KOLOROWA TOLERANCJA 2024: RÓWNO-RÓŻNORODNOŚĆ

Już lada chwila pierwszy dzień wiosny, a wraz z nim rusza XXIII edycja KOLOROWEJ TOLERANCJI 2024.
Akcja zamalowywania obraźliwych napisów na fasadach łódzkich budynków, konkursy filmowe z nagrodami, otwarty turniej piłkarski przeciwko dyskryminacji na stadionach, warsztaty dla młodzieży oraz seniorów oraz spacer z łódzkimi przewodnikami śladami wielokulturowej Łodzi – te wydarzenia składają się na program tegorocznej akcji Kolorowa Tolerancja. W tym roku skupi się ona na różnorodności kulturowej mieszkańców Łodzi. Hasłem przewodnim jest RÓWNO-RÓŻNORODNOŚĆ, które ma za zadanie podkreślić, iż wszyscy jesteśmy RÓWNI mimo że z pozoru się RÓŻNIMY.

KIEDY // 21-23 marca 2024
ORGANIZATOR
// Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
SPONSORZY I PARTNERZY // OPG Property Professionals
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu 
HaKoach
Instytut Tolerancji 
Koalicja Łódź Różnorodności 
WKS Łódź

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

ZAMALOWYWANIE OBRAŹLIWYCH NAPISÓW
21 MARCA // CZWARTEK // 11:00
MIEJSCE: Skwer przy ul. Wojska Polskiego (między ulicami Widok i Oblęgorską)

Jak co roku 21 marca, w Międzynarodowy Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową, będziemy zamalowywać obraźliwe napisy na ulicach Łodzi. W tym roku poprosiliśmy łodzian, aby wskazali miejsca, na których najbardziej im zależy. Otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców naszego miasta. Spośród nich wybraliśmy lokalizację przy ulicy Wojska Polskiego (między ulicami Widok i Oblęgorską) z uwagi na fakt, że niedługo kończy się jej remont i znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie Centrum Dialogu.

Ogromne podziękowania należą się firmie ATLAS za podarowanie nam farb na akcję zamalowywania obraźliwych napisów.

WARSZTATY Z JĘZYKA INKLUZYWNEGO DLA SENIORÓW
22 MARCA // PIĄTEK // 12:00-14:00
MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Wojska Polskiego 83
WSTĘP WOLNY

Czym jest język inkluzywny i czy może zmieniać rzeczywistość? O feminatywach, językowej komunikacji z osobami narażonymi na wykluczenie oraz innych zawiłościach współczesnej mowy opowie Pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania i członkini Stowarzyszenia HaKoach, była pracowniczka Centrum Dialogu – Eliza Gaust.

WARSZATY MIĘDZYPOKOLENIOWE „NIE BĄDŹ BIERNYM OBSERWATOREM – JAK NIE OSWAJAĆ ZŁA”
22 MARCA // PIĄTEK // GODZ. 10.30
ORAGANIZATOR: Instytut Tolerancji
MIEJSCE: Sala teatralno-konferencyjna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Łodzi, ul. Dziewanny 24

Zapisy dla chętnych i dodatkowe informacje p . Hanna Jastrzębska-Gzella: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty integracyjne wielopokoleniowe prowadzone dla uczniów XXIV LO, uczniów z dysfunkcją wzroku z LVI LO oraz grupy słuchaczy zainteresowanych pracą warsztatową z wykorzystaniem metody dramy. Podczas warsztatów odniesiemy się do słów Mariana Turskiego: Auschwitz nie spadło z nieba w kontekście historycznym i współczesnym. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o dramę właściwą bazującą na improwizacji w rolach, uruchomieniem narracji, zatrzymanych obrazach, tekstach źródłowych, wspólnej refleksji. Uruchomiona zostanie przestrzeń do doświadczenia i refleksji osobistej i grupowej i edukacji społecznej i historycznej. Po warsztatach młodzież z LVI LO oprowadzi gości po Ośrodku, a także podzieli się informacjami na temat edukacji osób z dysfunkcją wzroku.

