KONCERT BOŻONARODZENIOWY // KOLĘDUJMY RAZEM...

kartka 470 470 miko3Pieśni bożonarodzeniowe polskie, rosyjskie i ukraińskie, będzie można usłyszeć i zaśpiewać już 21 grudnia 2015 godz. 18.00  w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wystąpi chór parafii prawosławnej w Łodzi pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego oraz niedawno utworzony Chór Dziecięcy Miasta Łodzi pod dyrekcją Waldemara Sutryka.

 

 

 

 

 

Chór Dziecięcy Miasta Łodzi to nowa formacja wokalna, grupująca uzdolnione dzieci w wieku 5-17 lat. Do końca sierpnia br. stanowiły trzon Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi, a od września zespół działa pod patronatem Pani Prezydent Miasta Łodzi.
Przez kilka lat występowały nie tylko w spektaklach operowych, ale wykonywały też dzieła oratoryjne (War Requiem Benjamina Brittena w Stuttgarcie czy Requiem dla Ziemi Paco Peñi w Łodzi). Osobnymi częściami programu są utwory sakralne, patriotyczne, ludowe, rozrywkowe i kolędy; wszystko to wykonywane wielogłosowo a cappella lub w wersji wokalno-instrumentalnej. Zespół współpracuje z Chórem Dziecięcym Staatsoper Unter den Linden w Berlinie oraz z Chórem Dziecięco-Młodzieżowym Miasta Norymbergi.
Szczególnym momentem artystycznym i emocjonalnym był udział chóru w tegorocznych obchodach 71. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto. Najpierw na Stacji Radegast, a następnie w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana dzieci przedstawiły wzruszający program złożony przede wszystkim z utworów w jidysz. Szeroki repertuar Chóru realizowany jest w dziewięciu językach. Ważnym elementem edukacji są zajęcia sceniczne, prowadzone przez artystyczne osobowości reprezentujące różne dziedziny sztuki.
Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest Waldemar Sutryk – dyrygent, kompozytor, chórmistrz, pedagog, organista, nauczyciel akademicki oraz doktor habilitowany w dziedzinie dyrygentury.

 

Chór przy Soborze Aleksandra Newskiego w Łodzi istnieje i działa od czasów jego wybudowania, czyli od roku 1884, gdyż jest nieodłącznym elementem wszystkich odprawianych tam nabożeństw. Czynnie uczestniczy w życiu parafii, uświetnia wszelkie święta oraz ważne wydarzenia. Tworzą go miłośnicy śpiewu, którzy na co dzień uczą się w łódzkich szkołach, studiują i pracują. Repertuar chóru tworzą utwory kompozytorów rosyjskich, serbskich, melodie greckie i tzw. ,,znamiennyj raspiew". Dyrygentem jest Adam Tomaszewski - absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Prawosławnego Studium Psalmistów i Dyrygentów w Hajnówce.W programie bożonarodzeniowym usłyszymy utwory liturgiczne, a także kolędy wykonywane w tradycji prawosławnej w języku białoruskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380