X Dni Pamięci w Centrum Dialogu

There is no translation available.

82266920 2660289980714042 1431936994065252352 n

 W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Centrum Dialogu odbędzie się projekcja filmu „Ostatni etap” ze wstępem historycznym Adama Sitarka (27 stycznia, 18.00), panel dyskusyjny „Pamięć zagłady - spojrzenie w Polsce na świecie i w Izraelu” (30 stycznia, 17.00), projekcja filmu „Falenicka Atlantyda” oraz spotkanie z reżyserem (2 lutego, 16.00). Pełen program obchodów: X Dni Pamięci - edycja jubileuszowa.
Organizatorem Dni Pamięci jest: Towarszystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają na X Dni Pamięci.

Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny. 

//  pokaz filmu "Ostatni etap” ze wstępem historycznym Adama Sitarka (27 stycznia, 18.00)

"Ostatni etap" to polski film fabularny z 1947 r. w reżyserii Wandy Jakubowskiej. Scenariusz napisały byłe więźniarki Wanda Jakubowska i Gerda Schneider w 1945 r. Jest to opowieść o życiu i walce bohaterskich kobiet różnych narodowości, więźniarek Auschwitz-Birkenau. To pierwszy polski film, który wszedł na ekrany w ponad pięćdziesięciu krajach i który prasa światowa uznała za dzieło wielkiego formatu. Jeden z najbardziej wstrząsających filmów na temat drugiej wojny światowej. Zrealizowany w autentycznej scenerii obozu.

 

7885310.3

// panel dyskusyjny „Pamięć zagłady - spojrzenie w Polsce na świecie i w Izraelu” (30 stycznia, 17.00)

Panel dyskusyjny z udziałem Władysława Teofila Bartoszewskiego, Albert Stankowski oraz Michał Sobelman oraz specjalny pokaz filmu animowanego „Egzekucja pamięci”.

Władysław Teofil Bartoszewski -  menedżer, nauczyciel akademicki, historyk, doktor  w dziedzinie antropologii kulturowej na Uniwersytecie Cambridge, poseł na Sejm IX kadencji. W latach 1989–2000 był nauczycielem historii Żydów  na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1985–1990 był związany jako senior associate z Institute of Russian, Soviet and East European Studies na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od września 1990 do września 1991 był wykładowcą historii na University of Warwick. W 1985 współzakładał Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich w Oksfordzie, pełnił funkcję jego dyrektora, pozostał w zarządzie tej jednostki. W 2015 został kierownikiem Katedry Władysława Bartoszewskiego w Collegium Civitas w Warszawie. Autor, współautor i redaktor licznych książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Syn Władysława Bartoszewskiego.

Albert Stankowski - historyk, członek Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce były kierownik działu zbiorów niematerialnych, doradca do spraw kontaktów ze społecznością żydowską w Muzeum Historii Żydów Polskich, pomysłodawca i twórca portalu "Wirtualny Sztetl". 2 marca 2018 został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego. Od 2013 członek Międzynarodowej Rady Muzeów, od 2018 członek Rady Muzeum POLIN, od 2018 członek polskiej delegacji IHRA od 2019 Rady Muzeum Treblinka i Rady Pamięci Instytutu Pileckiego. Autor, współautor i redaktor licznych książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Michał Sobelman -  rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce, były redaktor naczelny pisma "Słowo Żydowskie", tłumacz literatury hebrajskiej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Do jego ostatnich przekładów należy powieść izraelskiej pisarki Judith Katzir pt. Matisse ma słońce w brzuchu, która ukazała się w języku polskim w 2007 roku.

Projekt zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

// projekcja filmu „Falenicka Atlantyda” oraz spotkanie z reżyserem (2 lutego, 16.00)

"Falenicka Atlantyda" to niezwykły dokument o zagubionym kontynencie, o poszukiwaniu małego przedwojennego miasteczka w dzisiejszej Warszawie.
Autor filmu Irek Dobrowolski (“Portrecista”, “Walka – życie i utracona sztuka Szukalskiego”) – reżyser ponad 30 filmów świętujący w tym roku 30 lecie pracy artystycznej – oraz Justyn Kołakowski – reżyser młodego pokolenia, który tym filmem debiutuje – stworzyli bardzo emocjonalny obraz. Obraz, w którym odtwarzają zaginiony świat poprzez historię i poszukiwanie ducha tego miejsca. Znajdują go na starych zdjęciach, w filmach, notatkach prasowych, ale szczególnie w opowieściach tych, którzy wciąż ten piękny świat pamiętają. Żydzi uratowani przed holokaustem, jak Janusz Konorski, który ukrywał się w domu zawiadowcy stacji kolejowej Falenica, lub ratujący, którzy ryzykowali życie, aby ocalić innych, takich jak Alicja Szałkiewicz, córka zawiadowcy.

Zapraszamy gorąco do podróży w poszukiwaniu sztetla – letniska, które urlopowicze lubili nazywać Niceą nazywając to miejsce Faleniceą, Przed 1939 r. znakomita większość ludności była pochodzenia żydowskiego, jak zresztą w wielu innych, tętniących przed wojną życiem polskich miasteczkach. Film dokumentalny “Falenicka Atlantyda” ma pokazać świat, którego już nie ma, „małą ojczyznę”, której centrum była przed wojną właśnie Falenica. Film „Falenicka Atlantyda” nie jest jednak historią lokalną. Jego głębokie spojrzenie na temat sprawia, że obraz zyskuje niezwykle uniwersalne znaczenie, a emocje wybrzmiewają długo po projekcji i oddziałują na wszystkich bez względu na widza lub lokalizację projekcji.

Film został wyprodukowany przez Annę Dobrowolską i firmę FILM STREET.
Partnerami premiery filmu są Muzeum POLIN, Towarzystwo Społeczno-kulturalne Żydów w Polsce, FILM STREET Poland oraz Dzielnica Wawer.

 

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380