Śniadania w dialogu – warsztaty rodzinne \\ BRAK MIEJSC

There is no translation available.

W trzy niedzielne poranki pragniemy zaprosić całe rodziny (dzieci od 5 roku życia wraz z opiekunami) do wspólnego gotowania i jedzenia podczas wielokulturowych warsztatów kulinarnych „Śniadania w dialogu”.

Gotowanie i jedzenie to naturalne przedłużenie naszej osobistej historii, naszej małej ojczyzny, naszych relacji z bliskimi. Jednocześnie to uniwersalny język nas wszystkich. Przy wspólnym stole najłatwiej rozpocząć szczery dialog i nawiązać autentyczne więzi międzyludzkie.

W ramach cyklu warsztatów rodzinnych „Śniadania w dialogu” będziemy mieli okazję, spotkać się z różnorodnymi osobami, które chcą podzielić się autorskimi przepisami na pyszne śniadania z rozmaitych kultur i stron świata. Raz w miesiącu w niedzielny poranek będziemy szatkować, gotować, mieszać, inspirować się, opowiadać, słuchać, kosztować, smakować. A wszystko w duchu slow life,  w rodzinnej atmosferze i z widokiem na Park.  

Warsztaty rodzinne w ramach cyklu Śniadania w dialogu:

24 październik, godz. 11.00 Po polsku na start (prowadzenie: Dominika Repetto Czapska)

28 listopada, godz. 11.00 Dzień dobry. Tu Syria! (prowadzenie Rami Shaya)

05 grudnia, godz. 11.00 Smaki Chanuki

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy. Rezerwacji można dokonać wysyłając e-mail pod adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
Prosimy o wpisanie:
– w tytule maila: Śniadania w dialogu + data wydarzenia
– w treści maila – imiona i nazwiska każdego z uczestników oraz wiek dzieci

– kontaktowy numer telefonu

W warsztatach aktywny udział biorą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dziecko podczas trwania warsztatów pozostaje pod opieką swojego opiekuna.

Limit miejsc: 20 osób.

24 październik, godz. 11.00 – Po polsku na strat

Cykl „Śniadań w dialogu” rozpoczniemy od naszej rodzimej kuchni. Tradycyjne polskie śniadanie wielu osobom kojarzy się z zupą mleczną, kanapkami z serem i szynką czy z jajecznicą. Podczas warsztatów spróbujemy przełamać te kulinarne przyzwyczajenia i przygotujemy alternatywne potrawy ze składników pochodzenia roślinnego. Nie zabraknie chrupiącego chleba, pysznych smarowideł i tworzenia zabawnych kompozycji na talerzu.

Dominika Repetto Czapska – mamą, edukatorka seksualna, pierwsza właścicielka Majne Szwajne Vegan Deli oraz opiekunka mikroświnki Bożenki. Ukończyła pedagogikę i etnologię na UŁ. Wciąż się uczy i szkoli w różnych kierunkach. Prowadzi autorskie warsztaty i wyjazdy około kulinarne. Jest autorką bloga Smakoszki Jaroszki i wielu projektów związanych z kuchnią roślinną.  Uwielbia komiksy, ale też szeroko pojętą kulturę i sztukę. Pragnąc dać ludziom poczucie bezpiecznej przestrzeni, wyznaje zasadę „żyj i daj żyć innym”.

28 listopada, godz. 11.00 Dzień dobry. Tu Syria!

Syryjskie śniadanie wygląda, jak mały bufet pełen różnorodnych i kolorowych potraw. Składają się one głównie z produktów mlecznych, warzyw oraz oliwek i oliwy z oliwek. Tradycyjnie w śniadaniu bierze udział cała rodzina, zasiadając przy wspólnym stole. Podczas warsztatów dowiemy się, co kryje się pod nazwami: Fatteh, Hummus msabaha i Baba Ghanoush oraz nauczymy się, jak przyrządzić aromatyczne dania na bazie ciecierzycy, bakłażanów i migdałów.

Rami Shaya – syryjsko-brytyjski twórca filmów z siedzibą w Polsce. Właściciel studia foto/video HOLLYBABA, które znajduje się w Łodzi w Fabryce Sztuki. Mimo że nie jest profesjonalnym kucharzem, jego mama nauczyła go, jak przygotowywać najlepsze jedzenie.

05 grudnia, godz. 11.00 Smaki Chanuki
 
Chanuka inaczej Święto Świateł to doroczne święto żydowskie, które w tym roku wypada w dniach od 28 listopada do 6 grudnia. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, ale także zwyczaj dawania sobie drobnych upominków czy jedzenia tłuściutkich i słodkich przysmaków. Podczas warsztatów kulinarnych nie tylko dowiemy się, jak smakuje Chanuka, ale także odkryjemy urok chanukowych tradycji i zabaw.
Prowadzenie:
Dominika Repetto Czapska (warsztaty kulinarne)
DAWID GURFINKIEL (obyczaje, gry i zabawy chanukowe) – studiował w ortodoksyjnej szkole żydowskiej Yeshivat Otniel w Izraelu. Przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi (gdzie pracował jako meszgijach – kontroler koszerności) i prezes żydowskiej organizacji HaKoach. Przewodnik po Łodzi, edukator, animator. Wokalista łódzkiego zespołu Jidyszkajt, wykonującego tradycyjne pieśni żydowskie w nowoczesnych aranżacjach. Współtwórca narzędzia edukacyjnego „Elementarz HaKoach” (https://hakoach.eu/).

Cykl „Śniadania w Dialogu” powstał w ramach projektu #empata.

Wydarzenie finansowane jest ze środków Urzędu Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380