Weekend otwarcia wystawy „Elementarz empatii”

There is no translation available.

15 października zapraszamy do Centrum Dialogu na uroczyste otwarcie wystawy „Elementarz empatii”, która powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin. Ekspozycja jest zaproszeniem dla dzieci (5-10 lat) i bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii. Od 16 października wystawa będzie czynna w godzinach pracy Centrum.
W ten weekend odbędą się także warsztaty rodzinne, które towarzyszą otwarciu wystawy oraz gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę osobom i organizacjom zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom.
Wszystkie działania są częścią programu obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Po dokonaniu rezerwacji otrzymają Państwo maila z informacją potwierdzającą udział w wydarzeniu, a w przypadku braku miejsc wpisania na listę rezerwową.
 
Program weekendu otwarcia wystawy „Elementarz empatii”:
 
15 października 2022
godz. 12:00 / wiek uczestników: 6+ wraz z opiekunami
„Festiwal potrzeb” – warsztaty plastyczne / Prowadzenie: Katarzyna Witt
Warsztaty na wystawie „Elementarz empatii” z projektowania uniwersalnego, bazujące na fragmentach publikacji internetowej „Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności”. Porozmawiamy o społecznej różnorodności i ludzkich potrzebach. Zastanowimy się nad tym, co to znaczy projektować i co projektowanie ma wspólnego z potrzebami. Sprawdzimy, jak można na nie odpowiadać oraz w jaki sposób projektowanie nie tylko rozwiązuje pewne problemy, ale też czyni przestrzeń i świat bardziej dostępnymi.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: brak miejsc
 
godz. 16:00 / wiek uczestników: 5+ wraz z opiekunami
Wernisaż wystawy „Elementarz empatii”
Czy wiecie, że w Centrum Dialogu pojawią się nowi mieszkańcy i specjalna przestrzeń dla dzieci oraz bliskich im dorosłych? Zapraszamy Was na wystawę „Elementarz empatii”. Spotkacie tam m.in. Alę z psem Asem. Opowie ona o Alinie Margolis-Edelman – lekarce, przyjaciółce dzieci, superbohaterce, która pomagała ludziom na całym świecie. Jej mocą była empatia.
Ale co to jest empatia? I po co? Trudno dowiedzieć się tego z podręczników. Dlatego – by zbadać tę supermoc – wraz z Alą zabierzemy Was na wyjątkowy plac zabaw. Stworzymy tam przestrzeń do przyglądania się sobie i swoim emocjom. Będziemy pytać o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt i natury. Będziemy inspirować do zabawy i refleksji na temat empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście i na wsi.
Wystawa „Elementarz empatii” to opowieść o tym, że nasza postawa na co dzień ma wpływ na relacje i rozwój człowieka. O tym, że każdy z nas może zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.
Kuratorki: Kamila Majchrzycka-Szymańska, Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya
Ilustracje: Aleksandra Cieślak
Projekt: Teren Studio
Patronat honorowany: Ambasador Francji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Ortomedis, Sunride Medical, Forbo, Good Wood, Kokodyl
Matronat medialny: Kosmos dla dziewczynek
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: brak miejsc 
 
godz. 17.00 / wydarzenie dla osób dorosłych
Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman
Z okazji Roku Aliny Margolis-Edelman w Centrum Dialogu w Łodzi odbędzie się gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę osobom i organizacjom zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom.
W programie gali zaplanowano m.in. spotkanie z Laureatami/kami, koncert duetu harfowo-wiolonczelowego w wykonaniu Anny Furkałowskiej & Joanny Kamińskiej oraz rozmowę „Co to znaczy, być jak Alina?” z udziałem:
- Agnieszki Holland – najbardziej rozpoznawalnej polskiej reżyserki na świecie, która przyjaźniła się z Aliną, i która od początku przewodniczy Kapitule Nagrody Jej imienia;
- Moniki Sajkowskiej – bliskiej współpracowniczki Aliny, obecnie prezeski Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę;
- Michała Szymańczaka – jednego z założycieli naszej Fundacji, który był wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem Aliny.
 
16 października 2022, godz. 12:00 / wiek uczestników: 8-13 lat wraz z opiekunami
„Bohaterowie potrzebni od zaraz” – warsztat/spacer / Prowadzenie: Anna Jurek
Zaczniemy na pewno od Aliny, tej z Elementarza. Ale takich dziewczynek i chłopców na świecie było i jest wiele. Czy lepszym świat czynią zwyczaje osoby, które podejmują niezwykłe wyzwania, czy może superbohaterki i bohaterowie, którzy rodzą się z super mocami? A może każda i każdy z nas ma super moc, ale o niej nie wie? Jak ją zatem odnaleźć?
Start spaceru: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: brak miejsc 
 
„Elementarz empatii” to nie tylko wystawa, ale cały program artystyczno-edukacyjny, który powstał w Centrum Dialogu w ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman. Do grudnia w poszczególne weekendy zaplanowaliśmy wydarzenia dla rodzin (dzieci w wieku 3-10 lat): interaktywne spektakle oraz warsztaty plastyczne, filozoficzne, sensoryczne czy zajęcia terenowe. Będzie to okazja do rozmowy o emocjach, do poznania świata z perspektywy osób z niepełnosprawnościami, do wsłuchania się w potrzeby przyrody.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380