Niewidzialne Widzialnego // Anka Leśniak

19397018 1818063011544501 7021396030754519066 n

30 czerwca 2017 o godzinie 18.00 zapraszamy na performance i spotkanie z Anką Leśniak, autorką książki INVISIBLE inVISIBLE. NIEWIDZIALNE WIDZIALNEGO. Kobiety nieumiejscowione w historii. Instalacje artystyczne na opuszczonych budynkach.

O projekcie

Projekt Invisible inVisible /Niewidzialne Widzialnego. Interwencje artystyczne inspirowane biografiami zapomnianych kobiet. To wydarzenie z obszaru sztuki w przestrzeni publicznej artystki Anki Leśniak, składające się na cykl performance/działań site specific i spotkań promocyjnych książki, dedykowanych kobietom nieumiejscowionym w historii.

Anka Leśniak od 2009 pracuje nad tematyką dotyczącą biografii zapomnianych kobiet. Efektem jej pracy jest projekt Niewidzialne Widzialnego. Dotyka on historycznego statusu roli kobiety w Polsce, artystki, ale przede wszystkim mieszkanki związanej z przeszłością miasta, dzielnicy, regionu. Artystka kieruje do swojej publiczności pytanie o kondycję kobiecości dawniej i we współczesnym świecie. Leśniak tworzy w oparciu o aktualne zagadnienia nauk społecznych, sztuki, takich jak odmienność etniczna, gender, feminizm, wykluczenie czy ideologie.

O performance

Leśniak podczas każdej prezentacji książki, wykonuje towarzyszący jej performance, który stanowi uzupełnienie lub dalszy ciąg treści publikacji. Artystka wciela się w rolę bohaterek, powtarza charakterystyczne dla nich gesty, sytuacje, oddaje ich osobowość, posługując się rekwizytami pełniącymi rolę historycznych artefaktów. Niby ten sam performance, a jednak zależnie od kontekstu wybrzmiewa inaczej, tak jak książka po raz kolejny otwarta czytana jest na nowo.

O książce

Książka o tytule INVISIBLE inVISIBLE. NIEWIDZIALNE WIDZIALNEGO. Kobiety nieumiejscowione
w historii. Instalacje artystyczne na opuszczonych budynkach. to publikacja artystyczno/badawcza w której znajdziemy opowieści o czterech kobietach Michalinie Tatarkównie-Majkowskiej, Fifi Zastrow (związanymi
z Łodzią), Stanisławie Przybyszewskiej (związanymi z Gdańskiem), jak i Zofii Rojuk (związanej z Lesznem). Biografie postaci opisane są w na bazie tekstów literackich – ballad, „pamiętników”, artykułów z prasy archiwalnej, tekstów pisanych przez postaci). Prócz tej części „pamiętnikowej” Leśniak przywołuje historie m.in. modelek Danae Rembrandta, Wenus Tycjana, Maji Goyi, zapisy dyskusji z udziałem ekspertów i publiczności

PROJEKT:
Invisible inVisible /Niewidzialne Widzialnego. Interwencje artystyczne inspirowane biografiami zapomnianych kobiet.

ARTYSTKA:
Anka Leśniak

Anka Leśniak - artystka wizualna, działa przede wszystkim w takich dziedzinach jak: instalacja, performance, malarstwo rozszerzone, video-art. W swojej sztuce głównie zajmuje się historią kobiet i tworzy prace site-specific. W 2003 roku ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, w 2004 otrzymała dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. www.ankalesniak.pl oraz www.invisiblewomen.info

KURATORKA:
Magdalena Swacha

Magdalena Swacha Komborska - kuratorka/krytyk sztuki (Galeria [ON] w Poznaniu 2009/12; autorski program kuratorski), wykładowca promocji sztuki na UAP w Poznaniu i sztuki interaktywnej w przestrzeni miasta na UAM w Poznaniu. Od 2013 prowadzi Stowarzyszenie Publish Art. Obecnie realizuje kuratorski projekt książki „performatywnej” projektu Invisible inVisible /Niewidzialne Widzialnego. Interwencje artystyczne inspirowane biografiami zapomnianych kobiet. z artystką Anką Leśniak.

WYDAWCA:
Publish Art
www.publishart.com.pl

W rozmowie udział wezmą: Anka Leśniak, Ewa Kamińska-Bużałek, Karolina Jabłońska. Prowadzenie: Eliza Gaust.

Ewa Kamińska-Bużałek- łódzka działaczka społeczna, związana m.in. z Kolektywem Kobiety znad Łódki, który stara się ocalić od zapomnienia i popularyzować historię kobiet związanych z Łodzią.

Karolina Jabłońska - historyczka i krytyczka sztuki. W 2014 r. obroniła doktorat z nauk humanistycznych (specjalizacja: estetyka). Swoje zainteresowania koncentruje przede wszystkim wokół problemów związanych ze sztuką awangardową XX w. i jej relacjami z najnowszymi tendencjami w sztuce. Publikowała na łamach takich pism jak „EXIT. Nowa sztuka w Polsce”, „Sztuka i Dokumentacja”, „Orońsko”, „Format”, „Obieg.pl”.

Eliza Gaust - kulturoznawczyni, koordynatorka wydarzeń kulturalnych, obecnie pracująca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Pisze o łódzkiej kulturze na stronę miejmiejsce.com. Autorka antydyskryminacyjnego projektu OPOWIEDZ SIĘ. W 2015 roku koordynowała projekt artystyczny Anki Leśniak INVISIBLE inVISIBLE.

Projekt "Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego. Interwencje artystyczne inspirowane biografiami zapomnianych kobiet" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Leszna

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380