„WE” World Orchestra. Grzech Piotrowski – koncert otwarcia Festiwalu Łódź Wielu Kultur 

Od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza na Festiwal Łódź Wielu Kultur. Festiwal jest najważniejszym świętem kultury miejskiej w Łodzi. 23. edycja odbędzie się w nowej odsłonie – pod zmienioną nazwą i w formule opartej na szerokim zrozumieniu, czym jest współczesna wielokulturowość Łodzi. Tegoroczny Festiwal zainauguruje koncert World Orchestra. Grzech Piotrowski „WE", będący silnym głosem artystek i artystów z całego globu niosących przesłanie pokoju ponad podziałami.

Festiwal Łódź Wielu Kultur (od 2002 roku Festiwal Dialogu Czterech Kultur, a w latach 2009-2023 Festiwal Łódź Czterech Kultur) zaistniał niemal ćwierć wieku temu – w czasie, gdy Łódź wydobywała się z ekonomicznego i społecznego kryzysu, wywołanego bolesnym procesem transformacji. Festiwal przywracał łodzianom dumę ze swojego miasta, a przyjezdnym udowadniał, że jest ono miejscem wyjątkowym, którego oryginalna kultura wciąż czeka na odkrycie i docenienie. Przypominał, że historię Łodzi tworzyli pospołu Żydzi, Niemcy, Polacy, Rosjanie i przedstawiciele wielu innych nacji. Był świętem różnorodności i międzykulturowego dialogu. 

Przez ponad dwie dekady trwania Festiwalu w Łodzi zmieniał się charakter miejskiej wspólnoty – ulice znów, jak przed stu laty, stają się wielojęzyczne. O głos i widoczność w demokratycznym polis dopominają się kolejne dotąd marginalizowane społeczności.

Jednocześnie wraz ze zmieniającym się światem, zmienia się nasze rozumienie kultury. Tożsamości kulturowej nie można dziś łączyć jedynie z poczuciem przynależności do etnicznej, narodowej czy religijnej wspólnoty. Dlatego organizatorzy chcą przedstawić współczesną Łódź jako przestrzeń, w której koegzystują ze sobą – i wzajem się przenikają – nie tylko kultury ukraińska, polska czy romska, ale także feministyczna, queerowa, ludowa, osób z niepełnosprawnościami, ekologiczna, kultura dzieci i młodzieży.

Jak co roku Festiwal będzie miejscem spotkania i współpracy osób artystycznych reprezentujących szerokie spektrum twórczych dyscyplin: od teatru, performensu, filmu, literatury, poprzez muzykę, sztuki wizualne, aż po różne formy artystycznego aktywizmu. Przed publicznością festiwalową otworzą drzwi duże instytucje kultury, lokalnie organizacje non-profit, a także nieoczywiste dla prezentacji wydarzeń kulturalnych miejsca. Będzie to okazja do spotkania artystów i artystek cieszących się międzynarodowym uznaniem, jak i osób ważnych ze względu na swoją działalność na rzecz łódzkiej społeczności.

Nad kształtem merytorycznym i artystycznym Festiwalu Łódź Wielu Kultur 2024 czuwa zespół programowy w składzie: Agata Siwiak, Jarosław Suchan, Marcin Tercjak, Joanna Podolska Płocka, Kamila Majchrzycka-Szymańska, Aleksandra Shaya, Karolina Krauze-Strzelec, Anna Mrozińska-Szmajda. Autorem nowej identyfikacji graficznej jest łódzkie studio graficzne Fajne Chłopaki. 

„WE” World Orchestra. Grzech Piotrowski – koncert otwarcia Festiwalu Łódź Wielu Kultur 

4 października o godz. 20.00 w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) zabrzmi koncert „WE” World Orchestra. Grzech Piotrowski. World Orchestra to międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. Orkiestrę, której pomysłodawcą i liderem jest Grzech Piotrowski, tworzy kilkadziesiąt osób różnych narodowości, którzy często są wirtuozami nietypowych instrumentów. 

Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 to czas na reaktywację World Orchestry w nowym formacie pod wymownym tytułem „WE". Projekt „WE”, który powstaje specjalnie na Festiwal, będzie silnym głosem artystek i artystów z całego globu niosących przesłanie pokoju ponad podziałami. Materia, z którą zmierzy się Grzech Piotrowski, oscyluje wokół narastających problemów współczesnego świata. Dlatego projekt „WE” wpisuje się w założenia Festiwalu związane z budowaniem wspólnoty refleksyjnych i czujących ludzi, współodpowiedzialnych za przyszłość naszej planety.

Na scenie w łódzkiej Wytwórni zobaczymy kilkudziesięciu światowej sławy muzyków reprezentujących wiele kultur (również z regionów objętych konfliktami i działaniami wojennymi), m.in. z Norwegii, Węgier, Polski, Brazylii, Niemiec, Palestyny, Izraela, Ukrainy, Kuwejtu i Czech. 

Więcej o „WORLD ORCHESTRA. Grzech Piotrowski” można znaleźć na stronie: www.worldorchestra.com. Bilety na koncert w przedsprzedaży można kupić do 5 maja 2024 na stronie: https://www.bilety24.pl/koncert/1143-world-orchestra-grzech-piotrowski-we-koncert-otwarcia-festiwalu-lodz-wielu-kultur-103380?id=576113

-------------------------------------------

Festiwal Łódź Wielu Kultur jest współfinansowany z dotacji Miasta Łodzi w wysokości 620 000 zł oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w wysokości: Muzyka – 300 000 zł / Sztuki wizualne – 209 000 zł / Teatr – 70 000 zł / Mały Festiwal Łódź Wielu Kultur – 275 000 zł oraz dotacji Partnerów m.in. Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380