Dni Kultury Niemieckiej - Kulturalia 2012

 dknZapraszamy na czwarte tegoroczne Kulturalia.
Dni Kultury Niemieckiej zamykają w tym roku cykl "Kulturalia"
19 - 21 października 2012
Dni Kultury Niemieckiej - Kulturalia 2012

 

W tym roku kombinacja: jesień i kultura Niemiec nie będzie kojarzyć się jedynie ze świętem piwa - Oktoberfest.
Zapraszamy na Dni Kultury Niemieckiej organizowane przez Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana w ramach cyklu Kulturaliów, które odbędą się w dniach: 19.-21. października.
W ciągu tych trzech dni zaprezentujemy nową, modną, niezależną, a nawet wywrotową kulturę niemiecką. Chcemy przybliżyć polskiej widowni wydarzenia filmowe, muzyczne i teatralne, o których jest w Niemczech głośno i które mają szerokie grono fanów, nie tylko w swoim kraju, ale w całej Europie.

Bilety są do kupienia w Strefie Biletów (ul. Piotrkowska 59)

Dni Kultury Niemieckiej - Kulturalia 2012 wspiera szkoła językowa

Didactica Deutsch

 

PROGRAM

19 października (piątek)

Nosferatu – Symfonia Grozy
Widowisko z muzyką na żywo przygotowane przez Teatr BARAKAH z Krakowa oraz zespół CINEMA PARADISO.
MIEJSCE: klub DOM, ul. Piotrkowska 138/140
DATA: 19 października, godz. 20.00
WSTĘP: 10 PLN


Cinema Paradiso swoim opracowaniem przenosi widowisko Nosferatu w nowe obszary percepcji, operując szerokim spektrum muzycznym, poczynając od nastrojowych utworów wykonywanych na wiolonczeli i akordeonie, poprzez elektroniczne, generowane na syntezatorach dźwięki oraz specyficzne wykorzystane instrumenty perkusyjne.
Gościnnie do filmu udzielił głosu znakomity krakowski aktor, związany między innymi z Teatrem BARAKAH, Kajetan Wolniewicz.
Muzycy zespołu dali się wcześniej poznać współpracując z Maciejem Maleńczukiem w jego zespołach oraz przy tworzeniu spektaklu Bal u Wolanda wystawianego na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz wielu innych produkcjach muzycznych. Jeden z twórców na stałe współpracuje z Teatrem BARAKAH, będąc producentem oraz kompozytorem muzyki do spektakli.

20 października (sobota)

„Niemcy – kraj 7500 gatunków piwa” wykład o piwie
MIEJSCE: pub Eclipse, ul. Piotrkowska 80
DATA: 20 października, godz. 11.00
WSTĘP: 5 PLN

Wykład poświęcony najbardziej niemieckiemu trunkowi, który poprowadzi Wielki Mistrz Bractwa Piwnego – Marek Suliga. Będzie też okazja, aby spróbować najbardziej znanych rodzajów niemieckich piw. Nie zapominamy o święcie piwa – Oktoberfest. Nie bez powodu nasza impreza odbywa się właśnie w październiku.


pokaz filmów Hansa Weingartnera – cz. I

W Miejskim Punkcie Kultury Prexer-UŁ odbędzie się przegląd filmów jednego z ciekawszych niemieckich reżyserów młodego pokolenia - Hansa Weingartnera.

"Biały szum"/"Das Weiße Rauschen" (106 min.)
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 20 października, godz. 13.00
Wstęp wolny


Jego debiut fabularny - Biały szum - z doskonałym Danielem Brühlem w roli głównej, w niezwykle sugestywny sposób opowiada historię chłopaka wyalienowanego ze świata z powodu jego choroby psychicznej - schizofrenii. Weingartner wydobywa na wierzch wyimaginowane głosy z głowy bohatera, przez co stają się one słyszalne dla widza.

