorosłych. Gazety będą dostępne poniżej.
W tegorocznym projekcie zdecydowaliśmy się zrobić krok dalej i nie zajmować się tylko terią praw dziecka. Współnie z Domami Małego Dziecka w Łodzi zajmiemy się potrzebami najmłodszych, a często już ciężko doświadczonych przez los ludzi.
Poniżej przedstawiamy kilka przykłądowych artykułów. Gazety w formie online można przeczytać w dziale PUBLIKACJE ONLINE w kategorii MULTIMEDIA.