Weekend otwarcia wystawy „Elementarz empatii”

15 października zapraszamy do Centrum Dialogu na uroczyste otwarcie wystawy „Elementarz empatii”, która powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin. Ekspozycja jest zaproszeniem dla dzieci (5-10 lat) i bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii. Od 16 października wystawa będzie czynna w godzinach pracy Centrum.
W ten weekend odbędą się także warsztaty rodzinne, które towarzyszą otwarciu wystawy oraz gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę osobom i organizacjom zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom.
Wszystkie działania są częścią programu obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Po dokonaniu rezerwacji otrzymają Państwo maila z informacją potwierdzającą udział w wydarzeniu, a w przypadku braku miejsc wpisania na listę rezerwową.
 
Program weekendu otwarcia wystawy „Elementarz empatii”:
 
15 października 2022
godz. 12:00 / wiek uczestników: 6+ wraz z opiekunami
„Festiwal potrzeb” – warsztaty plastyczne / Prowadzenie: Katarzyna Witt
Warsztaty na wystawie „Elementarz empatii” z projektowania uniwersalnego, bazujące na fragmentach publikacji internetowej „Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności”. Porozmawiamy o społecznej różnorodności i ludzkich potrzebach. Zastanowimy się nad tym, co to znaczy projektować i co projektowanie ma wspólnego z potrzebami. Sprawdzimy, jak można na nie odpowiadać oraz w jaki sposób projektowanie nie tylko rozwiązuje pewne problemy, ale też czyni przestrzeń i świat bardziej dostępnymi.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: brak miejsc
 
godz. 16:00 / wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami
Wernisaż wystawy „Elementarz empatii”
Czy wiecie, że w Centrum Dialogu pojawią się nowi mieszkańcy i specjalna przestrzeń dla dzieci oraz bliskich im dorosłych? Zapraszamy Was na wystawę „Elementarz empatii”. Spotkacie tam m.in. Alę z psem Asem. Opowie ona o Alinie Margolis-Edelman – lekarce, przyjaciółce dzieci, superbohaterce, która pomagała ludziom na całym świecie. Jej mocą była empatia.
Ale co to jest empatia? I po co? Trudno dowiedzieć się tego z podręczników. Dlatego – by zbadać tę supermoc – wraz z Alą zabierzemy Was na wyjątkowy plac zabaw. Stworzymy tam przestrzeń do przyglądania się sobie i swoim emocjom. Będziemy pytać o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt i natury. Będziemy inspirować do zabawy i refleksji na temat empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście i na wsi.
Wystawa „Elementarz empatii” to opowieść o tym, że nasza postawa na co dzień ma wpływ na relacje i rozwój człowieka. O tym, że każdy z nas może zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.
Kuratorki: Kamila Majchrzycka-Szymańska, Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya
Ilustracje: Aleksandra Cieślak
Projekt: Teren Studio
Patronat honorowany: Ambasador Francji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Ortomedis, Sunride Medical, Forbo, Good Wood, Kokodyl
Matronat medialny: Kosmos dla dziewczynek
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: brak miejsc 
 
godz. 17.00 / wydarzenie dla osób dorosłych
Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman
Z okazji Roku Aliny Margolis-Edelman w Centrum Dialogu w Łodzi odbędzie się gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę osobom i organizacjom zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom.
W programie gali zaplanowano m.in. spotkanie z Laureatami/kami, koncert duetu harfowo-wiolonczelowego w wykonaniu Anny Furkałowskiej & Joanny Kamińskiej oraz rozmowę „Co to znaczy, być jak Alina?” z udziałem:
- Agnieszki Holland – najbardziej rozpoznawalnej polskiej reżyserki na świecie, która przyjaźniła się z Aliną, i która od początku przewodniczy Kapitule Nagrody Jej imienia;
- Moniki Sajkowskiej – bliskiej współpracowniczki Aliny, obecnie prezeski Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę;
- Michała Szymańczaka – jednego z założycieli naszej Fundacji, który był wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem Aliny.
 
16 października 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 8-13 lat wraz z opiekunami
„Bohaterowie potrzebni od zaraz” – warsztat/spacer / Prowadzenie: Anna Jurek
Zaczniemy na pewno od Aliny, tej z Elementarza. Ale takich dziewczynek i chłopców na świecie było i jest wiele. Czy lepszym świat czynią zwyczaje osoby, które podejmują niezwykłe wyzwania, czy może superbohaterki i bohaterowie, którzy rodzą się z super mocami? A może każda i każdy z nas ma super moc, ale o niej nie wie? Jak ją zatem odnaleźć?
Start spaceru: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: brak miejsc 
 
„Elementarz empatii” to nie tylko wystawa, ale cały program artystyczno-edukacyjny, który powstał w Centrum Dialogu w ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman. Do grudnia w poszczególne weekendy zaplanowaliśmy wydarzenia dla rodzin (dzieci w wieku 3-10 lat): interaktywne spektakle oraz warsztaty plastyczne, filozoficzne, sensoryczne czy zajęcia terenowe. Będzie to okazja do rozmowy o emocjach, do poznania świata z perspektywy osób z niepełnosprawnościami, do wsłuchania się w potrzeby przyrody.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380