"Free Rainer"/"Free Rainer – Dein Fernseher lügt" (138 min.)
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 20 października, godz. 15.00
Wstęp wolny


Kolejny po Edukatorach film - Free Rainer - w przewrotny sposób ukazuje kres terroru telewizji. Główny bohater - Rainer - odnoszący sukcesy i pozbawiony jakiejkolwiek uczciwości producent filmowy pewnego dnia, w wyniku wypadku samochodowego, przechodzi silny wstrząs i postanawia zmienić oblicze niemieckiej telewizji. W tym, mocno ironicznym i przerysowanym filmie, Weingartner proponuje widzowi realizację inteligentnego sabotażu, który ma przywrócić telewizji prawdziwą kulturę, z Fassbinderem i Herzogiem na czele.

"Hütte im Wald" [tytuł alternatywny "Die Summe meiner einzelnen Teile"] (109 min.)
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 20 października, godz. 17.30
Wstęp wolny


Najnowszy film Weingarntera – Hütte im Wald, mający swoją premierę na London Film Festival i doceniony na Festiwalu Filmów Niemieckich w Moskwie, pokażemy jako pierwsi w Polsce. Reżyser po raz kolejny kreuje tu sylwetkę bohatera poza światem, świadomie rezygnującego z "mieć" na rzecz "być".

Touchy Mob i Blisko Pola
MIEJSCE: klub DOM, ul. Piotrkowska 138/140
DATA: 20 października, godz. 21.00
WSTĘP: 5 PLN


Touchy Mob tworzy kameralną folkowo-elektroniczną muzykę o niepowtarzalnym klimacie. Muzyk gościł już w Polsce i zdążył sobie zdobyć wielu fanów także w naszym krajów. Wydarzenie to z pewnością przyciągnie wielu fanów nowej niezależnej muzyki.
Touchy Mob to nazwa, pod którą ukrywa się berliński multiinstrumentalista Ludwig Plath, z wykształcenia pianista. Jego muzyka charakteryzuje się niezwykle interesującym połączeniem alt-folkowych brzmień, przywołujących na myśl Devendrę Banharta, z elektronicznymi podkładami, momentami zahaczającymi o minimal-techno. Dostrzec u niego można również wpływy takich artystów jak Atlas Sound, Grizzly Bear czy Bon Iver.
Na swoich występach Touchy Mob używa komputerowo generowanych sampli, łącząc je z brzmieniami gitary i ukulele. Całości dopełnia głęboko emocjonalny głos Platha. (http://www.uwolnijmuzyke.pl/touchy-mob-z-berlina-do-polski)

Koncert muzyka z Niemiec poprzedzi występ łódzkiego zespołu Blisko Pola.
Grupa powstała w 2008 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Piotra Kwietniewskiego. W składzie występują: altowiolistka Ewa Kozioł, grający na klarnecie i syntezatorze Paweł Cieślak (TRYP, Fonovel) oraz perkusista Piotr Gwadera (L.Stadt). Kwartet z wielkim uczuciem łączy balladę z rockiem, jazz z ambientem, trans z bluesem. Blisko Pola zabiera słuchacza w eteryczną i bezpretensjonalną wyprawę po najbardziej intymnych zakamarkach stworzonego przez siebie świata. (http://www.t-mobile-music.pl/profil/blisko-pola,15664.html)

21 października (niedziela)

Spacer niemieckimi śladami po Łodzi
prowadzenie - Joanna Podolska
MIEJSCE: start: Pl. Zwycięstwa 1
DATA: 21 października, godz. 12.00
Wstęp wolny

Dyskusja o młodym kinie niemieckim
prowadzenie - Konrad Klejsa
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 21 października, godz. 17.00
Wstęp wolny

pokaz filmów Hansa Weingartnera - cz. II

Deutschland 09 - 13 kurze Filme zur Lage der Nation (151 min.)
MIEJSCE: Miejski Punkt Kultury Prexer-UŁ, ul. Pomorska 39
DATA: 21 października, godz. 19.00
Wstęp wolny


Deutschland 09 - 13 kurze Filme zur Lage der Nation jest ciekawym przykładem spojrzenia na nowe Niemcy – w sześćdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, 40 lat po strajkach studenckich w 1968, 30 lat po „niemieckiej jesieni” 1977, 20 lat po upadku muru berlińskiego w 1989. Film proponuje oryginalną perspektywę - czasem gorzką, a czasem zabawną diagnozę nowego pokolenia Niemców. Film otwiera szerokie pole do dyskusji, nie tylko na temat niemieckiego kina, ale i problemów społeczno-politycznych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380