Niebo i ziemia będą nas słuchać / O Bundzie

There is no translation available.

9 maja o 18.00 zapraszamy do Pop'n'Art (plac Wolności 6) na koncert rewolucyjnych pieśni Bundu w wykonaniu Marysi de Latour z zespołem „Cuzamen" „Niebo i ziemia będą nas słuchać". Wstęp wolny.
Koncert poprzedzony będzie krótkim wykładem o Bundzie dr Michała Trębacza z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.. Spotkanie związane jest z Rokiem Aliny Margolis-Edelman oraz z międzynarodowym projektem TOTAL PEACE project, którego przesłaniem jest Pokój. W rocznicę zakończenia II wojny światowej, ale w chwili, gdy trwa wojna na Ukrainie, w której znowu giną setki niewinnych ludzi, przesłanie pokoju ma symboliczny wymiar.
 
Bund był socjalistyczną partią żydowskiego proletariatu, która podkreślała, że prawa człowieka są równe dla wszystkich. Powstał tam, gdzie „mówiło się, marzyło i śpiewało w jidysz”. Bundowcy nie czekali na Mesjasza ani nie myśleli o emigracji do Ziemi Izraela. Chcieli Polski sprawiedliwej, socjalistycznej, z równymi prawami dla mniejszości narodowych. Walczyli o autonomię narodowo-kulturalną Żydów. Członkiem i działaczem Bundu w przedwojennej Łodzi był Aleksander Margolis (1887-1939), łódzki lekarz i radny miejski, a także jego żona Anna Margolisowa, pediatra. Oboje byli społecznikami całkowicie poświęcającymi się niesieniu pomocy potrzebującym, zabiegali m.in. o utworzenie w Łodzi sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. W ich ślady poszła Alina Margolis-Edelman, także lekarka i działaczka społeczna na rzecz dzieci. Pediatra świata – jak o niej mówiono, która w latach 80. i 90. XX wieku jeździła z pomocą humanitarną do wielu krajów świata. Także Marek Edelman, ostatni komendant powstania w warszawskim getcie, po wojnie lekarz kardiolog, z Bundem był związany od dzieciństwa. I zawsze podkreślał, że bundowskie wychowanie go ukształtowało na całe życie. O idei i społecznym przesłaniu Bundu opowie dr Michał Trębacz, natomiast pieśni rewolucyjne wykona Maria de la Tour wraz z zespołem „Cuzamen".

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Dialogue Center. Co-financed by the National Center for Culture as part of the Culture on the Web program.

Opening hours

BUILDING OPENING HOURS 

Monday - Friday from 11 AM to 6 PM
Saturday - Sunday from 12.00 PM to 6 PM

Admission to the building and all exhibitions
is free.

During the opening hours you can visit current exhibitions.
The last entrance to the exhibitions takes place half an hour before the closing of the building.


 

OFFICE OPENING HOURS

Monday - Friday from 9 AM to 5 PM
Saturday - Sunday CLOSED

Calendar

Contact us!

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

VAT ID PL7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

BANK ACCOUNT
Bank Pekao S.A. 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380