SPACER PO ŁODZI SZLAKIEM RÓŻNYCH KULTUR Z ŁÓDZKIMI PRZEWODNIKAMI
23 marca // sobota // godz. 11.00
MIEJSCE STARTU: OFF Piotrkowska

Spacer zaczniemy na OFF PIOTRKOWSKA, czyli w dawnej fabryce Franciszka Ramischa. Dalej przejdziemy ulicami Sienkiewicza, Tuwima, Kilińskiego do EC1 i Dworca Fabrycznego, a następnie Piramowicza, Rewolucji do Parku Helenów i Parku Ocalałych, wskazując po drodze ślady różnych kultur, które miały historyczny wpływ na rozwój Łodzi oraz tych, które kształtują tożsamość naszego miasta współcześnie.
A ponieważ spacer odbędzie się w pierwszy wiosenny weekend, to kolorowe przebrania lub akcenty mile widziane.

*trasa może ulec zmianie.

KONKURSY FILMOWE

KONKURS DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH: film o tolerancji z nagrodą im. Hikiego Fromera ufundowaną przez OPG Property Professionals

Konkurs dla uczestników indywidualnych lub grup (maksymalnie 3-osobowych) na najlepszy filmik pod tytułem RÓWNO-RÓŻNORODNOŚĆ, którego tematem jest tolerancja dla osób o odmiennej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, kulturowej czy wyznaniowej.

  • Nabór do 12 maja 2024 r. 

Nagroda: dla najlepszego filmu bon podarunkowy o wartości 900 zł do sklepu Media Expert. Dodatkowa nagroda to bon o wartości 300 zł do sklepu sieci Empik, ufundowany przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

KONKURS OTWARTY DLA OSÓB PEŁNOLETNICH: film o tolerancji z nagrodą im. Hikiego Fromera ufundowaną przez OPG Property Professionals

Konkurs dla uczestników indywidualnych na najlepszy filmik pod tytułem
RÓWNO-RÓŻNORODNOŚĆ, którego tematem jest tolerancja dla osób o odmiennej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, kulturowej oraz wyznaniowej.

  • Nabór do 12 maja 2024 r. 

Nagroda: dla najlepszego filmu bon podarunkowy o wartości 900 zł do sklepu Media Expert. 

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty dostępne są pod linkiem: https://www.centrumdialogu.com/kolorowa-tolerancja-2024-konkursy-filmowe

Hikie Fromer – biznesmen, który uwierzył w Łódź. Tu prowadził interesy od 1989 roku. Kiedy go pytano, dlaczego inwestuje w Łodzi, odpowiadał, że za kilka lat potencjał miasta wzrośnie. – Czasem moją wiarą w pomyślność muszę przekonywać samych łodzian – żartował.
Nie miał łódzkich korzeni. Był obywatelem Izraela i Stanów Zjednoczonych. Absolwentem Harvard Business School. W Nowym Jorku był prezesem Solcoor Inc., firmy handlowej z listy największych amerykańskich przedsiębiorstw słynnego rankingu "Fortune 500". Po przyjeździe do Polski zaczął inwestować przy ul. Piotrkowskiej. Kupił kilka budynków i kompleksów pofabrycznych. Był założycielem Orange Plaza, współudziałowcem i założycielem firmy Orange Castle (później Orange Property Group). Przy ul. Wróblewskiego tworzył centrum budowlane. Wraz z biznesmenami z Irlandii chciał zmienić pasaż przy Piotrkowskiej 138/140 w centrum gastronomiczno-handlowe. Miejsce odrapanych budek z chińskim jedzeniem miały zająć eleganckie restauracje. Tak narodziła się idea Off Piotrkowska! Hikie zamierzał uruchomić hotel, ale też dyskusyjny klub filmowy. Bo kochał kino. Dzięki niemu łodzianie poznali izraelskie filmy. Był naturalnym spoiwem łączącym jego ojczysty kraj i Polskę, którą wybrał na życie. Sprowadzał do Łodzi artystów i młodzież z Izraela. - Młodzi Polacy i młodzi Izraelczycy powinni spędzać z sobą czas, poznawać się, rozmawiać - tłumaczył. Pomagał potrzebującym. Po cichu i bez rozgłosu. Wspierał różne przedsięwzięcia, m.in. udostępnił halę fabryczną na prezentację wystawy „Dzieci z łódzkiego getta” i inne działania Instytutu Tolerancji. Sam wymyślił i zainicjował akcję „Czy nie zastanawiałeś się nad tym?”. Chciał pokazać, że Artur Rubinstein i Julian Tuwim, z których Łódź jest taka dumna, są tymi samymi Żydami, których obrażają wandale mażąc rasistowskie napisy na murach Łodzi. Lubił dobre książki i jedzenie. Zapraszał do restauracji Orange Plaza znajomych, dla których osobiście gotował, a był świetnym kucharzem. Pasjonował się fotografią, lubił jazz. Miał mnóstwo pomysłów na Łódź, których nie zdążył zrealizować. Hikie Fromer zmarł 21 października 2005 roku.


WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

TURNIEJ ANTYDYSKRYMINACYJNY
23 marca // sobota //  godz. 16:30
MIEJSCE: na Stawach Jana

Wolny Klub Sportowy zaprasza na Turniej Antydyskryminacyjny w Łodzi. Turniej otrzymał patronat honorowy Prezydent Hanny Zdanowskiej. Organizowany jest przy wsparciu Centrum Dialogu oraz Fabryki Aktywności Miejskiej.

Zgłoszenia do udziału w turnieju prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub messengera WKS Łódź.
https://www.facebook.com/WKSLODZSPONSORZY I PARTNERZY:
 
OPG Property Professionals – firma specjalizująca się w zarządzaniu i inwestowaniu w nieruchomości: od doradztwa strategicznego i kierowania projektami budowlanymi, poprzez zarządzanie aktywami i nieruchomościami komercyjnymi oraz marketing nieruchomości, aż po profesjonalne pośrednictwo w najmie. Jej czołowe projekty to OFF PIOTRKOWSKA i  ART MODERN. Firma jest fundatorem nagrody głównej im. Hikiego Fromera.
 
Hikie Fromer – biznesmen, który uwierzył w Łódź. Tu prowadził interesy od 1989 roku. Kiedy go pytano, dlaczego inwestuje w Łodzi, odpowiadał, że za kilka lat potencjał miasta wzrośnie. - Czasem moją wiarą w pomyślność muszę przekonywać samych łodzian - żartował. Nie miał łódzkich korzeni. Był obywatelem Izraela i Stanów Zjednoczonych. Absolwentem Harvard Business School. W Nowym Jorku był prezesem Solcoor Inc., firmy handlowej z listy największych amerykańskich przedsiębiorstw słynnego rankingu "Fortune 500". Po przyjeździe do Polski zaczął inwestować przy ul. Piotrkowskiej. Kupił kilka budynków i kompleksów pofabrycznych. Był założycielem Orange Plaza, współudziałowcem i założycielem firmy Orange Castle (później Orange Property Group). Przy ul. Wróblewskiego tworzył centrum budowlane. Wraz z biznesmenami z Irlandii chciał zmienić pasaż przy Piotrkowskiej 138/140 w centrum gastronomiczno-handlowe. Miejsce odrapanych budek z chińskim jedzeniem miały zająć eleganckie restauracje. Tak narodziła się idea Off Piotrkowska! Hikie zamierzał uruchomić hotel, ale też dyskusyjny klub filmowy. Bo kochał kino. Dzięki niemu łodzianie poznali izraelskie filmy. Był naturalnym spoiwem łączącym jego ojczysty kraj i Polskę, którą wybrał na życie. Sprowadzał do Łodzi artystów i młodzież z Izraela. - Młodzi Polacy i młodzi Izraelczycy powinni spędzać z sobą czas, poznawać się, rozmawiać - tłumaczył. Pomagał potrzebującym. Po cichu i bez rozgłosu. Wspierał różne przedsięwzięcia, m.in. udostępnił halę fabryczną na prezentację wystawy „Dzieci z łódzkiego getta” i inne działania Instytutu Tolerancji. Sam wymyślił i zainicjował akcję „Czy nie zastanawiałeś się nad tym?”. Chciał pokazać, że Artur Rubinstein i Julian Tuwim, z których Łódź jest taka dumna, są tymi samymi Żydami, których obrażają wandale mażąc rasistowskie napisy na murach Łodzi. Lubił dobre książki i jedzenie. Zapraszał do restauracji Orange Plaza znajomych, dla których osobiście gotował, a był świetnym kucharzem. Pasjonował się fotografią, lubił jazz. Miał mnóstwo pomysłów na Łódź, których nie zdążył zrealizować. Hikie Fromer zmarł 21 października 2005 roku.

