ROMANI KULTURA // dzień kultury romskiej

There is no translation available.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu ŁÓDZKOŚĆ już 23 kwietnia. Widzimy się w Centrum Dialogu na wydarzeniu, które przybliży nam mało znaną kulturę romską i jej zwyczaje. Partnerami w naszym wydarzeniu są Fundacja Audionomia, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce oraz Łódzkie Centrum Wielokulturowe.

15:00 Romskie historie w łódzkich powieściach
Romowie byli i są ważną częścią łódzkiego społeczeństwa. Są obecni nie tylko w zapisach historycznych dokumentujących dzieje Łodzi, jak np. u Arnolda Mostowicza, ale także w literaturze pięknej, m.in. u Chavy Rosenfarb i Ariego Aksztajna.
Anita Tomczak łódzka aktorka i performerka odczyta fragmenty z powieści „Drzewo życia” Chavy Rosenfarb, w których pisarka opisuje łódzkich Romów. Tę społeczność pokazał także Arie Aksztajn w powieści „Ciotka Ester”. O Romach pisał również Arnold Mostowicz w powieści „Żółta gwiazda i czerwony krzyż”. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wydało wszystkie wymienione powieści, które będzie można kupić na miejscu.
Czas II wojny światowej odcisnął się boleśnie w historii Łodzi. W granicach łódzkiego getta działał obóz cygański, w którym zamkniętych było około pięciu tysięcy Romów i Sinti. W ramach dnia kultury romskiej pokażemy film „Obóz cygański” w reżyserii Jarosława Sztandery, który dokumentuje te fakty.

16:30 „Film bez obrazu” – odsłuch dokumentu radiowego pt. „Mijając Ewę”, autorstwa Katarzyny Michalak
Jak bardzo stereotypy kształtują nasze relacje? Kasia Michalak rozmawiając z Ewą, młodą Romką żebrzącą pod lubelskim kościołem, konfrontuje się z zakorzenioną w świadomości społecznej krzywdzącą opinią o Romach.
Po wysłuchaniu reportażu zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Michalak, która opowie o tym, jak wygląda praca przy tworzeniu reportażu radiowego, jaki jest warsztat reportażysty_tki. Autorka opowie dlaczego zdecydowała się na opowieść o Ewie, bohaterce dokumentu.
Katarzyna Michalak łodzianka, z wykształcenia polonistka. Od 1999 roku związana z Redakcją Reportażu Radia Lublin, którą kierowała w latach 2011-2018. W radiowej odmianie gatunku fascynują ja bliskie spotkania z ludźmi oraz specyfika dźwięku jako tworzywa opowieści (jest to również temat jej doktoratu). Dwukrotna laureatka Prix Italia oraz innych znaczących nagród takich jak, m.in.: Prix Europa, Grand Press, Prix Marulić, Złoty Mikrofon.
„Film bez obrazu" – to cykl spotkań z dźwiękowymi reportażami i dokumentami artystycznymi oraz ich autorami - czołowymi przedstawicielami polskiego środowiska audio storytellingu. Kolektywne odsłuchy w ciemnościach pozwolą Wam odkryć niezwykłe możliwości dźwięku jako materii narracyjnej. Historie utkane z głosów, muzyki, ciszy i różnorodnych brzmień świata uruchomią Waszą wyobraźnię i pozwolą wykreować w niej własny „audialny film". Będą to przy tym historie poruszające tematy ważne dla naszego „tu i teraz". Ich bohaterowie, również dzięki dźwiękowi, staną się Wam na pewno bliscy.

17:30 „Wiosną tabor leśnych ludzi” koncert i gawęda Jana Wiśniewskiego
Jan Wiśniewski jest przede wszystkim muzykiem i gawędziarzem, który od lat koncertuje w Polsce. Poza tym szefuje Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce, które aktywnie działa na rzecz równości i tolerancji, a także promuje kulturę romską.
Jan Wiśniewski w swojej muzycznej opowieści zabierze nas w świat romskiej kultury, pełnej śpiewu i tańca, ale także tęsknoty i refleksji. Podczas jego występu zobaczymy tradycyjny cygański taniec.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380