Projekty zrealizowane w 2020 r.

There is no translation available.

Pamięć wojny. Obchody 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Projekt dotyczył uczczenia obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej a także 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Dla upamiętnienia powyższych rocznic obok uroczystości oficjalnych i religijnych odbywających się na Cmentarzu Żydowskim i Stacji Radegast zrealizowano wyjątkowy koncert: "Ptaki smutku", na kanwie twórczości urodzonego na Bałutach, Ocalałego z łódzkiego getta, Jeszajahu Szpiegla. Obchody uświetniła również seria wydarzeń towarzyszących, jak spotkania, wykłady, spacery, jednak w związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią, były one nagrywane wcześniej i odtwarzane w Internecie w tradycyjnym czasie odbywania się obchodów rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

Celem projektu jest upamiętnienie ofiar getta łódzkiego oraz spopularyzowanie i upowszechnienie wiedzy o miejscu pamięci jakim jest obszar Litzmannstadt Getto wraz z cmentarzem żydowskim znajdującym się na jego terenie, upowszechnienie historii Litzmannstadt Getto.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 62 240 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 105 240 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Festiwal Łódź Czterech Kultur

W ramach projektu zrealizowana została kolejna edycja festiwalu, którego ideą jest budowanie nowoczesnej miejskiej tożsamości wokół wartości takich jak różnorodność, tolerancja i zrozumienie bez uprzedzeń. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka. Edycja 2020 odbywała się pod hasłem "Przyszłość bez powrotu", które to hasło przybliżone zostało głównie przez wydarzenia muzyczne.
W czasie kilkudniowego święta kultury zaprezentowano unikalne wydarzenia o wysokich walorach artystycznych, w tym 14 premier. W Łodzi zaprezentowali się wybitni współcześni artyści zarówno z Polski jak i ze świata.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowanie MKiDN: 300 000 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 463 245 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

Logotypy: MKiDN i Łódź (jak w 2019).

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Marzenie Abramka

Projekt dotyczył nietypowej wystawy, której motywem przewodnim będzie wiersz pt. „Marzenie” Abramka Koplowicza, żydowskiego chłopca tworzącego utwory poetyckie w łódzkim getcie. Koncept instalacji i jej scenariusz oraz warsztaty edukacyjne i muzyczne, które jej towarzyszyły, miały na celu interakcję z odbiorcą, pobudzenie go do formułowania własnych marzeń, kreatywności, wiary w sprawczość swoich działań, a także przybliżenie historii autora wiersza i losu dzieci w czasie II wojny światowej. Wystawa jest rodzajem "sensorycznego placu zabaw" o marzeniach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MKiDN: 51 660 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 69 010 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Chava Rosenfarb „Bociany”

Projekt dotyczył przetłumaczenia z języka jidysz i wydania po raz pierwszy w języku polskim wartościowej artystycznie i poznawczo powieści Chavy Rosenfarb "Bociany. Opowieść o sztetlu" (1000 egz.). Książka opowiada o niewielkim polsko-żydowskim miasteczku z początku XX wieku i nawiązuje do losów bohaterów wcześniej wydanej trzytomowej powieści „Drzewo życia”. Opublikowanie (także w formie ebooka) wybitnej, nagradzanej na świecie prozy, niedostępnej dotąd w Polsce, stało się okazją do wzbogacenia wiedzy o wielokulturowej, przedwojennej Polsce szerszemu gronu czytelników. Zadanie ukierunkowane było na propagowanie literatury o wybitnych walorach artystycznych, przybliżającej również historię Polski, nie mieszczącej się w realiach rynku komercyjnego. Projekt realizowany w cyklu dwuletnim 2020-2021.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. MKiDN: 38 000 PLN brutto. Całkowita wartość zadania: 86 500 PLN brutto.

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

MKIDN dofinansowanieuml dofinansowano

Nie tylko szablą – piórkiem i tuszem w walce z najeźdźcą

Celem projektu było zwiększeniem świadomości mieszkańców województwa łódzkiego na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości, poprzez podkreślenie roli jaką odegrały w tym procesie postaci związane ściśle z naszym regionem. Zorganizowana została wystawa poświęcona niezwykłej postaci łodzianina - Artura Szyka, artysty grafika, ilustratora książek, karykaturzysty, polskiego patrioty. Wystawa pokazana została w Łodzi, Koluszkach i Zgierzu i była wzbogacona broszurą i serią reprodukcji grafik Szyka z okresu wojny bolszewickiej. Zorganizowana została również gra miejska oraz seria działań edukacyjnych.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Kwota dofinansowania 34 400 PLN brutto.

Niepodległauml dofinansowano

Wydanie książki Romana Kenta pt. "Jedynym wyjściem była odwaga"

Projekt dotyczy wydania autobiograficznej książki Romana Kenta Courage Was Only Option, w 95 urodziny autora, łodzianina, Ocalałego z łódzkiego getta, osoby bardzo ważnej dla pamięci i historii zarówno Łodzi jak i Polski, jak i polsko żydowskich relacji.

Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w wysokości 31.286,14 zł.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Wirtualne Centrum Dialogu

Projekt polegał na zmodyfikowaniu strony internetowej Centrum Dialogu w celu przystosowania działalności instytucji do sytuacji ogólnego zamknięcia wymuszonego epidemią. W tym celu zmodyfikowano katalog dostępnych zasobów do prezentacji online, dodano wirtualny spacer obejmujący przestrzeń Parku Ocalałych i budynku Centrum Dialogu wraz ze znajdującymi się w nim ekspozycjami, stworzono internetową przestrzeń edukacyjną umożliwiającą prowadzenie działalności edukacyjnej online.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci w wysokości 61000 PLN. Całkowita wartość zadania 68200 PLN.

MKIDN, NCK. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura w sieci".

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380