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu jest jedną z trzech największych uczelni niepublicznych w Łodzi. WSBiNoZ oferuje studia I i II stopnia na kierunkach: pedagogika, kosmetologia, dietetyka, kryminologia i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz jednolite studia magisterskie na kierunkach psychologia oraz prawo, a także szeroki zakres studiów podyplomowych. WSBiNoZ dysponuje nowoczesnymi, w pełni wyposażonymi w sprzęt pracowniami specjalistycznymi, a program studiów skonstruowany jest w taki sposób, by Absolwenci, obok niezbędnej wiedzy teoretycznej i encyklopedycznej, byli przede wszystkim przygotowani do przyszłej kariery zawodowej.

Instytut Tolerancji – Stowarzyszenie Instytut Tolerancji działa w Łodzi od 2001 roku. Jego głównym celem jest szerzenie zasad tolerancji i poszanowania godności drugiego człowieka. Organizuje spotkania, warsztaty i wystawy, które przełamują bariery i poszerzają wiedzę na temat różnych religii, wyznań, poglądów. Publikujee broszury informacyjne, zapraszamy do dyskusji. Inicjatywą szeroko popieraną przez Instytut, jest Kolorowa Tolerancja, akcja zamalowywania wulgarnych i rasistowskich napisów na murach Łodzi. Właśnie po pierwszej Kolorowej Tolerancji w 2000 roku, gdy okazało się, że w Łodzi potrzebna jest stała rozmowa o tym, co boli, o tym, co nas różni, a przede wszystkim o tym, co nas łączy, narodziła się idea stworzenia instytucji, która takie działania będzie organizować nie raz w roku, ale przez cały rok. Mają na swoim koncie szereg przedsięwzięć, m.in. cykl inicjatyw związanych z obchodami 60 rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Bierzemy udział w projektach międzynarodowych, których celem jest poszerzanie wiedzy i szerzenie idei tolerancji. Od 2003 roku honorowym członkiem Instytutu Tolerancji jest prof. Leszek Kołakowski.

Koalicja Łódź Różnorodności – koalicja powstała w 2020 roku i od początku zależało jej na dialogu międzykulturowym, na promocji różnorodności Łodzi, bo właśnie w niej kryje się wyjątkowość miasta.
Realizuje kampanie i warsztaty, integruje i współtworzy wydarzenia kulturalne. Zabiera głos, kiedy naruszane są prawa osób z mniejszości, ale też daje przestrzeń na samorzecznictwo różnych społeczności.
Chce łączyć różnorodne osoby, żeby budować sieć partnerstwa, koleżeństwa i działania dla jednego celu, rozwoju dialogu wielokulturowego.

HaKoach – stowarzyszenie angażuje się w działania społeczności lokalnej, oprowadza po żydowskich miejscach Łodzi, organizuje festiwale, warsztaty i imprezy. Przybliża kulturę i tradycję żydowską. Przeciwdziała antysemityzmowi, rasizmowi i ksenofobii.

Stowarzyszenie Wolny Klub Sportowy z siedzibą w Łodzi powstało w 2023 z potrzeby odpowiedzi na wszechobecną na polskich stadionach i boiskach dyskryminację, homofobię, seksizm i rasizm.

ATLAS – polski producent materiałów chemii budowlanej (głównie: klejów do glazury, zapraw budowlanych, systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków, podkładów podłogowych oraz spoiw gipsowych i gładzi szpachlowych). Jest największym polskim producentem w swojej branży. Ma 9 zakładów produkcyjnych w Polsce i innych krajach oraz 3 kopalnie surowców (gipsu, anhydrytu i piasku kwarcowego).

---

Autorką koncepcji graficznej plakatu KOLOROWEJ TOLERANCJI jest Zuzanna Milewska @zolusiowo.

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU

Poniedziałek – piątek 11:00-18:00
Sobota – niedziela 12:00-16:00


W czasie godzin otwarcia można zwiedzać bieżące wystawy.
Ostatnie wejście na ekspozycje odbywa się
na pół godziny przed zamknięciem budynku
.


 

GODZINY OTWARCIA BIURA

poniedziałek - piątek od 9.00 do 17.00
sobota - niedziela NIECZYNNE

 

Kalendarz

Facebook

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380